دیده بان حقوق حیوانات ایران: شاید به قیافه*شان نیاید،* اما بر اساس تحقیقات جدید، تمساح*ها، بدن*ها و به خصوص آرواره*های خیلی حساسی دارند. آرواره تمساح، حتی از سر انگشت انسان هم لامسه قوی*تری دارد و فشار و لرزش*های خیلی ضعیف را تشخیص می*دهد.

به گزارش خبرآنلاین انسان*ها معمولا برای استفاده دقیق*تر از حس لامسه خود، از سر انگشتان دست*ها استفاده می*کنند، چون در لمس، دقیق و حساسند. اما موجوداتی وجود دارند که پوستی حساس*تر از سر انگشت دست انسان دارند، آن هم موجوداتی که شاید حساس بودنشان اصلا باورپذیر نباشد:* تمساح*ها!
به گزارش دیسکاوری، محققین به این نتیجه رسیده*اند که آرواره تمساح*ها از طریق برجستگی*های رنگدانه*دار موجود روی بدنشان، نسبت به فشار و لرزش، حساس*تر از سر انگشت دست انسان است. در واقع حس لامسه این موجودات در دنیای حیوانات، *از برترین*ها و دقیق*ترین*ها به حساب می*آید.
شاید بسیاری تصور کنند کاربرد بافت دانه*دار دارای برجستگی بدن این موجودات،* استتار آن*ها در طبیعت باشد، اما مطالعه جدید محققین نشان می*دهد که کاربری آن*ها،* خیلی پیچیده*تر است و این برجستگی*های رنگدانه*دار،* به خصوص در ناحیه صورت آن*ها،* حس لامسه*ای بسیار قوی دارد.
دونکن لایچ، دانشجوی دانشگاه وندربیلت است که مطالعه خود در این زمینه را تحت نظارت کن کاتانیا، استاد علوم زیست*شناختی این دانشگاه،* انجام داده است. وی در این*باره می*گوید: «ما اصلا انتظار نداشتیم که این دانه*های سطح بدن تمساح*ها،* تا این حد حساس باشند، چرا که این موجودات در واقع به نوعی زره*پوش به حساب می*آیند.»
نام تخصصی این برجستگی*های سطحی، اندامک*های حسی اینتگومنتری یا به اختصار آی.اس.او است. دانشمندان سال*ها است بر این باورند که این اندامک*ها، عملکردهای متنوعی دارند، از ترشح روغن گرفته تا تشخیص میدان*های الکتریکی. در سال ۲۰۰۲/۱۳۸۱، مطالعه*ای نشان داد که این برجستگی*ها، می*توانند امواج آب را تشخیص بدهند. همین مطالعه به پژوهش اخیر منجر شد.

کاتانیا در مورد مطالعه قبلی می*گوید: «نتیجه جالب آن*ها، الهام*بخش ما برای بررسی بیشتر بود. به دلائل متعدد، از جمله نحوه توزیع این دانه*ها روی بدن تمساح*ها، ما فکر کردیم که عملکرد آی.اس.او*ها باید فراتر از تشخیص امواج آب باشد.»
بعد از رد کردن دسته*ای از عملکردها، محققین به این نتیجه رسیدند که این اندامک*های حسی، حاوی مکانورسپتور یا گیرنده*های فشار و لرزش هستند، یعنی عصب*هایی که به فشار و لرزش، واکنش نشان می*دهند. برخی از این گیرنده*ها، به طور خاص به طیف لرزش ۲۰-۳۵ هرتز حساس هستند، طیفی که دقیقا برای تشخیص موج*های ظریف آب مناسب است. برخی دیگر، به میزانی از فشار پاسخ می*دهند که برای این که انسان بتواند تشخیصشان بدهد،* خیلی ضعیف هستند.
این یافته توضیح می*دهد که تمساح*ها، چه*طور این*قدر سریع، شکار خود را پیدا می*کنند و آرواره*های قوی و دندان*های بزرگ و تیز خود را مستقیما و در جهت کاملا درست، در بدن شکار بیچاره فرو می*برند.
بیشترین میزان این اندامک*های حسی در دهان تمساح،* نزدیک به دندان*ها قرار گرفته*اند. تمساح*ها از دندان*های خود برای کارهای زیادی استفاده می*کنند. برای مثال، تمساح*های ماده، وقتی که زمان بیرون آمدن بچه تمساح*ها از تخم می*رسد، با استفاده از دندان*های خود، با ظرافت تخم*ها را می*شکنند. آن*ها همچنین بچه تمساح*های تازه از تخم بیرون آمده را بین آرواره*هایشان حمل می*کنند، *همان آرواره*هایی که می*توانند با قدرتی باورنکردنی روی بدن شکار نگون بخت فشار بیاورند.
در واقع این حساسیت بالای آرواره*ها است که اجازه می*دهد این همه عملکردهای مختلف و متنوع داشته باشند. همچنین،* این گیرنده*ها، ظاهر خاصی هم به پوشش بدن این موجودات می*دهند. اما متاسفانه،* این ظاهر ویژه، به مذاق انسان*ها هم خوش آمده و برخی،* برای ساخت کیف*های دستی، کفش و مانند آن، جان این موجودات را می*گیرند.