دیده بان حقوق حیوانات: این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود، کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است.این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده میشود میتواند صدایی به بلندی ۹۹۰۲ دسی بل تولید کند؛ به طوری که صدای تولید شده توسط این قایقران کوچک برابر با صدای یک ارکستر زنده است.

گونه نر این حشره برای جذب ماده و جفتگیری این صدا را با اندامهای خود تولید میکند؛ محققان فرانسوی و اسکاتلندی به سرپرستی جیمز ویندمیل از دانشگاه استراتسلاید به این کشف دست یافتند؛ این دانشمندان با قرار دادن میکروفن های ویژه ای در زیر آب توانستند صداهای پرقدرت این حشره را ضبط کنند.

جیمز ویندمیل در این خصوص توضیح داد: ما بسیار شگفت زده شدیم چراکه در ابتدا فکر میکردیم این صدا را گونه های بزرگتری چون سیگاراها تولید میکنند؛ سیگاراها حشرات آبزی کمتر تکامل یافته ای هستند، اما بعد دریافتیم که بی هیچ تردیدی مسئول تولید این صداها قایقران کوچک آبی است.

۹۹ درصد از این صدا زمانی که از آب به هوا میرسد از بین می رود؛ باوجود این، بلندی این صداها آنچنان قوی است که برای گوش انسان قابل شنیدن است.
براساس گزارش افکارنیوز، به گفته این دانشمندان، حیوانات بزرگ صداهای بلندتری دارند به طوری که صدای نهنگها به ۱۸۸ دسی بل و صدای فیلهای آفریقایی به ۱۱۷دسی بل میرسد، اما صدای این جانوران با ابعاد بدن آنها تناسب و سازگاری دارد.