اولین روز همایش "دریاچه ارومیه ، چالش ها و راهکارها " با حضور مسوولان کشوری و استانی در ارومیه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار عصرایران ، مهم ترین مباحث مطرح شده در صبح روز نخست به شرح زیر است:

استاندار آذربایجان غربی:1500 میلیارد تومان اعتبار


- در سال 88 با تصویب نامه توسط هیئت دولت کارگروهی به نام دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور و دبیری معاون رئیس جمهور سازمان حفاظت محیط زیست ارومیه تشکیل شده است.- از بین مقالات وصول شده در دبیر خانه همایش سه محور مورد اهتمام ویژه قرار گرفته است :

1- انتقال آب
2- صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی
3- بارور سازی ابرها

-هم اکنون به میزان یک هزار و پانصد میلیارد تومان اعتبار در راستای نجات دریاچه ارومیه کار عمرانی در حال اجرا می باشد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست:تشریح اهداف همایش


حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و دبیر کمیته راهبردی همایش ، هداف برگزاری همایش را ارتقاء دانش عمومی و فنی ، بهره مندی از توانمندی مردمی و ملی ، شناخت چالشها و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه ذکر کرده و محورهای همایش را هیدرولوژی و اقلیم ، آب و کشاورزی ، محیط زیست ، ژئوتکنیک ، اقتصادی ، اجتماعی و توسعه عنوان کرد.


محمدی زاده ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست : احداث چند سد متوقف شد


-دریاچه ارومیه بعد از بحر المیت ، دومین در یاچه شور دنیاست و سن آن بین چهارصد تا پانصد هزار سال تخمین زده میشود و پنج میلیار تن نمک در آن موجود می باشد .

-وجود آرتیمیا در دریاچه سرمایه بزرگی محسوب می شود .آرتیمیا که مقاوم ترین جاندار در مقابل شوری است دیگر نمیتواند این شوری را تحمل نماید.

-بیش از 239 نوع پرنده مهاجر و مقیم در دریاچه وجود دارد.

- تالاب رکن رکین حیات است و تمثیل آن به مانند رحم مادری می ماند که مادر برای رشد و شکوفائی فرزندش از جان و دل مایه میگذارد ، دریاچه ارومیه به عنوان یک تالاب بین المللی و یک منبع بسیار ارزشمند است.

- موضوع تالاب دریاچه ارومیه یک هویت ، سرمایه و میعادگاه خدادادی است که همه زیبایی ها در آن جمع شده است.
وقتی زرتشت پس از متولد شدن در کنار دریاچه ارومیه ، دریاچه را تقدیس کرد و از خدا خواست که هیچکس در آن غرق نشود و یا حضرت خضر انگشتش را وارد دریاچه کرد و از خدا خواست که هیچکس در آن غرق نگردد الا دجال .

- عده ای معتقد که دریاچه را کوچک کنیم و به همان اندازه که آب دارد مدیریتش کنیم ، ولی چنین نیست ما باید کل دریاچه را حفظ و نگهداری کنیم
- بارش کاهش داشته و خشکسالی آغاز شده است و تبخیری که در اثر افزایش دما انجام میپذیرد باعث وضعیت کنونی دریاچه شده و ارتباطی به مسائل ***** ندارد. البته احداث سدها در مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه نیز بی تقصیر نبوده است .
- 200 هکتار در حال شوره زار شدن است . چهل روستا خالی از سکنه شده است.

- طی 16 سال (از 72 لغایت 88) تولید محصولات کشاورزی در منطقه از 2 میلیون تن به 8 میلیون تن رسیده و این تنها به این معنی نیست که در کشاورزی توسعه ایجاد شده ، بلکه توسعه بی ضابطه کشاورزی صورت پذیرفته و موجب مصرف بی رویه آب در منطقه گردیده و اکوسیستم به هم خورده است.


- در سال 72 منطقه 14 میلیون دام در منطقه وجود داشت که در سال 88 فقط 4 میلیون راس دام وجود دارد که به معنای نابودی مراتع می باشد ، در همان 16 سال مذکور ، مقدار مصرف کود های شیمیایی در منطقه 65 درصد افزایش یافته که تاثیر مستقیم در نابودی ارتیمیا داشته است .

- هم اکنون در این دولت مهمترین فعالیتها با تعریف 24 پروژه مرتبط صورت پذیرفته است ، تعیین حق آبه های استانهای آذربایجان غربی ، شرقی و کردستان ،توقف توسعه های آب بری در منطقه ،توقفز احداث چندین سد توسط وزارت نیرو ، اصلاح روشهای آبیاری و کشت از جمله این اقدامات است.

- دریاچه اورال که پانزده برابر دریاچه ارومیه بود که خشک شد ولی یک دریاچه در استرالیا در حال خشک شدن بود ولی با ساز و کاری از خشک شدن آن جلوگیری کردند. پس اگر عاقلانه فکر کنیم ، خردمندانه عمل کنیم و جسورانه تصمیم بگیریم ، قطعا می توانیم وضعیت کنونی را مدیریت نماییم .

- ما قطعا آب شیرین را از حوضه های هم جوار وارد دریاچه خواهیم کرد ولی سریع ترین روش ، مدیریت آبهای شیرین موجود در منطقه میباشد . تدوین مدیریت ریسک با فرض خشکسالی انجام پذیرفته است و یک تصمیم شجاعانه ای که گرفته ایم ، از این پس در منطقه پس از آب شرب ، دریاچه ارومیه حتی قبل از کشاورزی و صنعت در اولویت میباشد.جواد جهانگیرزاده ، نماینده ارومیه در مجلس: هزینه 30 هزار میلیارد تومانی

-بحث بادهای نمک که در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز می گردد باعث خواهد گردید برخی از شهرها از جمله ارومیه به منطقه دیگر منتقل شوند که چیزی در حدود 30 هزار میلیارد تومان هزینه دارد.

-همچنان که نهادهای بین المللی در حل نمودن مشکل دریاچه ارومیه می بایست سهیم باشند ، عزم ملی و مردمی نیز الزامیست ، همچنان که فقط یک دنیا داریم ، ما فقط یک دریاچه ارومیه داریم ، در این میان نقش آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور بی نظیر است و نباید در نجات دریاچه ارومیه گرو کشی های ***** انجام پذیرد .

-از حجه الاسلام حسنی امام جمعه محترم ارومیه سپاسگرارم که در این راستا نقشهای به سزایی داشتند .

رحیمی ، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی نجات دریاچه ارومیه:نمک که بپا خیزد ، مصیبت آغاز می شود


- امیدوارم خداوند متعال حمایت کند که دریاچه را از گزند مصون داریم و تهدیداتش را متوقف کنیم ، اگر دریاچه آسیب ببیند و و نمکش را به آسمان برده و آنرا بر سر مردم بپاشد ، مصیبتی بزرگ آغاز می شود.

- ما هر چه داشتیم در طبق اخلاص نهادیم و از متخصصین داخلی و خارجی میخواهیم که ما را در این امر یاری رسانند .

- پاسخگویی و رفع شبهات می تواند یکی از اهداف این همایش باشد ، دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاه های زیست کره از طرف یونسکو انتخاب شده و خشک شدن آن حتی کشور های همسایه را نیز تهدید می کند.

- وجود دریاچه ارومیه دمای منطقه را تنظیم کرده و رطوبتی را که به وجود می آورد ، کشاورزی منطقه را بهتر می کند.

- یکی از مهم ترین امتیازات دریاچه جاذبه های گردشگری آن است که حتی جنبه درمانی نیز داشت .

- پروژه نجات دریاچه ارومیه با یک برنامه خاص ، طی یک موافقتنامه بین رئیس سازمان محیط زیست ، وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و استانداران آذربایچان غربی ، شرقی و کردستان آغاز شد که هیئت دولت نیز تحت عنوان "ستاد اجرایی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه" آن را مصوب نمود ؛ کارهای کوتاه مدت به پایان رسیده و کارهایی در حال اتمام است ، سد سازی های جدید و توسعه کشاورزی در منطقه متوقف و منتفی شد ، به دلیل شرایط بحرانی دریاچه طرح های اولویت دار در دستور کار قرار گرفتند.

- من در جلسات شاهد بودم که کارهای زیادی انجام پذیرفته است ، ولی کفایت نمی کند و از نمایندگان استان های شمال غرب کشور که بودجه مورد درخواستی دولت را در مجلس تصویب نمایند انتظار دارم که بتوانیم دریاچه را از گزند محوظ داریم .

-از آقای حسنی امام جمعه محترم ارومیه نیز تشکر مینمایم که در این راستا ما را یاری رسانده اند .


دکتر رضائی رئیس دانشکده کشاورزی ارومیه و دبیر علمی همایش:آمار مقالات


- برای پرپا شدن همایش ، در کنار ارائه مقالات ، نشستهای تخصصی نیز پیش بینی شده است که با حضور متخصصان ، اساتید و مسئولان برگزار خواهد گردید.

آمار مربوط به موضوع شناسی مقالات دریافتی به شرح زیر است:

50 درصد هواشناسی و هیدرولوژی _ 24 درصد محیط زیست _ 16 درصد آب و کشاورزی _ 9 درصد اقتصاد و توسعه _ 4 دهم درصد ژئوتکنیک