دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده گونه کمیاب اردک مرمری در منطقه سیرخون خواف خبر داد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان،حمید جلالوندی گفت: هر چند این گونه با ارزش ،کمیاب و حمایت شده پیش از این نیز درمناطق دیگری از استان مشاهده شده بود اما این نخستین بار است که این گونه را در آبگیر مژن آباد شهرستان خواف، شاهد هستیم.

وی همچنین گفت: محل احداث بند خاکی واقع بر بستر رودخانه کالشورمژن آباد دراین شهرستان به لحاظ ایجاد یک آبندان مصنوعی بربستر رودخانه دائم کال شور و برخورداری از پوشش گیاهی گز و نی زیستگاه باارزشی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی به شمار می رود.
وی افزود :از طرفی این منطقه توقفگاه وکریدور مناسبی جهت مهاجرت پرندگان از شمال استان به مناطق جنوبی کشور می باشد.
جلالوندی همچنین اذعان داشت : طی بازدید از محل آب بند یاد شده بالغ بر ۱۰گونه از انواع پرندگان آبزی وکنارآبزی همچون اردک کله سبز ،سرحنائی و نوک پهن مشاهده گردیده است.
وی درخصوص دیگر گونه های مشاهده شده دراین محل به اردک مرمری،خوتکا ،چنگر،اگرت سفید ،حواصیل خاکستری ،سنقر تالابی ،کبوتر چاهی اشاره نمود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی در پایان ضمن اشاره به ۱۲ کیلومتر مرز مشترک این منطقه با کشور افغانستان درخصوص پتانسیلهای مناسب منطقه،به برخورداری از وجود رودخانه کالشور مژن آبادو وجود زیستگاههای تالابی و بیابانی و جنگل دست کاشت گونه تاغ زرد در سال ۱۳۴۲ اشاره نمود.
گفتنی است گونه کمیاب اردک مرمری با نام علمیMarmaronetta Angustirostris که عمدتاً در مناطق تالابی، دریاچه ها و نواحی باتلاقی که دارای پوشش گیاهی متراکم است، به سر می برد؛ درکشور ما ، به صورت نیمه مهاجر و بومی دیده می شود و حدود ۳/۱ جمعیت جهانی این پرنده را در بر میگیرد. از طرفی این گونه در سطح جهانی در خطر و نادر است به همین سبب در زمره ی پرندگان حمایت شده محسوب می شود.