دیده بان حقوق حیوانات ایران/ رضا شیرازی: مادر زمین با تمام پرندگان و زیستمندانش در اقیانوس ها و آبراه ها شگفت انگیز است. یکی از شگفت انگیز ترین پرنده های این جهان پلیکان ها هستند.پرندگانی در کنار امواج کوبنده دریا ها زندگی می کنند.

این مخلوقات خداوند، پلیکان ها جزء پرندگان غول پیکر محسوب شده و در بعضی از آنها طول بالشان به ۳متر می رسد، پلیکان ها دارای پروازی بلند و زیبا می باشند پروازی که با گرفتن ترمال های اقیانوس به ۱۰۰۰۰ پا نیز می رسد. پلیکان ها دارای هشت گونه می باشند. این پرنده با شکوه ساکن تمام قاره ها به جز قطب جنوب می باشد، از تاسمانی تا سواحل غرب کانادا. اکثر پلیکان ها در مناطق گرم زندگی می کنند، در سراسر سواحل و کناره رودخانه های منتهی به دریا، جاهایی که همه چیز برای خوردن از ماهی ها ، سخت پوستان و حتی لاکپشت ها وجود داشته باشد.
پلیکان ها جزء سنگین ترین پرنده های زمین نیز می باشند، و جالبه که بدانیم اسکلت آنها یک دهم وزن این پرنده می باشد. هر دو جنس نر و ماده در جوجه کشی که معمولا شامل یک تا سه تخم می باشد با هم همکاری می کنند .خوشبختانه پلیکان ها در معرض خطر جدی نمی باشند، و ما می توانیم به تماشای پرواز این شکوه اقیانوس های جهان بنشنیم و لذت ببریم.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت پرندگان ایران و این لینک مراجعه فرمایید.