اسب نژاد پینتو

اسب های نژاد پینتو و یا پینت هرس که گاهی اوقات به نام کالیکو نیز نامیده می شوند. در ابتدا در سال 1962 میلادی با تشکیل انجمن نژادی شروع به ثبت اسب های خالص این نژاد شد به طوری که فقط در کشور آمریکا تا سال 1970 بیش از 15000 راس از این اسب ها به ثبت رسیدند.
با بررسی صورت گرفته دریافتند که دو ژن مجزا از هم سبب تولید اسب های پینتو و یا پینت می شود و این دو ژن قرن های متمادی در بسیاری از این اسب ها وجود داشته است.

یکی از این ژن ها ، ژن (( Tobiano )) نام دارد که به صورت غالب عمل نموده و سبب بروز لکه های درشت سفید در نقاط مختلف بدن و اندام حرکتی اسب ها می شود. در اسب هایی که این ژن را دارند عموما سر مانند سایر نژاد ها ممکن است دارای علائم رنگی سفید باشد ولی همیشه در اندام حرکتی از زیر زانو و مفصل خرگوشی سفید رنگ هستند. البته بررسی بیشتر نشان داده است که فعالیت ژن تغییر دهنده ای سبب تعیین میزان رنگ سفید لکه ها و محل قرار گرفتن آن ها می شود.

ژن دوم که به نام (( overo )) شهرت دارد به صورت مغلوب بوده و در بسیاری از نژاد های دیگر مانند (( Glydesdal )) و (( Hockney )) نیز وجود دارد. ژن تغییر دهنده ی آن باعث می شود که لکه های سفید رنگ حاشیه های تیز داشته ، و علامت سفید در بخش میانی بدن و ناحیه گردن بروز نماید.

همان گونه که گفته شد اسب های توبیانو در اندام حرکتی سفید هستند و حاشیه لکه های رنگی سفید آن ها نیز متفاوت به نظر می رسد.

البته در آمریکا الگوی دیگری نیز به نام (( Tovaro )) مطرح است که حالت بین توبیانو و اوورو می باشد و قابلیت تشخیص برای نسبت دادن به یکی از آن دو در آن ها وجود ندارد.


خصوصیات ظاهری :

قد: متوسط قد برای اسب ها 152 تا 163 سانتی متر و برای اسبچه پینتو حدود 147 سانتی متر است.

سر: به لحاظ اندازه در حد مناسب و ایده آل قرار دارند. نیم رخ صاف و یا کمی برجسته ، گردن نسبتا کوتاه است.

بدن : قوی و قدرتمند

اندام حرکتی : بسیار خوب با سم سخت

خصوصیت ویژه اسب های مذکور هوش بسیار زیاد این اسب هاست که به همین دلیل استفاده و تربیت آن ها را آسان ساخته است.

کاربری : بیشترین استفاده هایی که از این اسب ها می شود در سواری آزاد، سوارکاری جهت پرش از مانع، جهت مراسم سان و رژه می باشد. همچنین استفاده در مسابقاتی که طی آن در مدت زمان بسیار کوتاهی سوارکار باید دست و پای گوساله ای را که با کمند اندازی گرفته است ببندد و ... اصولا به دلیل آرام بودن این نژاد جهت سواری آزاد اسب های مذکور در آمریکا و در سایر نقاط اروپا طرفداران زیادی دارد.

پراکندگی : از سال 1962 انجمن های نژادی فعال در ایالات مختلف آمریکا و انگلستان برای این نژاد تشکیل و علاوه بر این دو کشور در بسیاری از کشور های اروپایی نیز پرورش می یابند.


دکتر مسعود خلیلی
اسب و آن چه من می دانم
کپی برداری بدون ذکر نام انجمن پارسی پت و لینک مستقیم ممنوع می باشد.