هنگام آلودگي هوا چه بخوريم؟


در سال*هاي اخير، همزمان با سرد شدن هوا، آلودگي هوا در برخي از روزها، آن قدر شديد مي*شود که کارشناسان از شرايط هشدار و اضطرار مي*گويند و مسئولان مثل هميشه به*دنبال راهکاري براي حل مسئله هستند.
آلاينده*هاي موجود در هوا، مثل اکسيدهاي ازت، دي اکسيد کربن، منواکسيدکربن و به*طور کلي گازهاي مخرب، هر کدام به*گونه*اي بر هريک از اعضاي بدن تأثير مي*گذارند و باعث اختلال در عملکرد مطلوب دستگاه*هاي مختلف در بدن مي*شوند. در چنين شرايطي، بايد قدرت دفاعي بدن در مقابل بيماري*ها را افزايش داد. نوع تغذيه و اينکه از چه غذاهايي بيشتر استفاده کنيم، مي*تواند تا حدي از عوارض خطرناک آلاينده*هاي موجود در هوا بر بدن بکاهد.
دکترمنصور رضايي، متخصص تغذيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي، در اين باره پاسخ مي دهد:
آلودگي هوا، چگونه بر بافت*ها و سيستم*هاي مختلف بدن تأثير مي*گذارد؟
موادي که از طريق هواي آلوده وارد محيط مي*شوند و براي سلامت بدن به*شدت مضر و زيان*آورند داراي ترکيباتي هستند که باعث نابودي بافت*هاي مختلف*بدن مي*شوند. اين راديکال*هاي*آزاد، از طريق ريه، پوست، مخاط بدن، مثل مخاط چشم، گوش، بيني و دستگاه گوارش، وارد بدن مي*شوند و باعث تخريب تک*تک سلول*ها مي*شوند.
راديکال*هاي آزاد که در هواي آلوده وجود دارند، چگونه باعث نابودي بافت*ها و سلول*هاي بدن مي*شوند؟
هنگام آلوده بودن هوايي که انسان استنشاق مي*کند، روزانه مقادير زيادي راديکال آزاد، وارد بدن مي*شود، به عبارت ديگر، تجمع راديکال*هاي آزاد در بدن در هنگام آلوده بودن هوا، افزايش مي*يابد؛ چرا که راديکال*هاي آزاد، به*دليل آنکه اکسيژن*هاي ناپايداري هستند، دنبال جا و مکاني مي*گردند که با يک سلول واکنش نشان دهند و آن را اکسيد کنند، به تعبير ديگر، راديکال*هاي آزاد، اکسيژن*هاي آزادي هستند که به بافت*ها و سلول*هاي بدن مي*چسبند و باعث نابودي و تخريب آنها يا تغيير ماهيتشان مي*شوند؛ بنابراين، با تجمع راديکال*هاي آزاد دربدن به*دليل آلودگي هوا، يک پروسه تخريبي و التهابي اتفاق مي*افتد و به*دنبال آن، انواع بيماري*هاي مزمن از قبيل برونشيت، سرطان*هاي خون و برخي ديگر از بيماري*ها افزايش مي*يابد، بنابراين ذرات آلوده در هوا، از راه*هاي مختلف وارد بدن مي*شود و پس از آن وارد سيستم گردش خون مي*شود و از آنجايي که خون همه بدن را سيراب مي*کند، اين خون آلوده به سلول*هاي بدن آسيب مي*رساند و باعث افزايش بيماري*هاي مزمن مي*شود.
خون آلوده، باعث بروز چه بيماري*هايي مي*شود؟
خون آلوده وقتي وارد سيستم مغز مي*شود باعث بروز سردرد، وقتي وارد سيستم اعصاب و روان مي*شود، باعث کاهش آستانه تحمل افراد و پرخاشگري مي*شود و علاوه براين، تيرگي، چروک پوست، ريزش مو، دل*درد، نفخ و ساير بيماري*هاي مزمن از ديگر علائم ناشي از آلودگي هواست.
آيا در مواقعي که آلودگي هوا تشديد مي*شود، منابع غذايي و نوع تغذيه افراد، مي*تواند از اثرات مخرب آلودگي هوا بر بدن تا حدي جلوگيري کند؟
براي جلوگيري از تأثير مواد مضر به بدن، هر يک از اندام*هاي بدن مکانيسم خاص خود را دارد. به عبارت ديگر، براي جلوگيري از تأثير مواد مضر راه*هاي دفعي وجود دارد، به*عنوان نمونه، تعريق از راه پوست، سرفه از راه ريه، ادرار از راه کليه و مدفوع از طريق روده*ها، بنابراين در مورد نوع غذا در هنگام آلودگي هوا، بهترين توصيه افزايش مصرف مايعات مختلف در طول روز است.
اين مايعات مي*تواند، آب، انواع نوشيدني*ها، ميوه، انواع سبزي، سوپ و آش باشد. در هنگام آلودگي هوا، مصرف شير بيش از هميشه، توصيه مي*شود. همچنين براي از بين بردن اثرات مخرب فلزات سنگين مثل سرب که در هواي آلوده وجود دارد، بايد دريافت منابع آهن مثل گوشت را افزايش داد.