گروه بین الملل زیست نیوز، به گفته دانشمندان میلیون*ها گونه جانوری و گیاهی در سیاره زمین وجود دارند، اما تا به امروز، علم تنها موفق به شناسایی بخش کوچکی از آنها شده است. طی سال جاری میلادی نیز دانشمندان از سراسر جهان خبر از کشف گونه*های جدید داده*اند. این گونه*ها از آفتاب پرستی به اندازه سر یک چوب کبریت تا موجودی عجیب که به نام یکی از شخصیت*های فیلم* جنگ ستارگان نامگذاری شده را شامل می شوند. در ادامه برخی از شگفت انگیزترین گونه*های کشف شده در سال 2012 را معرفی می کنیم.

این دوزیست مینیاتوری با نام علمی "Paedophryne Amanuensis"، عنوان کوچک*ترین مهره*دار جهان (گروهی از حیوانات که دارای ستون فقرات هستند) را به خود اختصاص داده است. در سال 2009، این قورباغه در جنگل بارانی واقع در پاپوآ گینه نو کشف شد، اما اوایل سال جاری میلادی در یک نشریه علمی به صورت رسمی معرفی شد.


این آفتاب پرست بسیار کوچک با نام علمی "Brookesia Micra"در یکی از جزیره*های کوچک ماداگاسکار کشف شده و به راحتی روی سر یک چوب کبریت قرار می گیرد. این جانور عنوان کوچکترین گونه آفتاب پرست شناخته شده را به خود اختصاص داده و یکی از چهار گونه آفتاب پرست کوچکی است که طی سال 2012 کشف شده*اند. پژوهشگران هشدار داده*اند که به واسطه نابودی زیستگاه و جنگل زدایی، این گونه*ها در معرض خطر قرار دارند.


این کرم عجیب در عمق 2.5 کیلومتری اقیانوس اطلس کشف شده و به واسطه لب*های آن که در دو طرف سرش قرار گرفته*اند به نام "یودا"، یکی از شخصیت*های فیلم جنگ ستارگان، شناخته می شود. نام علمی این کرم "Yoda PurPurata"یا "یودای بنفش" است.


این بندپای پا بلند که طول پاهای آن به 33 سانتیمتر می رسد، بزرگترین "هاروستمن" (Harvestman) - نوعی از بندپایان که اغلب با عنکبوت اشتباه گرفته می شوند - کشف شده تاکنون، محسوب می شود. این حیوان در غارهای کشور لائوس در جنوب شرق آسیا کشف شده است.


این پستاندار کوچک که تقریبا هم اندازه یک همستر است در میان دیگر گونه*های لمور ساکن در جنگل*های بارانی ماداگاسکار یافت شده است. "لمور موشی" با نام علمی "Microcebus Gerpi"، حیوانی شبگرد بوده و در نواحی پست جنگل*های بارانی زندگی می کند. نواحی پست جنگل*های بارانی از مناطق حفاظت شده محسوب نمی شوند و زندگی این جانوران به طور مداوم از سوی انسان*ها تهدید می شود.


این خرچنگ بنفش درخشان یکی از چهار گونه خرچنگ رنگی کشف شده در نزدیکی جزیره "پالاوان" فیلیپین طی سال 2012 است. این چهار گونه بومی این منطقه بوده و در هیچ جای دیگر جهان یافت نمی شوند. معدنکاوی حیات این خرچنگ*های زیبا را تهدید می کند.


یکی از گونه*های شگفت انگیز کشف شده در سال 2012 این اسفنج گوشت خوار و ساکن اعماق دریا است که ظاهری همانند یک شمعدان دارد. این اسفنج از شاخک*های خود برای به دام انداختن سخت پوستان شناور در جریان*های اقیانوسی استفاده می کند.


ممکن است این "مارمولک زنبور مخملی" رنگ*های مشابه با زنبورهای مخملی داشته باشد، اما یک مارمولک کامل است. این گونه با نام علمی "Nactus Kunan"در پاپوآ گینه نو کشف شده است. رنگ و طرح مارمولک زنبور مخملی به این جانور اجازه می دهد تا در کف جنگل استتار کند.


افعی شاخدار "ماتیلدا" از گونه*هایی است که در بوته*ها و کف جنگل کمین می کنند. این جانور طی یک بررسی بیولوژیکی در تانزانیا کشف شد. محل دقیق زندگی این گونه مخفی نگه داشته شده تا از آسیب*های انسانی در امان باشد. با این وجود، محدوده زندگی آن تنها به چندین مایل از جنگل*های دورافتاده تازنانیا محدود می شود که تحت تاثیر قطع درختان و دیگر اقدام*های انسانی قرار دارند.


پرنده قرمز درخشان با نام علمی "Sira Barbet" (Capito Fitzpatrick)نخستین بار در سال 2008 در جنگل*های ابری پرو کشف شد، اما اوایل سال جاری میلادی در یک نشریه علمی به صورت رسمی معرفی شد. رنگ قرمز درخشان روی بدن این پرنده از روی سر آغاز شده و تا سینه ادامه می یابد.