دیده بان حقوق حیوانات: گونه تازه*ای از عنکبوت کشف شده که به حدی غیرعادی و متفاوت است که نه تنها دانشمندان آن را در یک خانواده کاملا جدید از تنندگان قرار داده*اند،* بلکه به نظر می*رسد تمام درک ما از تکامل تنندگان را با چالش کشیده است.
موجوداتی که پاگنده (بزرگ*پا) نامیده شدند، هنوز برای ما یک معما هستند. اما موجودی که به تازگی کشف* شده و به نوعی فامیل بزرگ*پاها محسوب می*شود، شاید درک ما از تکامل تنندگان را تغییر دهد. به گزارش نیوساینتیست، در غاری در آمریکا، یکی از همتایان عنکبوت*ها کشف شده که بسیار غیرعادی است.

متخصصین زیست*شناسی تنندگان در آکادمی علوم کالیفرنیا، در همکاری با دانشمندان مرکز محافظت از غارهای غرب ایالات متحده، گونه*ای از عنکبوت را مورد مطالعه قرار داده*اند که تا پیش از این ناشناخته بود. این عنکبوت عجیب و غریب در غاری در جنوب غرب اورگان کشف شده، یعنی همان منطقه*ای که ردپای بزرگ*پاهای افسانه*ای در آن*جا دیده شده است. البته این یکی کاملا واقعی است و وقتی پاهایش کاملا باز باشند،* طولش به ۴ سانتی*متر میرسد.

نام این عنکبوت جدید را تروگلوراپتور (Trogloraptor) یا چنگ*زن غار (cave grabber) گذاشته*اند، چون غار محل زندگی آن است و چنگک*های شکاری باورنکردنی دارد. این پاها نشان می*دهند که این عنکبوت احتمالا یک شکارچی درنده است،* اما نحوه شکار آن و نوع رفتارش هنوز برای ما ناشناخته است.

تروگلوراپتور از تورهای ابتدایی روی سقف غار آویزان می*شود. آناتومی بدن آن بیش از حد غیرعادی است،* به حدی که یک خانواده کاملا جدید به گونه*های تنندگان اضافه کرده است. به نظر می*رسد که آن*ها از خویشاوندان نزدیک عنکبوت*های گابلین(goblin spiders) باشد، اما همچنین ویژگی*های منحصر به فرد و جدیدی دارد که دیدگاه*های فعلی در مورد تکامل تنندگان را به چالش می*کشد.

بیشتر این موجودات توسط محققین دانشگاه ایالت سن*دیه*گو در جنگل*های ردوود قدیمی پیدا شده*اند. این که محل زندگی و توزیع این موجودات دقیقا کجا و به چه نحوی است،* هنوز معلوم نیست. اما کشف آن نشان می*دهد که احتمالا گونه*های زیادی وجود دارند که ما هنوز آن*ها را نمی*شناسیم و پیدا نکرده*ایم.

خبرآنلاین