این روزها الاغ بیش از هر زمان دیگری نَقل محافل کرمانی*هاست، شاید در روزگاری نام این حیوان فقط صفتی برای افرادی که نمی*دانستند یا به قولی نمی فهمیدند بکار می*رفت اما امروز فراتر از یک صفت و تبدیل به منبع درآمدی برای سودجویان بی توجه به سلامت مردم شده است.

ایسنا- اخیرا گوشت الاغ به قیمت ارزان و با مهر تقلبی وزارت بهداشت به اغذیه *فروشی*ها عرضه و آنها نیز با سوء استفاده از حسن اعتماد و بی*اطلاعی مشتریان به آنها خیانت کرده و غذایی با گوشت الاغ تقدیم ذائقه مردم دیار کریمان کرده*اند.
هرچند در شرایط ناپایداری اقتصادی امروز رستوران*ها نیز بدون استثناء درگیر آن شده*اند و متاسفانه با پیشنهاد گوشت*های ارزان*قیمت وسوسه شده و دست به اقدامی زده*اند که در آن هیچ توجهی به سلامت، بهداشت و اعتماد مردم نشده است.
خط قرمز ما سلامتی مردم است
دکتر رضا شمسی، رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمان در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: بر اساس گزارش*های مردمی، نیروی انتظامی چهار نفر را که اقدام به توزیع گوشت غیرمجاز کرده*اند را دستگیر نموده و مشخص شد این گوشت*ها از لاشه*های الاغ بوده است.
وی افزود: این اقدام در یک منزل مسکونی واقع در شهرک سیدی انجام می*شد و به دلیل خلوت بودن کوچه، متخلفان کارشان را با دقت انجام داده و در نهایت گوشت*های غیرمجاز را خارج از مسیرهای قانونی توزیع می کردند.
وی با اشاره به اینکه* گوشت الاغ نیز مانند گوشت خوک عوارض خطرناکی را بدنبال دارد و موجب بیماری انگلی مشمشه می*شود، بیان کرد: پرونده این چهار نفر در بازپرسی شعبه هفت در حال رسیدگی است و تعدادی از اغذیه فروشی*ها به خرید گوشت الاغ توسط این افراد اعتراف کرده*اند که طبق اعلام بازپرسی شعبه هفت، 7 باب از اغذیه فروشی*ها پلمپ شده است.
وی ادامه داد:* اغذیه فروشی*ها نیز باید از مراکز نشان*دار وزارت بهداشت گوشت تهیه کنند به طوری*که در جریان توزیع گوشت*های الاغ، کارگروه بهداشت، دامپزشکی و نیروی انتظامی بیان کردند که جعل مهر شده است.
رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمان گفت: جرم اتفاق می*افتد اما مهم این است که نحوه برخورد با این موضوع چگونه انجام شود.
وی درباره اینکه در برخی از خبرگزاری*ها نام" پیتزا فروشی - ز، پیتزا فروشی - ب، پیتزا فروشی - ک در خیابان امام* جمعه و کبابی – س و رستوران*های الف و س واقع در مناطق بالای شهر به* دلیل استفاده از گوشت الاغ از سوی بهداشت کرمان تا اطلاع ثانوی پلمپ شدند اما برخی از آنها هنوز مراحل پلمپ را طی نکرده*اند، گفت: با هماهنگی سازمان دامپزشکی به شدت کنترل کرده*ایم و قطعا مراکز دیگری هستند که در صورت اعلام دادگستری با آنها برخورد قاطع می*شود.
شمسی گفت:* به زودی طرح درجه*بندی واحدهای صنفی را اجرا می*کنیم، به این معنی که اگر واحد صنفی خارج از این درجه*بندی عمل کند مورد تائید قرار نگیرد.
وی بیان کرد: ما در طول سال بازدیدهای متعددی را به عمل می*آوریم اما امکان آزمایش گوشت را نداریم، این کار باید توسط دامپزشکی انجام شود که مسئولان دامپزشکی اعلام کرده*اند نمی*توانند این کار را انجام دهند.
رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمان ادامه داد: به دلیل نگاه ویژه*ای که دکتر صباحی، رییس دانشگاه علوم پزشکی دارد برخورد بهداشت به شدت لازم است و ما نیز با قول مساعد دادستان به جد دنبال برخورد با این افراد متخلف هستیم.
وی افزود: طبق قوانین مجاز هستیم مراکزی که پلمپ می*شود را اطلاع*رسانی کنیم تا مردم نیز هنگام خرید کاملا* دقت و هر مورد مشکوکی را به واحد بهداشت محیط اطلاع رسانی کنند تا ما پاسخ دهیم.
شمسی با بیان اینکه برای بازگرداندن اعتماد مردم جایی نبوده که برخورد قاطعی نشده باشد، تاکید کرد: قطعا همه از مرکز بهداشت شهرستان انتظار دارند به نظارت بر بهداشت اهمیت بیشتری داده و با جدیت پرونده*های بهداشت را دنبال کند.
وی خاطرنشان کرد: خط قرمز ما سلامت مردم است و در این زمینه دانه درشت*ها و .... برایمان فرقی نمی*کند.
رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمان تصریح کرد: خواهش ما از مردم این است که به شایعات توجه نکنند زیرا هم اکنون هیچ مشکلی در توزیع گوشت وجود ندارد، همچنین نظارت و کنترل به شدت در حال انجام است و می*توان گفت حسن این اتفاق این بود که نظارت ما را تشدید کرد.
بهداشت، فرآیندی برای تهیه گوشت سالم تعیین کند
دکتربیژن دهقانی، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان نیز در این رابطه به ایسنا گفت: با همکاری نیروی انتظامی مطلع شدیم افرادی در حاشیه شهر و در شهرک سیدی اقدام به کشتار الاغ کرده و گوشت*های غیرمجاز را در بین رستوران*ها توزیع می*کنند.
وی ادامه داد: لاشه سه راس الاغ به دامپزشکی ارائه شده است وبعد از بازرسی*های لازم و همچنین حضور مرجع قضایی گوشت*های ضبط شده معدوم و با هماهنگی نیروی انتظامی مراکز عرضه گوشت پلمپ شد.
دهقانی تاکید کرد: افراد متخلف مراکزی را که گوشت فروخته*اند معرفی کرده و هماکنون نیز متهمان دستگیر شده تحت بازداشت و بازجویی قرار دارند.
وی افزود: دامپزشکی بیشتر بر روی تولید گوشت نظارت می*کند و کنترل عرضه گوشت بر عهده مرکز بهداشت است هرچند که ما نیز شکایت خود مبنی بر تهدید بهداشت عمومی و کشتار غیرمجاز را اعلام کرده*ایم.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با محکوم کردن اقدام متخلفان در رابطه با توزیع گوشت*های غیرمجاز گفت:* بر اساس ماده 688 جرم این افراد تعیین می*شود.
وی به مردم توصیه کرد: آرامش خود را حفظ نمایند تا از اقدامات دیگر توسط سودجویان جلوگیری شود.
دهقانی همچنین بیان کرد: مردم گوشت و غذای مورد نیاز خود را از مراکز معتبر تحت نظارت مرکز بهداشت تهیه و گوشت*های دارای برچسب و حتما بسته*بندی شده را مصرف کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تاکید کرد: مرکز بهداشت باید فرآیندی برای تهیه گوشت سالم تعیین کند تا دچار این مشکلات نشویم.
رسیدگی به پرونده متهمان تهدید کننده بهداشت عمومی
یدالله سپهری، بازپرس شعبه هفتم دادسرای عمومی وانقلاب کرمان اظهار کرد: در پی گزارش*های مردمی و تعقیب و مراقبت پلیس اطلاعات نیروی انتظامی محل سلاخی و قصابی توزیع کنندگان گوشت الاغ در شهر کرمان شناسایی و چهار نفر در این راستا بازداشت شدند.
وی اظهار کرد: افراد دستگیر شده به توزیع این نوع گوشت به بعضی از کبابی*ها، رستوران*ها و پیتزا فروشی*های شهر کرمان اعتراف کرده*اند.
این مقام قضایی بیان کرد: دستگاه قضایی در اجرای تصمیمات خود تحت فشار هیچ مقامی نبوده و کلیه مراکزی که از این گوشتها استفاده کرده*اند با حکم قضائی، از سوی مرکز بهداشت شهرستان پلمپ شده*اند و از دیگر مراکز هنوز دلیلی بر ارتکاب عمل به دست نیامده است.
بازپرس شعبه هفتم دادسرا تاکید کرد: اگر نظارت لازم از سوی دستگاه*های متولی و نظارتی از جمله دامپزشکی صورت بگیرد، دیگر شاهد این تخلفات نخواهیم بود.
سپهری یادآور شد: پرونده این متهمان از جنبه کلاهبرداری و تهدید علیه بهداشت عمومی در حال رسیدگی است و دستگاه قضایی تا حصول نتیجه موضوع را پیگیری و نتایج اقدامات متعاقبا به اطلاع مردم خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مواردی که از سوی رسانه*ها منتشر شده با واقعیت منطبق نیست وشهروندان باید در همه امور دقت بیشتری داشته و هر گونه موارد مشکوک را به مراکز قضائی و یا انتظامی اطلاع*رسانی نمایند.