دیده بان حقوق حیوانات: یک فعال محیط زیست گفت: بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی مراکز علمی معتبر جهان روزانه ۱۳۰ گونه جانوری و گیاهی به دلایلی همچون از بین رفتن زیستگاه و تغییرات آب و هوایی از بین می روند.
محسن تیز هوش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در یک دهه اخیر نگاه بسیاری از مردم جهان به سوی چالش های پیش روی محیط زیست کره زمین چرخیده است؛ امروزه مشکلات فراوانی گریبان جوامع بین المللی را گرفته به طوری که آثار و نتایج آن روز به روز عمیق و عمیق تر می شود.
به گفته وی، درک این موضوع که روزانه بیش از ۴۵ هزار نفر در جهان جان خود را به دلیل گرسنگی از دست می دهند، سخت و پیچیده است؛ این در حالی است که ۳۸ هزار نفر آن کودک هستند.
تیزهوش اظهار داشت: ما در جهانی زیست می کنیم که مرز ۷ میلیارد نفر را رد کرده و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۵۰ به مرز هشت و نیم میلیارد نفر خواهیم رسید اما هنوز برای حل مشکلات پیرامونی خویش چاره ای جز چنگ زدن به منابع طبیعی را نیافته ایم.
این فعال محیط زیست تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی مراکز علمی معتبر جهان روزانه ۱۳۰ گونه جانوری و گیاهی به دلایلی همچون از بین رفتن زیستگاه و تغییرات آب و هوایی از بین می روند.
وی افزود:از بین رفتن تنوع زیستی زمین خطری است که بدون شک سلامتی تمامی انسانها را به خطر انداخته و لحظه ای درنگ در این موضوع که روزانه ۴۵ هزار هکتار از جنگلهای جهان بهره بردای و یا نابود می شوند؛ زنگ خطری است برای تمامی کشورهای جهان تا برای توقف چالش عظیم جنگل زدایی اقدامی شایسته را در دستور کار قرار دهند.
تیز هوش یاد آور شد: از بین رفتن پوشش جنگلی میزان سیل را افزایش می دهد، روند فرسایش خاک را تسریع می کند، مانع تغذیه سفره های آب زیرزمینی می شود و حیات تمامی زیستمندان زمین را با خطری جدی روبرو می سازد؛ این در حالی است که جنگلهای زنده در تنظیم آب و هوا، حفظ چرخه آب و ترمیم پایداری خاک نقشی انکار نشدنی را ایفا می کنند.
به گفته این فعال محیط زیست ، از سوی دیگر گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی سبب دگرگونی های بسیاری بر روی کره زمین شده است که در حال حاضر و بر اساس نتایج رسمی منتشر شده از سوی پایگاه مدیریت خشکسالی کشور تنها حوزه زاگرس تا یک و نیم درجه سانتی گراد در سال آبی ۹۰ـ۹۱ نسبت به میانگین دراز مدت با افزایش دما روبرو بوده است؛ این در حالی است که بر اساس همین آمار اکثر نقاط زاگرس با خشکسالی متوسط تا شدید روبرو شده اند.
وی اظهار داشت: در سالهای اخیر عقب نشینی جنگلهای زاگرس یکی از مهمترین دلایل افزایش دما و خشکسالی های کم سابقه بوده است؛ تبدیل جنگلهای زنده به زمینهای کشاورزی شاید در نگاه نخست سودآور و راهگشا باشند اما در نهایت به دلیل از بین رفتن پوشش جنگلی، خاک خاصیت پایداری خود را به مرور زمان از دست می دهد.
تیزهوش در ادامه گفت: یک هکتار خاک حاصلخیز حاوی ۳۰۰ میلیون زیستمند همچون بی مهرگان، حشرات ریز، کرمها و… است که می توانندبافت و ساختار و حاصلخیزی خاک را حفظ کنند.
به اعتقاد وی، اگر ما انسانها به دنبال پیشرفتهای مفید اقتصادی هستیم باید بدانیم که تنها یک راه برای این آرزوی وجود دارد و آن پیروی از قوانین طبیعت است وقت آن رسیده است که در نوع نگرش خود، جهان گرایی را وارد کرده و به استفاده از انرژی های تجدید شونده ای همچون خورشید و باد مشتاق شده و اصول حفاظت از جنگلها را بیش از پیش افزایش دهیم.
تیز هوش اظهار داشت: امروزه بسیاری از کشورهای جهان برای حفاظت و احیای جنگلهای خود برنامه ریزی اصولی کرده اند که در این بین می توان از کشوری همچون کره جنوبی نام برد که در حال احیای جنگلهایش است و یا کشوری همچون چین که در برنامه ریزی های کلان خود قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۴۰ میلیون هکتار جنگلکاری کند.
این فعال محیط زیست یاد آور شد: اگر چه مبارزه با جنگل تراشی سریعترین و کم هزینه ترین راه دستیابی به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی است اما باید برای تغییرات اساسی در مصرف سوختهای فسیلی خود رامهیا سازیم.
وی افزود: حفظ جنگلها به حفظ تنوع زیستی و تامین معیشت زندگی جوامع محلی در جهان منجر خواهد شد و تنها راه نجات محیط زیست زمین از تلاطم های ناگهانی، حفظ جنگلهاست و باید این را باور کنیم که ارزش جنگلهای زنده بیش از چوبهای مرده است.