دیده بان حقوق حیوانات : کارشناس ارشد اداره کل محیط زیست گیلان تاکید کرد: بررسی پراکنش و وضعیت شاه*بوف در گیلان ضروری است.
عباس عاشوری در گفت*وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: شاه*بوف از تیره جغدیان با نام محلی “شاخدار کور قوقو” بزرگترین جغد ایران است؛ این پرنده ۶۰ – ۷۵ سانتی متر طول دارد و از نظر ظاهری شبیه به جغد شاخدار است اما اندازه*اش ۲ برابر این گونه است.
وی افزود: شاه*بوف از پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع ایران است.
عاشوری ادامه داد: این پرنده درون جنگل*، پرتگاه*ها، کوهپایه*ها و استپ*های خشک به سر برده و در لبه صخره*ها، شکاف و لانه متروکه پرندگان شکار، جوجه*آوری می*کند.
وی با اشاره به این*که شاه*بوف در گیلان در منطقه اشکورات، دیلمان، ارتفاعات تالش، مناطق جنگلی و جلگه*ای رودسر دیده می*شود، تاکید کرد: بررسی در خصوص پراکنش و وضعیت زیستگاه*های جوجه*آوری*اش در استان گیلان ضروری به نظر می*رسد.
کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت: شاه*بوف صبح خیلی زود و غروب اقدام به شکار می*کند و طعمه*های بزرگ تا حد خرگوش را شکار می*کند. این پرنده تک*زی است و روی درخت و زمین به صورت قایم می*نشیند.
عاشوری تصریح کرد: سطح پشتی شاه*بوف، قهوه*ای با خال*های درشت سیاه مایل به زرد است و در بالای شاه*پرهای اولیه*اش لکه بزرگ به رنگ زرد مایل به قهوه*ای دیده می*شود.