فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  19
لایک لایک:  19
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر ثابت

  تخصص
  ............................
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  9
  میانگین پست در روز
  0.36
  تعداد ارسال ها
  1,013

  اصول و راهنماي تربيت و آموزش

  [IMG]
  [/IMG]
  قبل از آغاز آموزش حتما بخوانيد

  سلام به همه دوستان
  در اين بخش طبق مشورت و همانگي كه با مديريت كل سايت داشتيم، من و همكار عزيزم خانم Sepide p قصد داريم يكسري مطالب دنباله دار با مضمون تربيت انواع سگ ها جستجو،*ترجمه و در اختيار دوستان قرار بديم. قطعا اين مجموعه خالي از نقص نخواهد بود و به كمك شما هم نيازمنديم. از تمامي دوستان علاقه مند هم دعوت مي كنيم تا در اين امر با ما همكاري كنند.
  اميدواريم كه اين مجموعه به تدريج كامل شده و باعث افزايش اطلاعات همه ما بشه و از همه مهمتر اينكه به ما كمك كنه تا ارتباط بهتر و صحيح تري با سگ مون داشته باشيم.
  نكته بسيار مهم اين است كه سگ هايي مي تونند مورد آموزش پيشرفته قرار بگيرند كه حتما حتما حتما حتما حتما حتما مراحلي را كه در راهنماي آموزش اين بخش آورده شده است را طي كرده باشند.
  لازم به ذكر است كه مطالبي كه در اين بخش ميبينيد از مجموعه سايتهاي مختلف گردآوري،*ترجمه و مدون گشته و در اختيار علاقه مندان قرار داده شده است.
  موفق و سلامت باشيد

  Shikra and Sepide P
  ویرایش توسط Shikra : 10th July 2010 در ساعت 05:32 PM

 2. #2
  کاربر ثابت

  تخصص
  ............................
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  9
  میانگین پست در روز
  0.36
  تعداد ارسال ها
  1,013
  [IMG]
  [/IMG]

  راهنماي آموزش سگ شما


  آموزش و تربيت كردن سگتان مي تونه يك سرگرمي بزرگ براي شما و سگتان باشه، هنگامي كه شما به فرمانبداري بيشتر سگتان فكر مي كنيد مي تونيد از اين روش استفاده كنيد.هنگامي كه براي فرمابردار كردن سگتان او را تربيت مي كنيد و پيوند بين شما و سگتان بيشتر مي شود.
  بياييد شروع كنيم :
  بايد تمرينهاي اوليه را دريك فضاي آرام انجام داد تا حيوان گيج نشه.بعد ازاينكه شما و سگتان اين مرحله را گذرانديد و تمرين كرديد مي تونيد اين جلسه را در پارك دنبال كنيد و او هم ياد ميگيره كه دستورات شما را بدون گيج شدن اجرا كنه.
  شما بايد هر هفته بر روي يك دستور متمركز بشيد. اولين بار كه آموزش سگ را شروع مي كنيد لازمه كه تمرين جديد را حداقل روزي 15 دقيقه انجام بديد. با اضافه شدن فرمان دوم، هر دو دستور را هر روز تكرار مي كنيد. اگر شما آنرا هر روز تكرار نكنيد سگتان آن را به سرعت فراموش مي كنه. البته همه سگها به يك سرعت ياد نمي گيرند بنابراين اگر مجبور شديد اين تمرين را به جاي يك هفته در مدت زمان بيشتري مثلا دو هفته تكرار كنيد نااميد نشيد.
  سگتون دوست داره كه شما را خوشحال كنه و به سرعت مي فهمه كه شما مي خواهيد اون چه چيزي را بفهمه و يا كاري را انجام بده كه شما ميخواهيد. بهترين راهي كه بشه بهش فهموند كاري را كه شما ميخواهيد انجام بده دادن جايزه است. هر بار كه كار درست را انجام ميده بهش جايزه بديد و تشويقش كنيد. اين جايزه حتي مي تونه نوازش كردن بدنش باشه در ابتدا بايد جايزه تون ابراز خوشحالي كردن و يا ابراز هيجان همراه با نوازش باشه.
  فرماني كه به سگتون ميديد بايد صوتي باشه با يك صداي معمولي ولي با اقتدار و محكم گفته بشه ، لازمه دستوري كه ميديد يك كلمه اي باشه مثلا به جاي اينكه بگيد "بگير بشين" كافيه بگيد "بشين "، لحن صداتون بايد ثابت باشه وقتي ما ميگيم" بشين؟ "- لحن گفتن سوالي است – يعني اينكه لطفا اگر دوست داريد بشينيد و يا اينكه ممكنه بشينيد اينها براي حيوان بي معني است لحن گفتن بايد با اقتدار باشه .
  هنگامي كه بهش مقتدرانه ميگيد "بيا "و اون قبل از اينكه بياد ميره جلوي درختان حيات خلوت بهش نگيد "نه" يا سرش داد نكشيد. وقتي آمد بهش جايزه بديد و بذاريد كه اون با گرفتن جايزه(*يا همون تشويق كردن )*با شما رابطه برقرار كنه و فكر كنه كه شما را خوشحال كرده.
  دستورات داده شده بايد اجرا بشه و تربيت كردن سگ براي افراد تنبل و ناشكيبا نيست. در آغاز همزمان با هر دستوري كه ميديد بايد بدن حيوان را در موقعيتي (پوزيشني)*كه ميخواهيد قرار بديد. زمانيكه حس كرديد دستور را فهميده سعي كنيد كه به تنهايي اون كار را انجام بده وقتي براي بار دوم دستور را صادر مي كنيد اون در موقعيتي قرار ميگيره كه شما بار اول با دست(به صورت فيزيكي) اون را در آن موقعيت قرار داديد د رنهايت اون فرمانبدار ميشه .
  درصورتي كه بخواهيد كاري را كه از قبل به سگ ياد داديد را عوض كنيد در مقايسه با كاري كه تازه ميخواد ياد بگيره(يعني بار اوله كه انجام ميده) به مدت زمان بيشتري نياز داريد. در عرض شش هفته سگ مي تونه دستوراتي مانند بشين،بيا، بمون، بگير و بچرخ را ياد بگيره. سگ هاي جوان تر راحت تر تربيت ميشوند.با اين حال يك سگ خوب در هر سني كه باشه هر كاري كه شما در آموزش آن سماجت كنيد را ياد ميگيره و وقتي اون كار را انجام ميده حتما بايد به سرعت پاداش بگيره.
  آموزشهايي فراتر ازدستوراتي مانند "بشين" يا "بمان" و غيره
  تربيت سگتون هم براي شما هم براي سگ سرگرم كننده است و شما براي هم به دوستان خوبي تبديل ميشيد. بعضي كارهاي بامزه مانند برداشتن كاغذ يا پريدن از ميان حلقه و غيره را هم ميتونه ياد بگيره. قبل ازاينكه اين كارها را بهش ياد بديد، بايد مطمئن بشيد كه سگتون دستورات اوليه مانند بشين، بمون، بخواب ، برو و غيره را به خوبي ياد گرفته . براي تشويق هم مي تونيد از بيسكوييت مخصوص سگها استفاده كنيد.
  موفق باشيد


  منبع :
  ویرایش توسط Shikra : 10th July 2010 در ساعت 05:50 PM

 3. #3
  کاربرفعال

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1406
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  58

  اصول اوليه تربيت سگ

  اصول اولیه درتربیت
  دواصل اولیه وجود دارد که بدون توجه به آنها امکان تربیت سگ وجود ندارد. به عنوان مثال شروع تربیت سگ قبل ازآنکه سگ شما را بشناسد امراشتباهی است. اگریک سگ جدید یا بیگانه را به سرعت به نظم واطاعت وادارکنید نه تنها باعث عصبانیت وخشم سگ می شود بلکه ازدستورهم اطاعت نخواهد کرد. بنابراین آشنائی کافی سگ وتعلیم دهنده قبل ازشروع آموزش بسیارمهم است
  .

  تشویق وتنبیه


  زمانی که سنگ اعمال خود را صحیح انجام دهد باید مورد تشویق قرارگیرد ومنظورازتشویق ایجاد یک رابطه شادی بخش است. بسیاری ازافراد درتربیت سگها دچاریک نوع اشتباه اساسی ومخرب هستند وآن اینکه درقبال اشتباهات سگ ویا ناتوانی دردریافت یک آموزش به سرعت خشمگین می شوند ویا عصبانیت آنها برای مدت زیادی باقی می ماند. یک سگ بعد ازگذشت چند دقیقه دیگربه خاطرنخواهد داشت که چه کرده ویا چه نکرده. او فقط می فهمد که شما با وی بدرفتاری می کنید. تنبیه می بایست آرام وخفیف باشد. قدرت صدای شما یک ابزارتنبیه کننده اصلی است واصلی ترین کلمه هشداردهنده ویا تنبیه کننده همانا لفظ "نه" یا "نکن" است. صداهای خشمگینانه وترسناک ممکن است باعث دست پاچگی واضطراب حیوان گردد.

  اززمانی که یک توله به زندگی شما راه می یابد به شما ومحیط خو می گیرد باید به اوآموخت که چه کارهایی قابل قبول است وچه کارهایی غیرقابل قبول است. برخی ازاعمال نظیردستوراتی که قبلا به آنها اشاره شد می بایست که ضرورتا وبه طورمستقیم تعلیم داده شوند. سایررفتارها را می بایست که برحسب مورد به حیوان آموخت. به عنوان مثال توله ها هرچیزی را می جوند واین عمل به خصوص برای اشیائی نظیرلباس وکفش یا نظائرآن قابل قبول نیست ودراین زمان است که باید با گفتن نه یا نکن توله را مفهوم این کلمات آشنا کرد وطبیعتا با اجرای دستورتشویق حیوان ضرورت پیدا می کند. هیچگاه حیوان را کتک نزنید. تنها مورد استثناء زمانی است که سگ تمایل به گازگرفتن داشته باشد. با این وجود دادن
  جایزه را درموقع ضرورت ازیاد نبرید
  .................................................. .....
  رفتارهای غریزی
  بسیاری ازمردم درذهن خود خیال می کنند که سگهای آپارتمانی فقط برای تفنن وبازیگوشی خلق شده اند. این افراد احساس وتصورمی کنند که تربیت ومطیع بودن فقط مخصوص سگهای بزرگ است. باید دانست که این تصورات به هیچوجه صحیح نیست . هرسگی اعم ازنگهبان. شکاری. آپارتمانی و000 احتیاج به تربیت دارد. یک سگ بدون تربیت بدون توجه به اندازه آن حیوان دست آموزخوب وکامل محسوب نمی شود. هرنژادی را می توان به طورموفق تربیت کرد. حتی یک سگ دورگه یا معمولی را نیزمی توان به خوبی یک نژاد اصیل تربیت نمود. با این وجود برخی ازسگها استعداد بیشتری درفراگیری آموزشها نسبت به سایرین دارند وبه عبارت دیگرباهوش ترو زرنگ ترازبقیه به حساب می آیند واین درحالی است که بعضا ازسگها واقعا کودن بوده وبه سختی تعلیم را فرامی گیرند. تشویق وعلاقه فراوان وصبروحوصله وگذشت زمان سه اصل اساسی برای تربیت یک سگ است. اگرآشنائی زیادی با خصوصیات سگها ندارید بهتراین است که نخست زمان بیشتری را برای کسب این اطلاعات درنظربگیرید. درغیراینصورت تحت چنین شرایطی سگ شما را درک نمی کند ووقتی به اودستوری می دهید سرپیچی خواهد کرد.

  برخی ازسگها را نمی توان مورد آموزش های ویژه قرارداد. مثلا سگهای بسیارعصبی ودرنده را نمی توان به طورقابل قبول به عنوان همبازی برای بچه ها تربیت کرد. یا مثلا یک سگ نژاد کوچک به خوبی ازدستورات تبعیت می کند ولی درانجام عملیات نگهبانی ویا پلیسی با مشکل همراه خواهد بود.علت اینکه برخی ازسگها به سرعت دستخوش عصبانیت می گردند این است که درمحیط مناسبی زندگی نکرده ودرتماس با مردم وسائل نقلیه ومدرن امروزی نبوده اند. شاید بارها دیده باشیم که درمحیط روستائی یک یا چندین سگ به دنبال یک اتومبیل می دوند وخشمگینانه پارس می کنند. این قبیل عصبی بودن ودرندگی را می توان با آموزش های دقیق وحساب شده اصلاح نمود وسگ را مورد تربیت قرارداد. درعوض سگهایی وجود دارند که درندگی وتهاجم ازویژگیهای ذاتی آنها است ومعمولا درتمام عمربا حیوان باقی می ماند. متاسفانه سگ هایی نیزوجود دارند که علت تهاجم وعصبیت درآنها تربیت نامناسب وغلط می باشد. ولی این قبیل سگها را نیزمی توان با مهربانی ومراقبت صحیح تربیت نمود.(اگرچه دربرخی ازموارد زمان زیادی برای انجام این کارباید صرف شود
  )

  اخلاق ورفتارازویژگیهای بسیارمهم به حساب می آید ودراکثرموارد سگی قابل قبول است که بی باک وجسور ودرعین حال مطیع وخوش رفتارباشد. بهترین سن برای شروع آموزش درسگها بین هشت ماهگی تا دوسالگی است. دراین فاصله حیوان ازلحاظ سنی وشعوردرشرایطی است که دستورات را می فهمد وازلحاظ بدنی وقدرت نیزدرحدی است که قادربه انجام آنها خواهد بود. با این وجود درسگهایی که زودترازسایرنژادها به بلوغ می رسند احتمالا می توان که تربیت وآموزش را زودترازهشت ماهگی شروع کرد. بعد ازسن دوسالگی قدرت واستعداد آموزش درسگها کمترمی شود واین امردرمقایسه با سگهای جوانتربا گرفتاری های بیشتری همراه است
  .

  هیچ گاه سرحیوان داد نکشید یا خشم خود را ابرازندارید. سگی که لایق سرزنش نیست نخواهد فهمید که چرا سرزنش شده است ولذا عصبی می شود. اگرسگ شما به هدف خاصی نائل شد اورا تشویق کنید وبا کلمات مهربانانه نظیرسگ خوب وآفرین ونظائرآن به اونزدیک شوید وهربارکه سگ کاررا به طورصحیح انجام داد تشویقش کنید
  .

  اگرسگ کاری را اشتباه انجام داد می بایست که با ادای کلمه " نه" اورا متوجه ساخت. اصولا توله می بایست که ازاوایل زندگی بیاموزد که ازانجام کارهایی که شما با ادای کلمه "نه یا نکن" ابرازمی دارید خودداری کند. ادای این کلمه باید قاطعانه وبا لحن خاص صورت گیرد ودرعین حال نباید که با اقدامات فیزیکی مانع حیوان شد تا به این ترتیب دقیقا مفهوم کلمه نه یا نکن به وسیله حیوان ادراک گردد. قبل ازشروع تربیت توله باید به اندازه کافی با افراد وسایرحیوانات وسائل اطراف وسروصدا مواجه گردد
  .

  درمحدوده سنی 8هفته تا 8 ماه باید حیوان را تشویق کرد تا اشیاء خاصی را به دندان بگیرد وآن را حمل کند. موفقیت دراین کارنقش موثری درتعلیمات بعدی خواهد داشت. آموزش دستورحمل یک جسم توسط دندان درسنین جوانی بسیارساده است واین درحالی است که این آموزش درسنین بالا به مراتب دشوارترخواهد شد وموفقیت آن به اندازه سگهای جوان دلگرم کننده نیست
  .

  به طورکلی اگرچه ممکن است یک توله سنی کمترازسن آموزش داشته باشد اما باید ازلحاظ بعضی ازمقررات تحت تعلیم قرارگیرد تا این توله به بی نظمی عادت نکند. همچون انسان سگها نیزدارای خصوصیات اخلاقی خاص خود هستند. یعنی هیچگاه دوسگ ازلحاظ اخلاقی شباهت کامل به یکدیگرندارند ودرحین تربیت وگذشت زمان است که می توان با این خصوصیات آشنا شد
  .

  به عنوان مثال برخی ازسگها به ملاطفت زیادی نیازدارند وبه قول معروف توقع دارند که آنها را نازکنید. درحالی که دربرخی دیگربا کشیدن یک دست برسرآنها خرسند می شوند. برخی ازسگها را می توان به راحتی سرکوب کرد. درحالی که برخی دیگراینگونه نیستند
  .

  تنها افرادی که درتربیت سگها با تجربه وبا سابقه هستند می توانند دریک زمان چند سگ را تربیت کنند. برخی ازسگها ازمربیان خود اطاعت می کنند درحالی که به سایرین حمله می کنند ودراین قبیل موارد لازم است که سگ را تنبیه نمود.(به استثناء سگهای نگهبان) گاهی اوقات نیازاست که ازپوزه بند استفاده شود. فرمانبرداری باعث می شود که ارتباط سگ وصاحبش موفقیت آمیزو رضایت بخش باشد
  .

  هدف ازتربیت :تصوراین موضوع بسیاردشواراست که سگهای کوچک بسیارزیبا یا سگهای مینیاتورپرجنب وجوش ویا حتی سگهای دست آموزی نظیرپودل استاندارد ازلحاظ طبیعت وغریزه تابع قوانین حاکم برگرگها یا سگهای وحشی هستند
  .

  نیروی غریزه نیرویی بسیارقوی درزندگی هرسگی ودرهرنژادی ودرهرسنی است. غریزه مهمترین عامل درحیات وزندگی سگها است. دردنیای وحش قوانین غریزی( همچون گرگها وسایرسگهای وحشی) تمامی مراحل زندگی یک سگ را نیزکنترل می کنند. ازجمله این قوانین قانون سلسله مراتب درگروها وگله های گرگها یا سگهای وحشی است. هرکدام ازاعضاء یک گروه یا گله جایگاه مشخصی ازلحاظ سلسله مراتب نسبت به سایراعضاء دارد. یک گروه یا گله تقریبا درتمامی موارد بوسیله قویترین وبا هوش ترین نرفرماندهی می شود. این حیوان یعنی رئیس گروه معمولا این موقعیت را با ارعاب وترساندن سایراعضاء گروه بدست می آورد. رئیس گروه این سمت ومقام را تا زمانی که یک رئیس جوانتر. قویتر. باهوشترودرعین حال سلطه جوتراعلام وجود نکرده است حفظ می کند. اما درخصوص سگهای خانگی یا نگهبان سایراعضاء گروه وگله درواقع شامل شما واعضای خانواده شما واحتمالا سایرحیوانات خانگی شما می شود. تحت شرایط عادی رفتاریک سگ طبق غریزه گله ای خود شکل می گیرد ودرعین حال توسط مادروسایرهمزادان نیزالقا می گردد. درسهای اولیه درابراز رفتارهای گله ای حتی قبل ازبازشدن چشمها شروع می شوند. درواقع به شکلی کاملا روشن یک سگ مادربه توله های خود می آموزد که دراین جهان چه چیزهایی صحیح وچه چیزهایی غلط است. دراین راستا است که سگ مادرزمینه سازاعمال تربیت وچگونگی رفتاردرمابقی عمرتوله هایی می شود که متعاقبا دراختیارشما وسایرین قرارمی گیرند. اولین چیزی که مادرزمینه تربیت سگ باید بیاموزیم ودرک کنیم این است که نقش کلیدی رفتارگله ای مطابق با شرایطی است که سگ خود وسایرین را درآن می بیند. بهره گیری ازاین شکل طبیعی به آموزش منظم رفتاری وتربیت کمک زیادی می کند. شما واعضاء خانواده شما می بایست این نقش غریزی گله ای را درقبال سگتان پرنمائید
  .

  درک صحیح ازرفتارهای گله ای واهمیت آن درحفاظت ازگروه نیزبرای شما واعضاء خانواده بسیارمهم است. رفتارهای گله ای نوعی بازی قدرت نیست که به قیمت بی دفاع شدن حیوان تمام شود. بلکه نقطه عطفی است که باعث می گردد حیوان خوب رفتارکند. شما یا برخی ازافراد بالغ ومسئول خانواده می بایست نقش رئیس گله را ایفا نمائید. اگرهریک ازاعضاء خانواده نتواند نقش خود را درست ایفا کند مطمئن باشید که سگ شما خود این موقعیت را تصاحب خواهد کرد وبرشما مسلط می شود. ونتایج مصیبت آمیززمانی رخ می دهد که به جای آنکه خانواده سگ را تربیت کند سگ اعضای خانواده را مطابق میل خود آموزش می دهد
  .

  چه زمان وچگونه آموزش وتربیت را شروع کنيد


  همچون مراحل قبل آموزش وتربیت باید هرچه زودترشروع گردد. زمانهایی که صرف تربیت توله می گردد باید کوتاه ولی مکررباشد.(به عنوان مثال دوره های10 الی 15 دقیقه ای سه باردرروزپیشنهاد خوبی است.) زیرا دوره های کوتاه موثرترازدوره های طولانی وخسته کننده است. شما می توانید درخلال همین دوره ها ارتباط خوبی با توله پیدا نموده ودرحد امکان این زمانها را لذت بخش ترنمائید. توصیه می شود که این دوره ها قبل ازخوردن غذا توله تمایل چندانی به فعالیتهای بدنی ندارد
  .


 4. #4
  کاربرفعال

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1406
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  58
  هفت درس که سگان لازمست حتما یاد بگیرند

  ازسن شش ماهگی سگ داخل دوره جوانی توام با بی ادبی وخشونت میشود وازهمین موقع است که سگ را باید برای تربیت به مدرسه فرستاد ویا شخصا اورا تعلیم داد زیرا دراین سن دیگرسگ دوره بچگی خود را پشت سرگذاشته وبایستی تمنیات آن دوره را بکلی ازیاد ببرد وبتدریج برای دوره رشد وزندگی آماده ومهیا گردد وبرای این منظوربایستی به نکات زیرتوجه نمود:

  تعلیم دروس همه روزه باید دنبال شود ولی مدت تعلیم نباید درهردفعه بیش از15 دقیقه طول بکشد زیرا زیادترازاین مدت سگ خسته وپژمرده می شود. هرروز دستورروز قبل باید تکرارشود. واقص ومعایبش با صدای خشن گوشزد گردد. نام حیوان همیشه باید بعدازکلمه درس: (بنشین. بیا وامثال آن ) ذکرشود. مثلا" بنشین فیدل" و یا " بیا ژاکی" وامثال آن .

  هیچگاه ودرهیچ زمان ودرتحت هیچ شرایطی نباید درموقع تعلیم وتربیت سگ وتمرین دروس حوصله را ازیاد برد. نباید هیچگاه من غیرحق وبی موقع اورا تنبیه ویا با خشونت رفتارنمود.

  انتخاب نوع قلاده بستگی به سلیقه ویا نوع نژاد وجثه سگ دارد که مثلا قلاده ازنوع چرمی ویا زنجیرگردن انتخاب شود. فقط قلاده ازنوع زنجیررا نباید برای سگهای ظریف انتخاب نمود زیرا موجب درد وناراحتی حیوان می شود. قلاده را باید طوری به گردن سگ بست که زیاد خفت وتنگ نباشد وبراحتی درگردن حیوان بچرخد. هیچ وقت بجای قلاده که احیانا پاره شده است ازنخ ویا ریسمان وطناب وامثال آن استفاده نکنید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. استفاده از چوب نشانگر به عنوان وسيله كمك آموزشي در تربيت طوطي
  توسط sepideh در انجمن آموزش ترفند به طوطی سانان
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 13th November 2013, 03:25 AM
 2. آموزش اصولی سخن گویی به کاسکو
  توسط parrots در انجمن آموزش سخن گویی به طوطی سانان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th July 2012, 02:52 AM
 3. چشمهايت را به آسمان بدوز و گوشهايت را تيز كن
  توسط A & H در انجمن دوستداران حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th November 2011, 01:20 PM
 4. اصول و راهنمای تربیت و آموزش
  توسط G.S.D در انجمن تربیت و آموزش سگ های گارد
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 28th November 2010, 09:38 PM
 5. تربيت گربه
  توسط peta در انجمن تربیت و آموزش گربه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27th August 2010, 07:54 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ