دیده بان حقوق حیوانات: سال ۲۰۱۲ میلادی نیز همانند سالهای قبل با مجموعه*ای از رویدادها، برنامه*ها، مشکلات و اکتشافات زیست محیطی به پایان رسید.به گزارش ایسنا طوفان سهمگین و مرگبار سندی در آمریکا، ذوب شدن بی سابقه حجم زیادی از صفحه یخی عظیم گرینلند و شیوع قارچ مخرب و کشنده در میان انبوهی از درختان زبان گنجشک در انگلیس از جمله جنجال برانگیزترین پدیده*های محیط زیستی سال ۲۰۱۲ بودند.به گفته فعالان محیط زیست و کارشناسان بین المللی حفاظت از طبیعت، مشکلات و بحران*های اصلی محیط زیستی در جهان امروز باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گرفته و اقدامات لازم برای مقابله با آنها صورت گیرد تا کودکان ما و نسل*های آتی بتوانند وارث سیاره*ای پایدار به لحاظ اکولوژیکی و آینده*ای سازگار با محیط زیست باشند.

با وجود فوریت و ضرورت رسیدگی به این امر مهم و اهمیت جدی مبارزه برای جلوگیری از تشدید بحران*های زیست محیطی، هنوز اکثر دولت*ها نفع خود و مصلحت ***** را بر رعایت حقوق محیط زیستی تمام موجودات زنده در سیاره زمین و اقدامات پیشگیرانه ضروری برای کنترل این بحران*ها ترجیح می*دهند.براساس این گزارش، پدیده*ها و رویدادهای مختلف زیست محیطی در سالی گذشت، طیف گسترده*ای از موضوعات شامل آلودگی*های محیط* زیستی، برگزاری چندین اجلاس بین المللی مهم درباره تغییرات جوی و حفاظت از طبیعت و حیات وحش، اقدامات مهم برخی از کشورها با هدف حفاظت موثرتر از محیط زیست، انتشار گزارشات و اخباری از پدیده*های منفی و ناخوشایند زیست محیطی و نیز اخبار تاسف بار مرتبط با انقراض گونه*های کمیاب و ارزشمند و بالاخره کشف چندین گونه جدید جانوری و گیاهی را دربرمی*گیرد.

در این گزارش فهرستی از مهمترین پدیده*ها و موضوعات بحث برانگیز زیست محیطی در سال ۲۰۱۲ میلادی ارائه شده که عبارتند از:آلودگی*های زیست محیطی در سالی که گذشت؛در سال ۲۰۱۲ میلادی سازمان صلح سبز، آلودگی*های حاصل از لاشه یک کشتی ایتالیایی را شناسایی کرد. این سازمان هشدار داد که مواد شیمیایی حاصل از لاشه این کشتی تفریحی وارد آبهای دریای اطراف جزیره ایتالیایی و زیبای گیگلیو شده است. این در حالی است که وزارت محیط زیست ایتالیا ادعا کرد که حجم این آلودگی شیمیایی چندان قابل توجه و مهم نیست. صلح سبز که این بررسی تحقیقاتی را بین ۱۵ تا ۱۸ ماه فوریه سال ۲۰۱۲ در گیگلیو انجام داده همچنین اعلام کرد آثاری از وجود هیدروکربن در آب شرب حاصل از کارخانه شیرین کننده آب دریا در این جزیره مشاهده شده است.از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان محیط زیستی در آمریکا اعلام کرد که آثار مواد رادیواکتیو حاصل از نیروگاه هسته*ای فوکوشیما در جلبک*های قهوه*ای سواحل غربی امریکا مشاهده شده است.

در همین رابطه شرکت برق توکیو نیز در گزارش سال ۲۰۱۲ خود اعلام کرد که نشتی حاصل از نیروگاه هسته*ای فوکوشیما به اقیانوس آرام سرازیر شده است. بر اساس این گزارش حدود ۱۲ تن آب حاوی مواد رادیواکتیو از نیروگاه هسته*ای از کار افتاده فوکوشیما به بیرون نشت کرده و به داخل اقیانوس آرام ریخته است.
خبرگزاری فرانسه هم چنین در گزارش دیگری اعلام کرد که در سال ۲۰۱۲ میلادی مقامات روسیه از یک مورد نشتی نفت در منطقه قطب شمال این کشور خبر دادند که منطقه*ای به وسعت تقریبا ۸۰۰۰ متر مربع را دربرگرفته است. این مورد نشتی نفت در حوزه نفتی Nenets رخ داد و موجب شد که نفت خام حدود ۳۷ ساعت متوالی بدون کنترل از یک چاه قدیمی فوران کند.همچنین از دیگر آلودگی محیط زیستی در سال ۲۰۱۲ میلادی می*توان به ایجاد یک «چاله گرمایی» حاصل از آلودگی*های هوایی اخیر در ایالت*های شرقی آمریکا اشاره کرد که در بروز تغییرات جوی در این نواحی نقش داشته است.

کارشناسان مطالعات جوی در دانشگاه هاروارد تشریح کردند که این «چاله گرمایی» مانند یک محفظه سرد عمل می*کند که اثرات پدیده گرایش جهانی را به طور موقت مخفی می*کند و سبب بروز تغییرات جوی مهم می*شود.
در نیجریه نیز مقامات محلی این کشور، یک کمپانی نفتی بزرگ ایتالیایی را به عدم واکنش سریع و به موقع نسبت به حادثه نشتی نفت از یکی از خط لوله*های این کمپانی متهم کردند. نشتی نفت حاصل از این خط لوله، بخش وسیعی از رودخانه*ها و مزارع این ناحیه را آلوده کرد.

همچنین در این سال صیادان، *دانشمندان، فعالان و طرفداران حمایت از محیط زیست در گزارش جامعی هشدار دادند که دو سال پس از وقوع فاجعه بی*سابقه نشتی نفت در آبهای ساحل خلیج امریکا مربوط به فعالیت*های شرکت نفتی BP، پیامدهای مرگبار و آلوده کننده این فاجعه هنوز به پایان نرسیده و ممکن است تا مدت زمان بیشتری نیز ادامه پیدا کند. از جمله این پیامدهای خطرناک و مرگبار می*توان به مرگ مرموز تعداد زیادی از دلفین*ها اشاره کرد و یا صخره*های مرجانی پوشیده از نفت که در اعماق آبهای این منطقه در حال تلف شدن و نابودی هستند.

این صیادان و کارشناسان محیط زیستی در عین حال میگوها و خرچنگ*های نابینایی را در این منطقه پیدا کردند که روی پوسته*های آنها حفراتی دیده می*شد.

مهمترین اجلاس*های بین المللی جوی و زیست محیطی در سال ۲۰۱۲

در سال گذشته مرحله بعدی مذاکرات جهانی تغییرات جوی با هدف بررسی اقدامات لازم برای مقابله با پدیده گرمایش زمین در بن برگزار شد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این مذاکرات کشورهای فقیر و ثروتمند گردهم آمدند به این امید که برای دسترسی به اهداف کاهش گازهای گلخانه*ای و در نتیجه متوقف ساختن روند گرم شدن سیاره زمین به نتایج موافقی دست پیدا کنند.

اما بار دیگر این دور از مذاکرت جوی سازمان ملل نیز بدون نتیجه گیری مطلوب درباره نحوه تقسیم وظایف و مسوولیت*های هر کشور برای مقابله با پدیده گرمایش جهانی، خاتمه یافت.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان زیست محیطی معتقدند علت اصلی عدم موفقیت برای نتیجه گیری قطعی در این مذاکرات این است که دولت*های جهان هنوز بر سر این مساله که کدام کشورها فقیر و کدام کشورها ثروتمند هستند، به توافق نرسیده*اند.یکی دیگر از نشست*های مهم بین المللی در سال ۲۰۱۲ میلادی اجلاس ریو+۲۰ بود که با هدف بحث و تبادل نظر در زمینه توسعه پایدار از تاریخ ۲۰ لغایت ۲۲ ژوئن در شهر ریو دوژانیرو در برزیل و با حضور بیش از ۳۰ نفر از سران کشورها، دولت*ها و هزاران نفر از رهبران بخش*های تجاری و جامعه مدنی برگزار شد. هر چند قرار بود در این اجلاس سران جهان به جستجوی راه کاری موثر برای کمک به سیاره زمین و نجات آن بپردازند اما این اجلاس بین المللی نیز با موجی از نارضایتی پایان یافت.

کنفرانس سازمان ملل در عرصه توسعه پایدار در حالی به پایان رسید که مذاکره کنندگان و مقامات دولت*های جهان* پس اتمام نشست*ها، تلاش*های خود را در جهت دستیابی به یک جمع بندی مفید و پیشرفتی موثر در مسیر تحقق اهداف توسعه پایدار ناموفق دیدند. چدر سال ۲۰۱۲ هم*چنین بزرگترین کنگره جهانی حفاظت از طبیعت در کره جنوبی برگزار شد و بیش از ۸۰۰۰ کارشناس و مقام رسمی از حدود ۱۷۰ کشور مختلف در جزیره «ججو» گردهم آمدند تا به تبادل نظر درباره برخی از مسائل و مشکلات محیط زیستی بپردازند.

در این اجلاس اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت بر اجرای طرح «سرمایه گذاری در بخش امرار معاش» تاکید کرد. از موضوعات دیگر توافق شده در این کنگره بحث «تقویت طبیعت» و کمک گرفتن از آن برای ایجاد اکوسیستم*های مقاوم*تر و نیز مردم و جوامع و اقتصاد سالم*تر بود.
بعلاوه در این سال دور دیگری از مذاکرات جوی سازمان ملل در پایتخت قطر برگزار شد که مهمترین دستاورد این اجلاس، توافق بر سر تمدید پروتکل کیوتو بود. در اجلاس دوحه نزدیک به ۲۰۰ کشور حاضر در مسیر تلاش برای کنترل پدیده گرمایش جهانی بر سر تمدید پروتکل توکیو به توافق رسیدند.

اقدامات مهم کشورهای مختلف در جهت حفاظت از محیط زیست

از مهمترین اقدامات و تمهیدات در جهت حفاظت از طبیعت و حیات وحش در سال ۲۰۱۲ می*توان به برنامه چین برای حفاظت از گونه کمیاب میمونهای طلایی، ایجاد پارک ملی جدید برای حفاظت از کمیاب ترین گربه وحشی جهان موسوم به «پلنگ آمور» در روسیه، ارائه پروژه گسترده استرالیا برای حفاظت از کوآلاها، اقدامات جدی برزیل برای سرکوب قاچاق سودآور حیوانات وحشی، تلاش فعالان صلح سبز برای ممانعت از فعالیت شرکت نفتی شل در قطب شمال، پیشنهاد IUCN برای ثبت چهار شگفتی طبیعی در فهرست میراث جهانی و بالاخره ارائه طرح عظیم استرالیا برای احداث بزرگترین شبکه پارک*های حفاظت شده دریایی اشاره کرد.

مهمترین گونه*های در معرض انقراض در سالی که گذشت

به گفته کارشناسان بین*المللی حفاظت از حیات وحش، در سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۷ گونه گونه* پرندگان دریایی، ۱۴ گونه از پرندگان بومی و کمیاب هند، نوعی پستاندار کمیاب آسیایی موسوم به «سائولا» شبیه به گاوهای وحشی که شاخ*های صاف و بلند دارد، گاوهای دریایی با نام لاتین «دوگونگ»، ۶۶ گونه مرجان دریایی در آبهای آمریکا، دو گونه صخره مرجانی در «میکرونزیا» و جزایر «راجا آمپات»، گونه گیاهی «بتا پاتولا»، دو گونه پیتون برمه*ای، میمون «کائوتا تی تی»، ماهی مرکب غول پیکر استرالیایی، قورباغه رنگارنگ «هولا»، دو گونه شاه کبرا، سفره ماهی پلنگی «ویپرای»، ایگوآنای دم خاردار «نولاسکو»، خفاش میوه قرمز و چندین گونه گیاهی نیز جزو گونه*های در معرض خطر انقراض در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و نیز در فهرست گونه*های در معرض خطر امریکا معرفی شدند. در میان این گزارشات، خبر انقراض نسل کرگدن*های جاوان در ویتنام نیز منتشر شد.گونه*های تازه کشف شده در سال ۲۰۱۲ میلادی
به گفته کارشناسان حیات وحش، در یک سال گذشته گونه*های جدید نظیر گونه شبه میگو در غار نیومکزیکو، گونه*های جدیدی از دوزیستان در مالزی، گونه جدیدی از سخت پوستان در اسپانیا از نوع خرچنگ*های «اسکوات»، گروه جدیدی از روباه*های کمیاب کالیفرنیایی و نیز گونه بسیار کمیاب مارهای هندی در یک منطقه حفاظت شده کشف شدند