مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: محیط بانان این استان 10 قلاده یوزپلنگ آسیایی را در منطقه حفاظت شده ˈمیاندشتˈ شهرستان جاجرم مشاهده کردند.

زیست نیوز- ˈحسین آبسالانˈ خبرنگاران افزود: احتمال اینکه تعداد بیشتری از این گونه نادر جانوری در این منطقه زیست داشته باشند، وجود دارد اما به دلیل پوشش خاص گیاهی، امکان ارائه آمار دقیق ممکن نیست.
به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: با مشاهده این تعداد یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم ، می توان گفت شمار این گونه جانوری در استان نسبت به پارسال 60 درصد بیشتر شده است.
وی گفت: سال گذشته چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی در میاندشت جاجرم در خراسان شمالی رویت شده بود.
آبسالان ، علت اصلی افزایش این گونه نادر را حفاظت مطلوب از منطقه، جلوگیری از شکار غیرمجاز طعمه مورد علاقه این گونه و دسترسی آسان آن به آب و غذای کافی عنوان کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: براساس بررسی های کارشناسی آمار گونه های جانوری موجود در مناطق حفاظت شده میاندشت، ساریگل، گلول و سرانی و قرخود امسال نسبت به سال قبل حدود دو برابر افزایش یافته است.
آبسالان گفت: در سال جاری در منطقه حفاظت شده میاندشت 799 راس قوچ و میش نیز سرشماری شده که این رقم نسبت به سال قبل 60 درصد فزونی یافته است.
وی یادآور شد: در منطقه ساریگل نیز تعداد قوچ، میش و آهو از 724 راس سال قبل به یک هزار و 34 راس در سال جاری رسیده که آمار این گونه ها نیز 42 درصد افزایش نشان می دهد.
وی افزود: علاوه بر آن قوچ و میش وحشی موجود در منطقه قرخود مانه و سملقان نیز از 625 راس سال قبل به یکهزار و 475 راس در سال جاری رسیده است.
وی شمار قوچ، میش و آهوی موجود در منطقه حفاظت شده گلول و سرانی را امسال 633 راس اعلام کرد که این آمار سال قبل 365 راس بود.
مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی گفت: افزایش گشت شکاربانان و برخورد سختگیرانه با شکارچیان غیرمجاز موجب برقراری امنیت بیشتر در مناطق حفاظت شده استان و رشد گونه های جانوری موجود در این مناطق شده است.
به گفته وی در سال جاری میزان کشف و دستگیری شکارچیان غیرمجاز در مناطق حفاظت شده این استان 45 درصد رشد داشته است.