به گفته کارشناسان، مزارع عمودی می توانند به تغییر شیوه مصرف مواد غذایی جهان کمک کرده و این فرصت را برای شهرهای پر ازدحام فراهم کنند تا مواد غذایی مورد نیاز خود را به صورت مستقل تامین کنند.


گروه بین الملل زیست نیوز، شهر سنگاپور اکنون منزلگاه نخستین مزرعه عمودی تجاری جهان است. این مزرعه که توسط شرکت "اسکای گرینز فارمز" ساخته شده، از ساختاری فولادی و شیشه*ای برخوردار است. این سازه که همانند گلخانه*ای عظیم است، با کمک به کشت و پرورش مواد غذایی مورد نیاز سنگاپور از وابستگی به واردات نیز می کاهد. این مزرعه عمودی توانایی تولید روزانه یک تن سبزیجات تازه را دارد که در سوپرمارکت*های محلی به فروش می رسند.
در حال حاضر، کشور سنگاپور تنها 7 درصد از سبزیجات مورد نیاز خود را از طریق منابع داخلی تامین می کند و وابستگی شدیدی به واردات از دیگر کشورها دارد. اما مزرعه عمودی جدید می تواند منبعی پایدار برای تولید مواد غذایی تازه محسوب شود. این مزرعه از 120 برج آلومینیومی تشکیل شده که هر کدام 30 متر ارتفاع دارند. در حال حاضر تنها سه نوع سبزیجات در این مکان کشت می شوند، اما شهروندان سنگاپوری به افزایش تنوع محصولات تولیدی آن در آینده امیدوار هستند.
بر همین اساس، جذب سرمایه برای اضافه کردن 300 برج دیگر در دستور کار مالکان این مزرعه قرار دارد که توانایی تولید روزانه دو تن سبزیجات را خواهد داشت. اگرچه برچسب قیمت 21 میلیون دلاری هزینه*ای چشمگیر محسوب می شود، اما در نهایت می تواند به معنای خودکفایی کشاورزی شهر سنگاپور باشد. به گفته کارشناسان، مزارع عمودی می توانند به تغییر شیوه مصرف مواد غذایی جهان کمک کرده و این فرصت را برای شهرهای پر ازدحام فراهم کنند تا مواد غذایی مورد نیاز خود را به صورت مستقل تامین کنند.