دیده بان حقوق حیوانات: هرچند با مرگ «لان سام جورج»، لاک پشت عظیم*الجثه جزیره «گالاپاگوس» در تابستان امسال (۲۰۱۲) همه تصور کردند که نسل یک گونه مهم از لاک*پشت*های غول*پیکر منقرض شد، اما نتایج یک کندوکاو جدید نشان می*دهد که این خزنده، ظاهرا آخرین بازمانده از گونه خود نبوده است.
به گزارش ایسنا کارشناسان حیات وحش در دانشگاه آمریکایی «ییل» اخیرا در راه پیمایی*های طولانی مدت خود در نقطه شمالی جزیره «ایزابلا» موفق شدند مولکول*های DNA حاصل از بیش از ۱۶۰۰ لاک پشت غول*پیکر را جمع آوری کنند.
نمونه برداری*ها و آزمایشات ژنتیکی نشان داد که ۱۷ نمونه از این لاک پشت*ها، نژاد ترکیبی دارند و یکی از والدین آنها مانند «لان سام جورج» از زیرگونه “Chelonoidis abingdoni” بوده*اند.
نکته جالب*تر این است که پنج نمونه از این لاک پشت*های نژاد ترکیبی، نوجوان هستند. این امر تایید می*کند که لاک پشت*های بزرگ از نژاد اصیل C.abingdoni هنوز در یک منطقه دور دست در این جزیره پرسه می*زنند.
«گینولا کاکان» متخصص اکولوژی دانشگاه «ییل» در بیانیه*ای در این باره تاکید کرد: ما در نظر داریم بهار آینده به این منطقه بازگردیم و لاک پشت*های بازمانده از این گونه بسیار کمیاب را جستجو کرده و نیز لاک پشت*هایی را که نژاد ترکیبی دارند، جمع آوری کنیم.
این گونه لاک پشت*ها، جثه بزرگی دارند که وزن آنها تا ۴۰۸ کیلوگرم و طول بدنشان حتی تا ۸/۱ متر هم می رسد.
جزئیات بیشتر این مطالعه در مجله «حفاظت بیولوژیکی از محیط زیست» ارائه شده است.