دیده بان حقوق حیوانات: در بسیاری از نقاط جهان از جمله کشورهای اروپایی با نظارت بر روند افزایش یا کاهش جمعیت سنجاقکهای یک منطقه می توان به وضعیت محیط زیست آنجا پی برده و میزان آلایندگی را با نوسانات جمعیت این حشرات سنجید همچنین بسیاری از انواع سنجاقکها در اروپا تحت حفاظت سازمانهای بین المللی و قوانین صید و شکار قرار دارند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران علیرضا نادری کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه بیش از ۵ هزارو ۵۰۰ گونه سنجاقک در سراسر دنیا وجود دارند و از این میان حدود ۱۰۰ گونه آن در کشورمان یافت می شود گفت: تاریخچه پیدایش سجاقک ها بر روی کره زمین به حدود ۲۵۰ میلیون سال پیش بر می گردد که بیشتر سطح کره زمین را جنگل های انبوه و مرطوب پوشانیده بود و مرداب های وسیع در نقاط بسیاری دیده می شد.

* سنجاقک های غول پیکر اولیه ۶۰ سانتی متر بودند
بسیاری از حشرات اولیه از جمله سنجاقکها بسیار بزرگ بودند بطوریکه وسعت بال برخی از انواع آن تا ۶۰ سانتی متر می رسد یعنی به اندازه یک پرنده متوسط امروزی هستند.
وی افزود: سنجاقکهای غول پیکر از حشرات دیگر تغذیه می کردند و فسیلهای متعددی از آنها که در بستر مرداب های اولیه مدفون شده بودند امروزه به دست ما رسیده است.
نادری ادامه داد: امروزه بزرگترین سنجاقک جهان با وسعت بالی در حدود ۲۰ سانتی متر در کشور کاستاریکا زندگی می کند ولی اصولا انواع بزرگ آن بسیار کم هستند.
این کارشناس محیط زیست سنجاقکها را از مهم ترین شاخصهای سلامتی اکوسیستم های آبهای شیرین به شمار آورد و خاطر نشان کرد: وجود سنجاقک درون آبهای شیرین به منزله عدم وجود آلودگی های شیمیایی درون آب است و می توان آن *آب را پس از تصفیه و جوشاندن به مصرف شرب رسانید.