چه سبزیجاتی را می توان به سگ ها داد؟
نوشته شده توسط : ملیسا کافمن

سگ ها همیشه گرسنه به نظر می رسند و به خصوص آن ها غذای انسان ها را خیلی دوست دارند. بنابراین زمانی که شما به دنبال سلامت سگتان هستید از سبزیجات و غذاهای مناسب سگ ها استفاده کنید. نه تنها سبزیجات دارای ویتامین و مواد معدنی هستند بلکه سبزیجات فاقد نشاسته میزان کمی از چربی و کالری را دارا هستند و در عوض می توانند فیبر مورد نیاز بدن سگ ها را تامین کرده و به سلامت دستگاه گوارش آن ها کمک کنند.
همانند تمامی مواد غذایی میزان پروتئین بسیار اهمیت دارد. در هر بار استفاده از سبزیجات از میزان کمی استفاده کنید و وضعیت سگ خود از لحاظ عوارض جانبی مانند : تهوع ، اسهال و دیگر موارد بررسی کنید. گاهی اوقات بعضی از سبزیجات باعث تولید گاز در سگ شما می شود . از دادن آن ها به سگ خود اجتناب کنید. اگر اولین بار است که می خواهید به سگتان سبزیجات دهید، فقط مقدار کمی از آن را به او دهید و واکنش های او را قبل از اضافه کردن به میزان و مقدار آن را مشاهده کنید.
به شکل های مختلف می توانید سبزیجات را به سگتان بدهید. به صورت خام، پخته شده، بخار پز، کبابی ، سرخ شده و یا به صورت خشک شده. بسیاری از سگ ها به سبزی ها علاقه دارند اما فراموش نکنید که دستگاه گوارش آن ها کوتاه است. و به میزانی که انسان ها می توانند از سبزیجات استفاده کنند، آن ها نمی توانند. از نمک استفاده نکنید. سگ ها همیشه به آن نیاز ندارند. علاوه بر آن برای سگ های با ناراحتی قلبی مضر است.
در زیر 10 مورد از سبزیجات مناسب و ایمن برای سگ ها را معرفی می کنیم، همراه با پیشنهاداتی برای طرز تهیه ی آن و میزانی حجمی که می توان برای سگ ها استفاده کرد.


1. مارچوبه
آماده کردن: انتهای ساقه ی گیاه را ببرید و ساقه و دیگر قسمت های آن را کاملا بشویید. همراه با مقداری روغن زیتون آن را مخلوط کرده و سپس به مدت 30 تا 60 ثانیه همه ی قسمت های آن را گریل کنید.
میزان قابل استفاده : در سایز های کوچک ببرید. در هر بار بین 1 تا 2 تکه از برش ها را استفاده کنید.
مزایا: منبع بسیار خوبی از ویتامین K ، ویتامین A ، B1 ، B2 ، C و E ، مس، آهن، فیبر ، منگنز و پتاسیم است.


2. کلم بروکلی
آماده کردن: کلم بروکلی را در اندازه های کوچک ببرید و آن ها را کامل بشویید. آن ها را درون یک بخارپز قرار دهید. از یک اجاق گاز استفاده کنید و تکه های کوچک کلم بروکلی را درون یک بخار پز سبزیجات همراه با آب جوش قرار دهید. به مدت 6 تا 8 دقیقه تا زمانی که کلم بروکلی همچنان سبز و ترد و لطیف می باشد بجوشانید. همچنین می توانید به اندازه ی 2 فنجان کلم بروکلی را در ظرف مناسب مایکروویو همراه با 1 اینچ آب قرار داده و به مدت 5 دقیقه در مایکروویو بپزید.
میزان مصرف: 1 تا 2 تکه
مزایا: بزرگترین منبع ویتامین C و K است. منبع خوبی از ویتامین A ، منگنز و فیبر است.


3. کلم بروکسل
آماده کردن: کلم بروکسل های سبز را انتخاب کنید. کلم های سفت را انتخاب کنید و مواظب باشید که فاسد نشده باشند. به تکه های کوچک ببرید و آن ها را بخار پز کنید . سپس می توانید در مایکروویو به مدت 8 دقیقه درون آب بپزید. بیش از 10 دقیقه نباید آن ها جوشاند زیرا که ارزش غذای خود را از دست خواهند داد.
میزان مصرف : بسته به جثه ی سگ 1 تا 2 عدد
مزایا: بزرگترین منبع ویتامین K و C . سرشار از منگنز، فیبر، پتاسیم، ویتامین A و B1 و B6 .


4. هویج
آماده کردن: انتهای آن ها را ببرید و با دقت با آب بشویید. آن ها را به اندازه های کوچک بریده و به مدت 10 دقیقه درون آب جوش قرار دهید. و یا به میزان 2 تا 6 دقیقه آن ها را بخارپز کنید تا جایی که هنوز ترد هستند.
میزان مصرف: 1 تا 2 تکه بسته به اندازه و جثه سگ
مزایا: بزرگترین منبع ویتامین A . منبع خوبی از ویتامین k و C و فیبر و پتاسیم.


5. گل کلم
آماده کردن: گل کلم ها را کاملا بشویید و ساقه های آن ها را ببرید . گلچه های گل کلم را درون روغن زیتون به مدت 30 دقیقه قرار دهید و سپس آن ها را حدود 5 دقیقه گریل کنید.
میزان مصرف: 1 تا 2 گلچه بسته به جثه ی سگ
مزایا: منبع بزرگی از ویتامین C ، ویتامین K و B6 .


6. خیار
آماده کردن: خیار را کاملا شسته و پوستش را بگیرید . سپس آن را به دو نیم بریده و دانه های آن را کاملا خارج کنید. آن را به تکه های کوچک تر بریده و به مدت 5 دقیقه درون آب جوش قرار دهید.
میزان مصرف: 1 تا 2 تکه
مزایا: منبع خوبی از ویتامین K


7. لوبیا سبز
آماده کردن: لوبیا ها را خوب بشویید و قسمت انتهایی آن ها را جدا کنید. به مدت 10 دقیقه درون آب جوش قرار دهید. آن ها را از آب جوش خارج کرده و اجازه دهید تا سرد شود. شما همچنین می توانید آن ها را همراه با برنج قهوه ای و یا مرغ بپزید.
میزان مصرف : 1 تا 2 عدد
مزایا: منبع خوبی از ویتامین C ، K و A ، منگنز و فیبر.


8. نخود فرنگی
آماده کردن : ابتدا پوست نخود فرنگی را جدا کنید. سپس آن ها را کاملا بشویید. درون روغن زیتون قرار دهید . سپس آن ها را بپزید. می توانید پس از پختن و گرفتن آب اضافی، کمی آن ها را گریل کنید.
میزان مصرف: 1 تا 2 قاشق غذاخوری بسته به اندازه ی سگ
مزایا: منبع خوبی از ویتامین K ، C ، منگنز، فیبر، فسفر، پروتئین، منیزیم، مس ، آهن، روی، پتاسیم و همچنین ویتامین های B1، B2، B3 و B6 می باشد.


9. سیب زمینی شیرین
آماده کردن: سیب زمینی ها را بشویید ، پوست آن ها را گرفته و به شکل مربع های کوچک ببرید. درون ظرف بزرگی پر از آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه بجوشانید. با چنگال سیب زمینی ها را بررسی کنید . اگر آن ها پخته بودند آن ها را از ظرف خارج کرده و اجازه دهید تا سرد شود.
میزان مصرف: 1 تا 2 قاشق غذاخوری همراه با غذای خشک به سگتان بدهید.
مزایا: منبع بزرگی از ویتامین A ، C، B5، B6، منگنز، پتاسیم و فیبر.


10. سیب زمینی
آماده کردن: سیب زمینی ها را بشویید . اما پوست آن ها را نکنید. آن ها را مانند زمانی که می خواهید سرخ کنید به درازا بریده و درون روغن زیتون قرار دهید. سپس فر اجاق گاز را روشن کرده و در درجه ی 425 درجه ی فارنهایت گرم کنید. به مدت 20 دقیقه همه ی قسمت های سیب زمینی را کبابی کنید.
میزان مصرف: بسته به جثه ی سگ 2 تا 3 تکه .
مزایا: سرشار از ویتامین C ، B6 ، پتاسیم، منگنز و فیبر است.توجه : فراموش نکنید که بعضی سبزیجات برای سگ شما بسیار مضر است. هیچ گاه از پیاز و سیر برای تغذیه ی سگتان استفاده نکنید. برای استفاده از سبزیجاتی که مطمئن نیستید حتما از دامپزشک سگتان راهنمایی بگیرید.


مترجم:hsoonheb
کپی برداری بدون ذکر نام مترجم و لینک مستقیم پارسی پت ممنوع است