دیده بان حقوق حیوانات ایران: آنچه شیران را کند روبه مزاج، احتیاج است احتیاج است احتیاج. به نظر می‎رسد این ضرب‎المثل باستانی درمورد گروهی از خانواده گرگ‎ها مصداق عینی پیدا کرده و ریشه تفاوت بین سگ‎ها و گرگ‎ ها را مشخص کرده باشد.

به گزارش خبر آنلاین، حالا سگ*ها بهانه*ای برای دم تکان دادن زیر میز غذاخوری دارند: احتمالا اهلی سازی آن*ها را به گونه*ای سازگار کرده که از غذاهای پخته*ای که مالکانشان می*خوردند بهره*مند شوند.
به گزارش نیچر، نتایج تحقیقی که به تازگی منتشر شده نشان می*دهد که سگ*ها ژن*هایی برای هضم غذاهای پخته دارند که آن*ها را از پسرعموهای خام خوارشان یعنی گرگ*ها جدا می*کند. به گفته نویسندگان این مقاله، نتایج این تحقیق، این ایده جنجالی را که سگ*ها به خاطر در کنار انسان بودن اهلی شده*اند، تقویت می*کند.
کریستین لیندبلاد- توه سرپرست این تحقیق و متخصص ژنتیک در دانشگاه اوپسالا در سوئد می*گوید: «به رغم این که این احتمال وجود دارد که بشر توله*های گرگ را گرفته و آن*ها را اهلی کرده باشد، ولی شاید برای سگ*ها جذاب*تر این بوده که با آغاز کشاورزی نوین، از پسماند غذای انسان*ها تغذیه کنند».
پژوهشگران اهلی سازی سگ*ها معتقدند که همه سگ*ها؛ از سگ*های شکاری گرفته تا سگ*های گله اسکاتلندی؛ فرزندان کوچک*تر، اجتماعی*تر و کمتر پرخاشگر گرگ*ها هستند. زمان و مکان اولین باری که سگ*ها اهلی شدند، ناشناخته است: چنان چه از فسیل*ها بر می*آید، نخستین سگ*ها می*توانند هر جایی بین ۳۳ هزار سال پیش در سیبری تا ۱۱ هزار سال پیش در ****** ظهور کرده باشند، در حالی که مطالعات دی*ان*ای سگ*های مدرن، اهلی کردن را به دست کم ۱۰ هزار سال قبل و در جایی جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه مربوط می*داند. بسیاری از محققین بر این باورند که سگ*ها بیشتر از یک بار اهلی شدند و حتی بعد از اهلی شدن، گهگاهی با گرگ*های وحشی می*آمیختند.

رشد همزمان
لیندبلاد-توه و گروه همکارانش، تغییرات ژنتیک ناشی از اهلی شدن را با جستجوی تفاوت*های بین ژن*های ۱۲ قلاده گرگ و ۶۰ قلاده سگ از ۱۴ نژاد مختلف دسته بندی کردند. تحقیق آن*ها، ۳۶ ناحیه از ژنوم را که باعت تمایز بین سگ*ها و گرگ*ها می*شوند، (ولی مسئول تفاوت*های بین نژادهای مختلف سگ*ها نمی*شود) مشخص کرد.
۱۹ مورد از این مناطق حاوی ژن*هایی بودند که در رشد و عملکرد مغز نقش دارند. لیندبلاد- توه می*گوید که شاید این ژن*ها توضیحی بر این باشند که چرا سگ*ها بسیار مهربان*تر از گرگ*ها هستند. شگفت این که این گروه همچنین ۱۰ ژن پیدا کرده*اند که سبب هضم نشاسته و چربی در سگ*ها می*شوند. این تحقیق بیان می*کند که تغییر در سه مورد این ژن*ها منجر به این شده که سگ*ها بهتر از گرگ*های گوشت*خوار، نشاسته را به قند تبدیل کرده و سپس هضم کنند.
اغلب انسان*ها می*توانند به راحتی نشاسته را هضم کنند. لیندبلاد- توه بیان می*کند که ظهور کشاورزی (که پیدایش آن به ۱۰ هزار سال پیش در خاورمیانه برمی*گردد) منجر به انطباق هر دو گونه شد. او می*گوید: «این نشانه برجسته*ای از تکامل همزمان است و نشان می*دهد که چطورسگ*ها و انسان*ها در کنار یکدیگر، برای اینکه توانایی هضم نشاسته را داشته باشند، تکامل یافته*اند».

شام با دوستان
ولی گریگر لارسون، باستان*شناس تکاملی در دانشگاه دورهام انگلستان در این امر تردید دارد که این ژن*ها که مسئول هضم نشاسته هستند به تسریع اهلی شدن سگ*ها کمک کنند، و اشاره می*کند که اولین فسیل*های یافت شده سگ*ها مربوط به قبل از آغاز دوران کشاورزی است. گروه او در نظر دارد دی*ان*ای حفظ شده در فسیل سگ*ها را تحلیل کند، و به دنبال کشف تغییرات ژنتیکی است که در اولین روزهای اهلی شدن، در آن دخالت داشتند.
روبرت واین؛ متخصص ژنتیک در یو.سی.ال.ای (دانشگاه کالیفرنیا در لس*آنجلس) که بر روی ژنوم سگ*های باستانی مطالعه می*کند، می*گوید که متابولیسم هضم نشاسته شاید مهم*ترین سازگاری سگ*ها بوده باشد. ولی به عقیده او، احتمالا چنین ویژگی*هایی، بعد از تغییرات رفتاری توسعه یافتند که اولین بار هنگامی ظاهر شدند که انسان*ها سگ*ها را پذیرفتند، در زمانی که اکثر نیاکان ما، هنوز در دوران شکارگری به سر می*بردند.
با این وجود به گفته واین، این تحقیق شواهدی را که به موجب آن*ها سگ*ها نباید غذایی مشابه با غذای گرگ*ها را بخورند، تقویت می*کند. او به این نکته اشاره می*کند که غذای سگ*ها سرشار از کربوهیدرات است و پروتئین کمتری نسبت به گوشت خالص دارد. او می*افزاید: «هر روز من ای*میلی دریافت می*کنم که صاحب سگ می*پرسد که آیا سگ*هایشان باید همانند یک گرگ تغذیه شوند؟ به عقیده من این مقاله پاسخ این پرسش است: خیر».