دیده بان حقوق حیوانات: گفته می*شود از چهل روز پیش به دلیل مشاهده شواهدی از هاری، در چندین روستا در حوالی تفرش، مرکز بهداشت منطقه از مردم محلی خواسته است هرگونه حیوان چهارپای وحشی را به محض مشاهده بکشند. به علاوه این که خود مرکز بهداشت نیز با فراهم کردن طعمه مسموم، به کشتن جانوران اقدام کرده است. این درخواست پس از حمله یک کفتار مبتلا به هاری به یک کشاورز انجام شده و گفته می شود در این مدت دسته دسته حیوانات وحشی کشته شده*اند، به نحوی که حتی یک سگ در منطقه به چشم نمی*خورد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی حدود چهل روز پیش کفتاری به یک کشاورز، در یکی از روستاهای میان منطقه سلفچگان و تفرش حمله کرد. این کفتار توسط کشاورز کشته شد و در بررسی*ها مشخص شد که مبتلا به هاری بوده است. از این تاریخ به بعد، مرکز بهداشت منطقه از مردم محلی خواسته است به محض دیدن هر حیوانی در منطقه آن را بکشند؛ به علاوه این که ماموران مرکز بهداشت اقدام به تهیه طعمه مسموم برای حیوانات کرده*اند. گفته می شود بابت این اتفاق، در این مدت گروه گروه حیوانات کشته می شوند که بسیاری از آنان حتی به هاری مبتلا نبوده*اند.

«نجمه ترابیان»، از شهروندان این منطقه با اعلام این خبر به CHN گفت: «مرکز بهداشت منطقه در اطلاع رسانی خود به شهروندان گفته است که هاری مساوی با مرگ است و لازم است هر حیوانی مشاهده می*کنند، آن را بکشند.»

به گفته او، در این مدت کار کشتار به آن جا رسیده است که دیگر حتی یک قلاده سگ نیز در منطقه دیده نمی*شود.ترابیان با ابراز نگرانی از روند کشتار جانوران در منطقه گفت: «طعمه های مسموم را در کنار رودخانه قرار می*دهند و حیوانات به محض خوردن آنها کشته می*شوند، این در حالی است که بسیاری از آن*ها هاری ندارند.»

او اضافه کرد: «به نظر می*رسد حیوانات منطقه در حال حاضر با دو مشکل مواجهند، یکی هاری احتمالی و دیگری کشته شدن به این روشی که در این چهل روز صورت گرفته است.»کشتار حیوانات در جایی اتفاق می افتد که در چهل روز گذشته هیچ مورد جدیدی مبنی بر حمله حیوان هار به اهالی گزارش نشده است.

یک منبع آگاه در منطقه که نخواست نامی از او برده شود، با تایید خبر کشتار حیوانات به CHN گفت: «مرکز بهداشت استان قم اقدام به گذاشتن طعمه مسموم برای جانوران و تلف کردن سگ ها کرده است.»

او اطلاعی از تعداد سگ های تلف شده نداشت.
در صورت حمله حیوان هار به اهالی و گازگرفتگی، مجروح به خانه بهداشت منتقل و برای او اقداماتی مانند تلقیح واکسن انجام می شود.