زیست نیوز- امروزه در بسیاری از داروخانه*ها برگ*های گیاه آلوئه*ورا را می*بینیم که تبلیغات زیادی برای استفاده از آن می*شود؛ مثلا می*گویند که این گیاه ضد جوش و ضد آکنه است؛ برطرف*کننده چین و چروک پوست است، تا چه حد صحت دارد؟
به گزارش باشگاه خبرنگاران شاداب*کننده و برطرف*کننده لک و کک و مک نیز از دیگر صفاتی است که به این گیاه نسبت داده می*شود. در بسیاری از سوختگی*ها کاربرد دارد و دارای انواع ویتامین*های b1، b2، b6، cاست و همه می*توانند با ایجاد برش روی آن پس از خروج شهد و شیره*اش آن را روی پوست استفاده کنند و از خواص آن بهره*مند شوند.
اما اگرچه گیاه آلوئه یا آلوئه*ورا یا همان شاخ*بزی حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و ویتامین a، b و cاست و از جمله خواص دیگر این گیاه، ضدورم بودن، ضدمیکروب بودن، التیام**بخش بودن و ضدآفتاب و ضدسوختگی بودن آن است اما استفاده از گیاهانی از این دست و استفاده از ساقه و شیره آنها به صورت کِرِم ممکن است با عوارض ناخواسته*ای مانند تحریکات پوستی و حساسیت*های پوستی و تیره شدن پوست همراه باشد؛ آن*چنان که ما در مطب با بسیاری از این عوارض روبه*رو هستیم.
بعضی*ها این گیاهان را تهیه کرده و در منزل، شیره*اش را روی پوست خود استعمال می*کنند؛ در حالی که در شرایط آزمایشگاهی مواد مفید این گیاهان استخراج می*شود و پس از بررسی*هایی که از سوی متخصصان به عمل می*آید، به مواد آرایشی و بهداشتی اضافه می*شود و پس از اینکه از سوی وزارت بهداشت به تایید رسید، به بازار عرضه می*شود. بنابراین استفاده از این گیاهان به هیچ وجه توصیه نمی*شود.
بسیاری از افراد از این گیاهان تحت تاثیر تبلیغات استفاده کرده و سپس نه تنها از خواص مفیده آنها بهره*مند نمی*شوند بلکه دچار عوارضی می*شوند که بعضا بسیار جدی بوده و برای پوست مشکل*ساز می*شوند، استفاده از این مواد ممنوع است، مگر اینکه مجوز آن توسط وزارت بهداشت به صورت برچسب روی آنها باشد. یک گیاه می*تواند ترکیبات متعددی داشته باشد که ممکن است یکی از آنها برای پوست مفید باشد و بقیه به پوست آسیب برسانند.

بنابراین همه، مخصوصا خانم*ها، باید از خرید گیاهانی که به این صورت فروخته *می*شوند، خودداری کنند. در سال*های اخیر ژل آلوئه*ورا به طور وسیع در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و محصولات مختلف این گیاه به شکل قرص، کپسول، صابون، شامپو، کِرِم، پماد، ژل، نوشابه*های خوراکی و کمپوت مورد استفاده قرار می*گیرد.