عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان وبلوچستان گفت: جاذبه*های اکوتوریستی منطقه بزمان از تنوع بالایی برخوردار است، این منطقه به دلیل دارا بودن حدود 35 درصد گونه*های جانوری ایران، به خصوص گونه منحصر به فردی همچون خرس سیاه و خزندگان کمیاب فرصت بوم*گردی مناسبی را فراهم آورده است.


زیست نیوز- دکتر نوری اظهار کرد: بزمان یکی از شهرهای استان سیستان وبلوچستان است که در 90 کیلومتری ایرانشهر واقع شده، بزمان یکی از باسابقه*ترین بخش*های استان محسوب می*شود.
وی بیان کرد: بزمان دارای منطقه حفاظت شده است که حیوانات مختلف از جمله یوزپلنگ و آهو و بز و قوچ و پرندگانی مانند کبک و تیهو و...در این منطقه زیست می*کنند، کوهستان*های بزمان دارای داروهای گیاهی متفاوتی هستند در بزمان چشمه*های اب گرم زیادی وجود دارد و محصول عمده کشاورزی بزمان خرماست.
به نقل از ایسنا، نوری گفت: علاوه بر گونه*های مختلف، نوعی خرس سیاه آسیایی که کوچک*تر از خرس قهوه*ای است در سیستان و بلوچستان و منطقه بزمان زندگی می*کند.
وی تصریح کرد: در این منطقه دو غار به نام*های «کرمانچی» و غار «گربودار» شناسایی شده*اند.
وی ادامه داد: غار کرمانچی در ارتفاعات شمالغرب بزمان، در محور دره آهو و یک کیلومتری روستای کرمانچی قرار دارد و به صورت زیرزمینی بوده، شیب تندی دارد و طول آن 100 متر است، دارای دو دهنه است که بعد از 40 متر مسافت در قسمت کف غار به یک دهنه تبدیل می*شود.
نوری اضافه کرد: غار کرمانچی تحت تأثیر فعالیت*های دوران زمین*شناسی به وجود آمده است، کف آن سنگی و ماسه*ای از نوع سنگ*های دگرگونی است، بدنه غار نیز از سنگ*های دگرگونی با بافت غالب کوارتز و آهکی تشکیل شده است.
وی افزود: این غار زیستگاه مناسبی برای انواع خفاش بوده، از ارزش علمی و تحقیقی برخوردار است و به دلیل قرار گرفتن در منطقه شکار ممنوع بزمان به عنوان یک جاذبه گردشگری و تفرجی قابل تأمل است.
وی گفت: غار گربودار در ارتفاعات شرق بزمان و با فاصله 12 کیلومتری از شهر بزمان و یک کیلومتری آبادی گربودار قرار دارد و به صورت زیرزمینی بوده و شیب ملایم دارد، پس از طی مسافتی حدود 50 متری به محلی می*رسیم که غار دارای دو دهلیز است.
وی بیان کرد: این غار هم به احتمال زیاد در اثر فعالیت*های زمین*شناسی به وجود آمد که در آن سنگ و ماسه*ها از نوع سنگ*های دگرگونی مشاهد می*شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان وبلوچستان خاطرنشان کرد: بدنه غار پر از سنگ*های دگرگونی با بافت غالب کوارتز و آهکی است، در این غار انواع خفاش زیست می*کنند؛ این غار در حاشیه منطقه شکار ممنوع بزمان به عنوان یک جاذبه طبیعت*گردی و تفریحی مطرح می*شود.