دانه اسرارآميز سويا!


دانه هاي سويا سرشار از پروتئين، چربي خوب و مواد مغذي است و در واقع فاقد هر گونه مواد مضري براي سلامت قلب مي باشد. برخي مي گويند که سويا معجزه مي کند.
سويا حاوي مقدار زيادي پروتئين و مواد مغذي است و هيچ کلسترولي ندارد.طرفداران اين نظر معتقدند که رژيم غذايي غني از پروتئين سويا باعث پيشگيري از بيماري هاي قلبي مي شود. همچنين ايزوفلاون موجود در سويا سبب پيشگيري از برخي سرطان ها مي گردد. سازمان غذا و داروي آمريکا در سال1999با انتشار اطلاعيه اي اعلام کرد که مصرف سويا به عنوان بخشي از رژيم غذايي روزانه مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي را کاهش دهد. پس از اين اطلاعيه، انجمن قلب آمريکا و ديگر گروه هاي بهداشت و سلامت تحقيقات خود را پيرامون اين ادعا آغاز کردند. از ديگر اهداف مطالعات اخير، تحقيق بر روي ايزوفلاون هاي موجود در سويا است که مي تواند از سرطان سينه و پروستات جلوگيري به عمل آورد.
فوايد سويا:
دکتر کريستين گربستاد، سخنگوي انجمن رژيم غذايي آمريکا مي گويد: دانه هاي سويا بدون شک غذايي سالم براي رژيم شما مي باشند. سويا حاوي مقدار مناسبي چربي خوب، فيبر زياد و پروتئين بالاست و اينها همه دلايل خوبي هستند تا آن را در برنامه غذايي روزانه خود بگنجانيد.
محصولات تهيه شده از دانه هاي سويا، مانند شير سويا، جايگزين خوبي براي فرآورده هاي حاوي کلسترول مي باشند که از حيوانات گرفته مي شوند. همچنين، اين دانه منبع سرشاري از مواد غذايي سالم مانند ويتامين B و اسيدهاي چرب امگا3 مي باشد.
سويا و سرطان:
سويا حاوي مقدار زيادي فيتواستروژن است (فيتواستروژن نوعي ماده شيميايي گياهي است که مانند هورمون استروژن بدن زنان و البته به شکل ضعيف تر عمل مي کند.) قوي ترين فيتواستروژن سويا، ايزوفلاون نام دارد که نتايج برخي از تحقيقات حاکي از تأثير آن بر کاهش خطر سرطان سينه و پروستات مي باشد.
سويا و علائم يائسگي:
مطالعات نشان داده اند که فيتواستروژن موجود در سويا قادر است برخي عوارض يائسگي مانند گرگرفتگي و پوکي استخوان را کاهش دهد.
محدوديت هاي مصرف سويا:
به رغم فوايد بسيار مفيد اين دانه هاي اسرارآميز، مصرف آن براي همه ممکن نيست. سويا براي بسياري از مردم، بويژه کودکان و نوزادان حساسيت زا است. در صورت بروز آلرژي بايد آن را به طور کامل از برنامه غذايي خود حذف کنند.
سويا و سرطان سينه:
برخي از فوايد سويا هنوز قابل بحث و بررسي مي باشند. گاهي از پزشکان پرسيده مي شود که آيا فيتواستروژن موجود در سويا مي تواند سبب پيشرفت سرطان سينه شود؟ دکتر گربستاد در پاسخ به اين سوال مي گويد: «براي زناني که احتمال خطر سرطان سينه در آنها بالاست، بايد ميزان مصرف سويا و مشتقات آن را در برنامه غذايي اين افراد بررسي کرد، زيرا در برخي از آنان افزايش هورمون سبب افزايش احتمال بروز سرطان خواهد شد.»
سويا و بيماري هاي قلبي عروقي:
در سال 1999، سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد که با مصرف روزانه حداقل 25 گرم پروتئين سويا به عنوان بخشي از رژيم غذايي که داراي ميزان کمي اسيدهاي چرب اشباع شده و کلسترول است، مي توان سطح کلسترول بد خون(LDL) را کاهش داد و از بروز بيماري هاي قلبي عروقي جلوگيري به عمل آورد.
امروزه بحث هاي پزشکي پيرامون تاثير سويا بر سلامت قلب رو به افزايش است و اين در حالي است که سازمان غذا و داروي آمريکا در حال بررسي ادعاي خود مبني بر نقش پروتئين سويا در کاهش کلسترول مي باشد لذا از انجمن قلب آمريکا خواسته شد تا اين ادعا را بطور تجربي مورد بررسي قرار داده و براي اثبات آن شواهد کافي ارائه نمايد.
نتايج حاصل از اين تحقيق نشان داد که مصرف زياد پروتئين سويا بجاي پروتئين حيواني سبب کاهش درصد کمي از سطح کلسترول مي شود. البته آنها يادآور شدند که يافته هاي اين تحقيق از افرادي که کلسترول خيلي بالايي دارند بدست آمده است.
کلام آخر:
سويا منبع خوبي از مواد مغذي مهم است، بخصوص هنگامي که بايد از مصرف گوشت و لبنيات اجتناب کرد، ولي در نظر داشته باشيد که سويا فقط يک ماده غذايي از ده ها ماده غذايي است که مي تواند در يک رژيم غذايي سالم وجود داشته باشد.
منبع: دنياي تغذيه شماره 110