کوسه ها از قدیمیترین موجودات روی زمین هستند. آنان ۴۵۰ میلیون سال پیش، در دوره دایناسور ها، شکل گرفتند. حدود ۳۵۰ گونه کوسه در آبهای جهان زیست میکنند.

کوسه ها، مانند دیگر جانوران نقش و جایگاه ویژه خود را دارند. آنان "رفتگران" دریاها هستند زیرا ماهیان ضعیف و بیمار را میخورند و به این ترتیب به تعادل و سلامت محیط زیست دریایی کمک میکنند.
...
انسان سالیانه بیش از ۱۰۰ میلیون کوسه را میکشد که حدود ۷۵ میلیون از آنها فقط برای باله شان نقض عضو شده و سپس زنده زنده در دریا رها میشوند و پس از روزها عذاب جان میدهند. چینیها از باله کوسه برای تهیه سوپ shark fin soup استفاده میکنند، سوپی که زمانی فقط توسط دربار چین مصرف میشد ولی اکنون خریداران زیادی بین افراد عادی در چین و در سراسر جهان پیدا کرده است.
آیا یک سوپ ارزش آن را دارد که به خاطرش اقیانوس ها از جانداری که در بالاترین نقطه در زنجیره غذایی دریایی قرار دارد تهی شوند؟؟

متاسفانه در میان مردم، وحشت از کوسه به قدریست که اغلب نسبت به خطر انقراض این حیوان بی تفاوت هستیم...

فیلم "آرواره ها" Jaws که در سالهای ۷۰ توسط استیون اسپیلبرگ تهیه شد به این ترس هر چه بیشتر دامن زد در حالی که کوسه گوشت انسان را دوست ندارد.
در جهان سالیانه ۱۰۰ نفر مورد حمله کوسه قرار میگیرند که از این تعداد ۵ تا ده نفر جان می سپارند. گفته میشود که احتمال کشته شدن انسان توسط کوسه ۱ در ۳۰۰ میلیون میباشد در حالیکه خطر جان سپردن در سانحه هوایی ۱ در ۱۰ میلیون است. حملات کوسه به انسان اغلب اشتباها رخ میدهد. به طور مثال، موج بازان سیاه پوش از زیر آب شبیه فک شده و کوسه ها را به طرف خود جلب می کنند.منبع: Peivand - پیوندها