این تصاویر باورنکردنی از یک مه کمان به عنوان یک پدیده نادر و شبه وار، به نظر می*رسد که دریچه ای رو به یک دنیای دیگر باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، میخائیل بائوسکی این پدیده نادر را در طی سفر اخیر خود در منطقه کوهستانی چاتیر – داگ در جنوب اکراین ثبت کرده است.
مه *کمان (fogbow) همانند رنگین کمان است ولی با توجه به اندازه بسیار کوچک ریزچکه هایی که مه را می سازند (کوچکتر از 0.5 میلیمتر)، بسیار کمرنگ تر است، لبه بیرونی آن سرخ است و درون آن آبی. گاهی ریزچکه ها آنقدر کوچک هستند که رنگ مه*کمان سفید است و از این رو آنها را رنگین کمان سپید نیز می نامند. در برخی موارد این پدیده نادر ابرکمان (cloudbow) نیز ذکر شده است.
این مه کمان توسط میخائیل بائوسکی در منطقه کوهستانی جنوب اکراین مشاهده شده است این پدیده به نظر می رسد که درمیان مه باشد اما تأثیر رنگها نیز در آن مشاهده می شود
عکاس 61 ساله روسی این تصاویر اظهار داشت: من معمولا برای گرفتن تصاویری بی نقص به کوهستان می روم، وقتی این مه کمان را دیدم به واقع احساس کردیم که چیزی فراتر از دنیای واقعی است. من علم، فیزیک و تمام این فرآیند ها را می فهمم اما وقتی که در ارتفاع بلند کوهستانها هستید و پایین پایتان تنها ابر مشاهده می شوند این مه کمان سفید رنگ در مقابلتان درست شبیه درگاهی به یک جهان دیگر است.
وی افزود: با مشاهده این زیبایی طبیعی حیرت زده شدم، به همین دلایل است که نمی توانم از رفتن به کوهستان دست بکشم، این نقاط دارای فرصتهای عکاس شگفت انگیزی هستند.
مه کمانها معمولا روی آبهای قطبی مشاهده می شوند، اما امکان مشاهده آنها در مناطق کوهستانی نیز وجود دارد.
بائوسکی استاد شیمی دانشگاه به رغم دمای منجمد کننده که گاهی به 15 درجه زیر صفر می رسد، روزهای آخر هفته خود را صرف بالارفتن از کوه می کند تا تصاویر کامل و بی نقصی از طبیعت بگیرد.
مه کمانها گاهی در مناطق کوهستانی رویت می شوند، اما این پدیده بیشتر روی آبهای قطبی شکل می گیرد عکاس 61 ساله این تصاویر اکثر روزهای آخر هفته خود را صرف بالارفتن از کوه به امید گرفتن تصاویر ناب می کند