دیده بان حقوق حیوانات: پرنده*ها سال*های متمادی است که در زمین سکونت دارند و تعداد و تنوع آنها به اندازه*ای طی سالها تکامل افزایش یافته که تصور کردن تعداد دقیق آنها کمی غیرممکن به نظر می*رسد.
به گزارش همشهری آنلاین اما حالا این فرصت به وجود آمده تا تمامی پرندگانی که بر روی زمین زندگی می*کنند را در یک فضا در کنار یکدیگر ببینید. برای انجام این کار اینفوگرافی طراحی شده که به اولین شجره*نامه تمامی پرنده*های زمین شهرت یافته است و نشان می*دهد پرنده*ها از زمان انقراض دایناسورها تا به امروز چگونه تکامل یافته*اند.
این نقشه که توسط زیست شناسان دانشگاه ییل تدوین شده، نشان می*دهد پرنده*ها طی ۵۰ میلیون سال گذشته کجا و کی زندگی کرده*اند و همچنین زوایایی از تنوع گونه*های پرندگان در گوشه و کنار سیاره زمین را نمایش می*دهد. پرندگان طی ۵۰ میلیون سال گذشته با سرعتی بالا و از سه شاخه آبی*رنگ که در مرکز نقشه دیده می*شود، تنوع*زایی را آغاز کرده درحال شکل دادن به گونه*های مختلف بوده*اند و تا جایی که امروزه ۹ هزار و ۹۹۳ گونه از آنها شناسایی شده و در این نقشه با خطوطی به رنگ*های مختلف دیده می*شوند.
برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ روی تصویر کلیک کنید.
نکته جالب توجه دیگر درباره اطلاعات ارائه شده در این اینفوگراف این است که بیشترین تنوع گونه*های پرندگان در مناطق گرمسیری رخ نداده بلکه در نیمکره غربی رخ داده است، این درحالی است که زیست*شناسان از گذشته مناطق گرمسیری را بستری مناسب برای بیشترین ایجاد گونه*های جدید می*دانستند. اما بر خلاف این تصور،*میزان گونه*زایی پرندگان در شمال آمریکا، اروپا-آسیا و جنوب آفریقا بیشتر از دیگر بخشهای زمین است.