دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل محیط زیست استان هرمزگان از جابجایی بخشی از مرجان*های جزیره ابوموسی به منظور ساخت بندر جامع و چندمنظوره در این جزیره خبر داد.
مجید وفادار در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج*فارس، با اعلام خبر جابجایی مرجانهای جزیره ابوموسی اظهار کرد: جزیره ابوموسی از محیط زیست بکر و خاصی برخوردار است که باید همه نهادها و دستگاهها در حفظ آن تلاش کنند.
وی با بیان اینکه ابوموسی به دستور رییس جمهوری در ابتدای سال جاری باید به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود تصریح کرد: این موهم باید با درنظر گرفتن الزامات زیست محیطی صورت گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با بیان اینکه ابوموسی قابلیت*های فراوانی را برای جذب گردشگر و توسعه گردشگری با بهره*گیری از طبیعت بکر دارد تصریح کرد:تمامی اقدامات موردنیاز برای توسعه گردشگری در جزیره ابوموسی باید با هماهنگی اداره کل محیط زیست باشد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
وفادار به جابجایی مرجانهای ابوموسی اشاره کرد و گفت: این اقدام پیشگیرانه به منظور جلوگیری از نابود شدن این موجودات دریایی و پیرو درخواست اداره کل بنادرو دریانوردی استان انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه اداره کل بنادر استان درخصوص صدور مجوز زیست*محیطی برای احداث بندرجامع چند منظوره شهرستان ابوموسی اقدام کرده بیان کرد: ارائه گزارش ارزیابی اثرات این طرح درجهت حفظ و حراست از محیط*زیست طبیعی و گونه*های نادر دریائی انجام شده است.
وفادار همچنین با اشاره به وجود جوامع مرجانی در اطراف جزیره ابوموسی و حوضچه بندر، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت مرجانها و کارکردهای متنوع این کلنی*های زیبا و منحصربفرد، قبل از لایروبی حوضچه و احداث بازوهای جدید بندر، کلنی*هایی که احتمال آسیب به آنها وجود دارد، جابجا خواهند شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اضافه کرد: به منظور بررسی و امکان*سنجی این جابجایی و تعیین نقاط مناسب جهت انتقال کلنی*های مرجانی، تیمی از کارشناسان دریائی سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و شرکت متقاضی جابجایی کلنی*های مرجانی به جزیره ابوموسی و محلهای موردنظر عزیمت و وضعیت فعلی منطقه و نقاط پیشنهادی انتقال و نحوه جابجایی را بررسی خواهند کرد.
وی با اشاره به زمان آغاز این عملیات با بیان اینکه زمان جابجایی به تعداد نفرات جابجاکننده نیز بستگی دارد ادامه داد: جابجایی مرجانها از ابتدای سال ۹۲ شروع و حدود ۱۰ماه طول خواهد کشید.
وفادار تعداد نفرات پیش*بینی شده برای این کار را ۱۵۰نفر غواص که طبق قرارداد باید بومی باشند، اعلام کرد و افزود: در تمام طول مدت انجام عملیات ناظران ویژه بر مراحل مختلف کار نظارت خواهند کرد.
این مقام مسوول با اظهار اینکه مرجانهای موردنظر برای جابجایی از نوع شاخ*گوزنی و اکروپورا هستند بیان کرد: در قسمت حوضچه و کانال ورودی بندر که درحال تخریب است، مرجانها باید بصورت کامل جابجا شوند.
وی در انتها اعتبارات موردنیاز این کار را طبق قرارداد با اداره کل بنادر و دریانوردی استان بر عهده اداره بنادر اعلام و تصریح کرد: طبق براوردهای اولیه کار جابجایی مرجانهای ابوموسی در بندر این جزیره حدود ۶۰میلیارد ریال اعتبار نیازدارد.