دیده بان حقوق حیوانات: در جریان رسیدگی مجلس شورای اسلامی به طرح دو فوریتی نجات و احیای دریاچه ها و تالابهای کشور، نادر قاضی پور به عنوان طراح و محمدقسیم عثمانی و موسوی لارگانی در موافقت با دو فوریت آن اظهارنظر کردند.

به گزارش ایسنا نادر قاضی پور در دفاع از دو فوریت طرح گفت: احیای دریاچه ها و تالابهای در حال خشک شدن موجب زنده شدن میلیونها انسان، حیوان، پرنده و گیاه میشود.نماینده مردم ارومیه افزود: در صورت تصویب دو فوریت این طرح، اعتبار احیای تالابها و دریاچه ها در قانون بودجه سال ۹۲ پیش بینی میشود.

یقینا با احیای دریاچه ها و تالابها، کشاورزی و دامداری کشور زنده میشود.
وی با بیان اینکه احیای تالابها و دریاچه ها به آب نیاز دارد، افزود: استانهای تهران، چهارمحال و بختیاری،اصفهان، گیلان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان شرقی، خوزستان، لرستان، مرکزی، اردبیل، فارس، کرمانشاه و زنجان از جمله استانهایی هستند که دارای تالابهای در آستانه خشک شدن هستند. در این طرح از دولت میخواهیم با نظر کارشناسان خبره و کارشناسان سایر کشورها، بارورسازی ابرها را روی این دریاچه ها و تالابها اجرایی کنند تا تالابها از خطر خشکی مطلق نجات یابند.

وی افزود: اگر به موقع به داد دریاچه ارومیه نرسیم فاجعه عظیمی اتفاق می افتد. اگر تالابها آب نداشته باشند به عنوان زهکش عمل کرده و آب زمینهای مجاور را نیز خشک میکنند.

قاضی پور افزود: ریزگردهای حاصل از خشکی این تالابها و دریاچه ها به کل کشور زیان میرساند. این موضوع موجب آسیب به محصولات کشاورزی میشود و آبهای زیرزمینی را نیز شور میکند.

همگی این حوادث موجب گسترش مرگ و میر انسانها، حیوانات و پرندگان میشود.
نماینده مردم ارومیه متذکر شد: با خشک آب دریاچه ها و تالابها، عناصری چون کلیسم، کلر، فسفر و منیزیم در هوا منتشر میشود و فرزندان مردم را بیمار میکند.