دیده بان حقوق حیوانات: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در هشت ماه اول امسال ۲۵۲ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز کشف شده است گفت: این میزان در سال گذشته که ۴۶۱ مورد اسلحه شکاری غیر مجاز بود، کاهش یافته است.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار در گفت*وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: دلیل کاهش اسلحه غیرمجاز در بین مردم علاوه بر حضور موثر و فعال گشت یگان حفاظت، تصویب ماده تحویل سلاح شکاری توسط مجلس است زیرا به موجب این ماده هر کسی که سلاح شکاری غیرمجاز خود را تحویل بدهد می*تواند برای آن مجوز بگیرد و به همین دلیل بسیاری از افراد سلاح*های خود را تحویل داده*اند.
وی با بیان اینکه امسال ۲۵ مورد نیز کشف سلاح جنگی داشته*ایم افزود: داشتن سلاح*های جنگی به طور کلی ممنوع بوده و حتی نیروهای مسلح نیز با ضوابط خاص و حکم ویژه آن را دریافت می*کنند و کشف آن بسیار با اهمیت است.
به گفته وی سال گذشته ۱۷ مورد اسلحه جنگی کشف شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به کشف هزار و ۵۰۸ قبضه سلاح شکاری مجاز در سال جاری افزود: این میزان در سال گذشته هزار و ۸۰۸ مورد بوده است.
خیلدار در خصوص علت توقیف سلاح*های مجاز، تعیین صلاحیت شده اظهار کرد: برخی مردم گمان می*کنند که با تعیین صلاحیت و دریافت جواز اسلحه شکاری می*توانند به مناطق رفته و شکار کنند در صورتی که باید برای این کار پروانه شکار گرفته و فقط در برخی مناطق خاص حضور پیدا کنند.
به گفته وی حمل سلاح شکاری مجاز، بدون پروانه شکار، در منطقه جرم محسوب شده و علاوه بر توقیف اسلحه، سلب امتیاز می*شود.