در بالاترین نقطه از کبیرکوه که 2726 متر ارتفاع دارد و در مقابل روستای چنارباشی در حوالی 15 کیلومتری شهر بدره در استان ایلام، دره*ای وجود دارد به نام "دره خرس"ها، این دره که به زبان محلی به "در ون خرسه" معروف است سال*های سال است که محل زندگی این حیوان است.

زیست نیوز- به گفته اهالی روستای "چنارباشی" برای رسیدن به این دره باید از روستای "گنجه" و نقطه معروف "کانی صیفی" عبور کرد، از نسل*ها قبل، زبان به زبان آمده است که "در ون خرسه" خاستگاه اصلی خرس*هاست و مردم بومی منطقه در ترددشان به آنجا با احتیاط آمد وشد می*کنند، البته رفت و آمد به این منطقه به ندرت انجام می*شود.
به نقل از ایسنا، آریانفر یکی از اهالی این روستا می*گوید: در فصل بهار که تعدادی از گیاهان دارویی وغذایی در" در ون خرسه" از جمله در"کانی صیفی" رویش می*کنند، اهالی منطقه بیشتر به آنجا می*روند، با این حال کمتر اتفاق می*افتد که در بازگشت به روستا از دیده نشدن خرس، سخنی به میان نیاید.
"محمد سعیدی" نیز می*گوید: سالها قبل در همین زیستگاه خرس*ها، یکی از اهالی بومی منطقه به علت ایجاد هیاهو و سر وصدا ناشی از مشاهده یک خرس مورد حمله این پستاندار قرار گرفت، اما مقصر خود وی بود؛ زیرا با این هیاهو توجه خرس را به خود جلب کرده بود.
درباره دره خرس*ها و چگونگی حفاظت از آن "غلامرضا ابدالی"، معاون طبیعی محیط زیست استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: دره خرس*ها که به زبان بومیان منطقه "در ون خرسه" شهرت دارد جز اسطوره*های حقیقی استان ایلام است، این دره یکی از کهن*ترین خاستگاه*های اصلی خرس قهوه*ای در طبیعت وحشی ایلام است.
وی تأکید کرد: از دیرباز و از چند صد سال قبل اهالی منطقه اطراف بدره به دره خرس ها "در ون خرسه" می*گویند و این نشان*دهنده مشاهده این پستاندار با پراکنش بسیار عالی در کبیرکوه است.
ابدالی درباره چگونگی حفاظت از اینگونه زیستگاه*های طبیعی گفت: خرس بزرگترین گوشت*خوار ایران محسوب می*شود؛ با این حال تهاجمی نیست، بنابراین توصیه می*شود هیچگاه این پستاندار را نباید شکار کرد.
معاون محیط زیست استان ایلام "دره خرس" در بام کبیرکوه ایلام را از جمله زیباترین زیستگاه*های طبیعی توصیف کرد و گفت: با وجود چنین اسطوره*های حقیقی در زیستگاه*های طبیعی استان، مسوولیت ما در حفظ و نگهداری از اینگونه حیوانات وحشی مضاعف می*شود.
ابدالی خرس را از مهمترین عناصر شکل دهنده حیات وحش ایلام خواند و با تأکید بر پراکنش عالی این پستاندار گفت: این پستاندار که در سرزمین ایران دارای دو نوع قهوه*ای وسیاه است، جزو حیوانات مفید به حساب می*آید، زیرا تنوع غذایی آن عامل مهمی در پاکیزه نگهداشتن فضای طبیعی ماست.
وی از بومیان منطقه خواست در برداشت از گیاهان دارویی وغذایی که در کبیرکوه در فصل بهار به وفور رویش دارد، منصفانه*تر عمل کنند وسهم این پستاندار را فراموش نکنند.