به لطف ابتکار عملهای انجام شده در هند، تایلند و روسیه؛ ببرها بازگشتی دوباره به زیستگاه های خود در آسیا داشته اند. به همین دلیل برنامه آسیایی انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) این سه کشور را تحسین کرده است.

دانشمندان هفته گذشته اعلام کردند که به لطف ابتکار عملهای انجام شده در هند، تایلند و روسیه؛ ببرها بازگشتی دوباره به زیستگاه های خود در آسیا داشته اند. جو والتسون، مدیر اجرایی برنامه های آسیایی انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS)از این سه کشور به خاطر اقدامات انجام شده جهت حمایت از جمعیت ببرهای خود تحسین کرده است. این حیوانات در سراسر جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، در حال حاضر شش زیرگونه از ببرها وجود دارند که در 13 کشور آسیایی زندگی می*کنند، زیستگاهی که در مقایسه با قلمرو تاریخی آنها به میزان 93 درصد کاهش یافته است. والتسون می*گوید: «چندین فاکتور وجود دارد که برای بازگشت جمعیت ببرها ضروری است؛ اما بدون تعهدات صحیح دولتی، هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد.»

قدمهای برداشته شده برای نجات ببرها

در پارک ملی ناگاراهول و بندی پور هندوستان، ترکیبی از گشت های شدید ضد شکار، اقدامات مراقبتی، جابجایی داوطلبانه مردم محلی به خارج از محل زندگی ببرها، به همراه پایش و نظارت علمی به این گربه سانان بزرگ کمک کرد دوباره به همان نقطه ای باز گردند که این دو پارک از حضور آنها اشباع شده بود. به گفته والتسون، این موفقیت تنها به این دلیل امکان پذیر شد که حکومت محلی ایالت کارناتاکا خود را وقف نجات ببرها کرد.

در روسیه، مقامات دولتی پیش نویس قانون جدیدی را آماده کردند که با انتقال، فروش، و مالکیت این حیوانات در معرض انقراض به جای جرم مدنی، به عنوان جرم جنایی برخورد میکند. این اقدام مانعی بر سر راه گریزی است که در حال حاضر با استفاده از آن، شکارچیان میتوانند ادعا کنند که گونه های در معرض خطر مانند ببرها را در حالی که مرده بودند پیدا کرده اند.

همچنین مقامات روسی اخیرا اعلام کرده اند که کریدور جدیدی برای عبور ایمن ببرها به نام «پناهگاه حیات وحش آسوری مرکزی» ایجاد میکنند؛ که مناطق تولیدمثل ببرهای روسیه و چین را با هم یکی میکند. والتسون توضیح میدهد: «کریدورها به ببرها امکان میدهد تا بین نواحی مختلف حرکت کنند، و اقدام به تولیدمثل و ارتباط با یکدیگر کنند. این کار باعث ایجاد جمعیتهای بزرگتر، مستحکم تر و از نظر ژنتیکی سالمتر میشود.»

در تایلند، اقدامات حفاظتی و گشتهای ضد شکار در پناهگاه حیات وحش هائوی خاخائنگ افزایش یافته است. در سال 2011 / 1390، دولت توانست یک باند بدنام شکار غیرقانونی را از بین ببرد، و امسال سردسته های این باند به زندانهایی تا پنج سال محکوم شدند؛ مدتی که شدیدترین مجازات زندان برای شکارچیان حیات وحش در تاریخ تایلند محسوب میشود. از زمانیکه اعضای این باند دستگیر شده اند، هیچ شکار فیل یا ببری در این پارک رخ نداده است.
والتسون میگوید: «علاوه بر این، سال گذشته دولت تایلند با مشکل شکار غیرقانونی روبه رو شد؛ اما به جای اینکه مساله را نادیده بگیرد، مسئولان دولتی مشکل را تایید کردند و 60 جنگلبان جدید را استخدام کردند.»

امکان بازگشت کامل ببرها

اما این سه داستان موفقیت آمیز تنها نقاط روشن نادری برای گونه های در معرض خطر است؛ جانورانی که جمعیت آنها همواره به خاطر ترکیب شکار غیرقانونی، کمبود شکار، و تخریب زیستگاه ها در حال کاهش است.
حافظان منابع طبیعی تخمین میزنند که تنها 3200 قلاده ببر در طبیعت وجود دارد. با این وجود، والتسون میگوید که موفقیت حاصل شده در هند، تایلند و روسیه ثابت میکند که ببرها محکوم به نابودی نیستند، و امیدوار است که سایر کشورها نیز به این موضوع توجه کنند. وی میگوید: «ببرها گونه ای نیستند که در سراشیبی انحطاطی ناگزیر قرار داشته باشند... آنها در برخی مناطق بازگشته اند.»

والتسون همچنین اشاره میکند که نجات ببرها منافع دیگری نیز دارد. وی میگوید: «زمانیکه ما ببرها را حفظ میکنیم، در واقع گروهی کامل از گونه ها را حفظ می کنیم که شاید چندان کاریزماتیک یا نمادین نباشند؛ اما واقعا ارزشمند هستند و به همان اندازه نیز در معرض خطر قرار دارند.»