حدود ۳۰ تا ۴۰ عنکبوت به بزرگی کف دست در آزمایشگاهی در شهر هانوفر آلمان برای اهداف پزشکی مشغول تنیدن تار عنکبوت هستند. پزشکان از آن برای ترمیم رباط*ها و بافت*های عصبی آسیب*دیده در بدن استفاده می*کنند.

تارهای تولید شده توسط عنکبوت*ها پدیده*ای بسیار شگفت انگیز است. آنها دارای شکل هندسی بسیار دقیق و زیبائی هستند. اندازه*ی تار*هایی که در آزمایشگاه هانوفر توسط گونه*ای از عنکبوت به نام "نفیلا" (Nephila) از آمریکای جنوبی تنیده می*شوند به یک متر می*رسد.
در یکی از اتاق*های دانشکده پزشکی شهر هانوفر درختی قرار داده شده که حدود ۳۰ تار عنکبوت روی شاخه*های آن تنیده شده*است. در هر کدام از تارها یک عنکبوت با هشت پا با راه*های سیاه رنگ به اندازه کف دست دیده می*شود.

بیرون کشیدن تار از بخش پائینی بدن عنکبوت

کریستینا آلملینگ (Christiana Allmeling) با حرکتی سریع و ماهر یکی از عنکبوت*ها را می*گیرد و آن را در باند پانسمان می*پیچد و توضیح می*دهد: «پانسمان را با پونز محکم می*کنیم، به طوری که عنکبوت بتواند تکان بخورد و بخش پائینی بدنش بیرون بماند.»
با این روش به سرعت می*توان سر تار را پیدا کرد و بخشی از آن را از بدن عنکبوت بیرون کشید. این پژوهشگر جوان تأکید می*کند که این اقدام برای عنکبوت با درد همراه نیست. کریستینا سر تار را روی چرخ بافندگی کوچکی می*چسباند که قطر آن تنها ۳۰ سانتی*متر است و با نیروی الکتریسیته حدود ۲۰۰ متر تار را از بدن عنکبوت بیرون می*کشد.کریستینا آلملینگ می*گوید: «عنکبوت هفت نوع غده دارد که تار تولید می*کند. اما عنکبوت*ها قادر به کنترل و متوقف کردن تولید تار نیستند.» میزان تاری که این موجود شگفت*انگیز تولید می*کند بستگی به اندازه جثه*اش دارد. پیتر فوگت (Peter Vogt)، سرپرست کلینیک جراحی پلاستیک وابسته به دانشکده پزشکی هانوفر تار عنکبوت را نخی بی*نظیر برای بخیه* زدن می*داند

محکم و مقاوم؛ با سطحی بسیار صاف


در رشته جراحی پلاستیک تار عنکبوت برای ترمیم رباط*ها و بافت*های عصبی آسیب*دیده مورد استفاده قرار می*گیرد. پیتر فوگت (Peter Vogt)، سرپرست کلینیک جراحی پلاستیک وابسته به دانشکده پزشکی هانوفر تار عنکبوت را نخی بی*نظیر برای بخیه*زدن می*داند. او می*گوید، تار عنکبوت مقاوم و سطح بسیار صافی دارد. به عقیده پیتر فوگت امکان استفاده از الیاف طبیعی بجای الیاف مصنوعی امتیاز بزرگی است، زیرا الیاف مصنوعی تجزیه*پذیر نیستند. حتی زمانی که قابلیت تجزیه شدن را دارند معمولا منجر به واکنش*های عفونی در بدن می*شوند.
پیتر فوگت قصد دارد از تار عنکبوت به عنوان فن*آوری پیشرفته برای ترمیم آسیب*دیدگی *بافت*های عصبی استفاده کند. به طور مثال معمولا موتورسوارانی که تصادف می*کنند، دچار پارگی بافت*های عصبی در ناحیه شانه می*شوند. به این ترتیب بازوها و دست*هایشان بی*حس می*شوند و در بیشتر موارد این بی*حسی برای همیشه باقی می*ماند، زیرا بافت*های عصبی هنگام ترمیم شدن در جهتی که باید رشد نمی*کنند. حال جراحان قصد دارند با بکار بردن تار عنکبوت رشد دوباره بافت*های عصبی را در جهت درست هدایت کنند