دیده بان حقوق حیوانات: مسوولین سازمان حفاظت محیط زیست به گزارش همشهری واکنش نشان دادند و بر علمی بودن آمار ۵۰ تایی یوز در کشور صحه گذاشتند.
نظرات پروژه حفاظت یوزپلنگ در پاسخ به مطالب منتشره در روزنامه فوق برای اقدام لازم ارسال می*گردد.
نگرانی*هایی که در رابطه با وضعیت یوزپلنگ آسیایی در ایران به*تازگی مطرح شده باب گفت*وگویی را باز کرد تا پیش از پایان ارزیابی ۱۰سال پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که از چند ماه گذشته آغاز شده مطالبی برای روشن شدن اذهان عمومی ارائه گردد.
۱ – در طول ۱۰سال پروژه بین*المللی حفاظت از یوزپلنگ*آسیایی با همکاری سازمان حفاظت محیط*زیست، برنامه توسعه سازمان ملل متحد و سایر همکاران بین*الملل درس*های آموخته زیادی به دست آمده است. فعالیت*های کم*نظیری در زمینه آموزش و آگاه*سازی عمومی، تحقیقات و حفاظت صورت گرفته. از بین آنها، فعالیت*هایی که بیشترین اثر را بر حفظ یوزپلنگ و زیستگاه*های آن داشته ادامه یافته و یا با اصلاحاتی در دستور کار آینده قرار گرفته است. متأسفانه طی سنوات قبل زمینه*هایی نیز نادیده گرفته شده یا به مسیرهایی بی*حاصل رفته است که ارتباطی به حفاظت از یوز*آسیایی نداشته که این گونه فعالیت*ها از برنامه عمل پروژه حذف شده است.
۲ – ارائه آمار تعداد یوزپلنگ بر اساس ۱۰۰ تا ۱۲۰ از سوی مدیریت قبلی پروژه جناب آقای جواربچیان که امروز کارشناس روزنامه همشهری محسوب می*گردد بر اثر حدس و گمان بوده و هیچ*گونه معیار علمی و سرشماری نداشته است. امروزه نامبرده بر همان آمار پافشاری دارند. بر اساس نقل معروف شخصی با یکی از هم*محله*ای*ها خود سرستیز داشت با اندیشه کوچک خود گفت کاری کنم که تمام محله بر علیه او بشورند و به دروغ به اهالی محله گفت: فلانی امروز نذری می*دهد وقتی همه پشت در خانه آن شخص جمع شدند به خودش گفت: نکند نذری می*دهند بروم بگیرم.
۳ – برای تخمین جمعیت یوز در کشور از ابتدای پروژه یک راه علمی و عملی وجود داشت و آن هم استفاده از دوربین*های تله*ای در زیستگاه*های یوز که در این راستا ابزار و تکنیک لازم از ابتدا به وسیله مشاوران بین*المللی در اختیار پروژه قرار گرفت و انتظار این بود که پروژه با در دست داشتن ابزار کافی، روش کار و افراد آموزش دیده مهم*ترین برنامه و فعالیت پیش*بینی شده در سند اولیه را برای دستیابی به جمعیت یوز به اجرا می*گذاشت و نسبت به برآورد ذخیره جمعیت یوز در همان ابتدا اقدام می*کرد. در این صورت پروژه می*توانست با تکرار آماربرداری و روند تغییرات یوز در هر زیستگاه را نسبت به سا*ل*های قبل مقایسه و ارزیابی نماید. و این مهم کافی بود تا بتوان به موفقیت یا عدم*موفقیت فعالیت*های پروژه پی برد. اما به*رغم این مهم و اصرار کارشناسان هیچ*گاه این سؤال اساسی یعنی چگونگی برآورد جمعیت یوز طی این سال*ها توسط مدیر وقت پروژه به طور علمی و قابل قبول پاسخ داده نشد و به جای آن بیان آمار بی*پایه و اساس تکرار می*گردید و به عنوان یک وسیله برای نمایش موفقیت بسیار چشمگیر پروژه در زمان*های مختلف تبدیل شد.
۴ – در حال حاضر پروژه و مجموعه سازمان حفاظت محیط*زیست تلاش می*کنند با به*کارگیری کلیه امکانات خود پاسخ علمی برای این سؤال دست یابند. به این منظور ادارات کل محیط*زیست سمنان، یزد و خراسان*شمالی در چند ماه گذشته بررسی و برآورد دقیق جمعیت یوز را در کلیه زیستگاه*های اینگونه آغاز کرده*اند و کارشناس محترمی که در گزارش روزنامه همشهری به بعضی از نتایج آن پیش از آنالیز داده*ها اشاره کرده*اند در مورد نتایج این تحقیق که در چند ماه آینده زیرنظر موسسه حفاظت از گربه*سانان با تعداد ۵۰۰ دوربین تله*ای مورد آزمون قرار می*گیرد پیش*داوری کرده*اند.
۵ – آنچه در متن سخنرانی ریاست سازمان حفاظت محیط*زیست در کنفرانس تنوع زیستی در حیدرآباد هند مورد اشاره قرار گرفت حاصل یافته*های اولیه تحقیق اخیر بوده که بر آن اساس برآورد جمعیت یوز در کشور وجود حداقل ۵۰ قلاده را تایید می*کند. در واقع مقایسه صورت گرفته بین آمار علمی کنونی با آمار ذهنی که در گذشته ارائه می*شد قیاس مع*الفارغ (قیاس مع*الفارق) است و این سازمان ارائه گزارش صحیح براساس یافته*های نوین علمی را وظیفه قانونی خود و حق مردم شهیدپرور میهن* اسلامی در اطلاع از وضعیت محیط زیست کشور می*داند.
۶ – مرکز تکثیر یوزپلنگ در میاندشت خراسان*شمالی در زمان تصدی مدیریت قبلی پروژه و با حضور ایشان و مشاورین این پروژه با هزینه گزاف و انعکاس رسانه*ای افتتاح می*گردد. حال چگونه است پس از کنار رفتن ایشان از مدیریت پروژه این فعالیت به ناگاه مورد سؤال واقع گردیده و با ابهام در رابطه با این موضوع سخن گفته است؟
۷ – معاونت محترم محیط*زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان به اتفاق مدیر کل محترم دفتر تنوع زیستی و حیات*وحش اخیرا به همراه مدیر ملی پروژه از زیستگاه*های یوز در مناطق کویر، توران و میاندشت بازدید نموده*اند و ضمن اقامت شبانه در دو پاسگاه در استان*های سمنان و خراسان*شمالی از نزدیک با حضور مدیران استان و کارشناسان و محیط*بانان زیستگاه*های یوز به بررسی مشکلات زیستگاه*ها پرداخته*اند.
در یک جمع*بندی به نظر می*رسد رویکرد ***** خبرنگار گزارش مذکور سر از بی*انصافی و ناسزاگویی درآورده و با اتخاذ یک رویه غیرحرفه*ای و با استناد به منابع مدیر معزول پروژه به علت خطاهای بی*شمار ازجمله آمار غلط جمعیت یوز با زیرسؤال*بردن خدمات پرسنل شریف سازمان حفاظت محیط*زیست به خصوص محیط*بانان خدوم این مرز و بوم، موجبات تضعیف روحیه و نگرانی آنان را فراهم می*کند.
گزارش*های اخیر زیست*محیطی آن روزنامه که بعضا با تصاویر جذاب و تیترهای مخرب و تحریف*شده منتشر می*شود غالبا فاقد پایه و اساس علمی بوده و مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی است که با سیاست*های اصلی و اساسی روزنامه محترم همشهری منافات دارد. مثل گزارش اخیر همشهری در مورد جبیر (در حالی که اصلا در فهرست قرمز نیست)، افترای واگذاری دوهزار هکتار از اراضی پارک ملی گلستان و متهم کردن سازمان به اینکه عدم صدور مجوز شکار باعث شهادت محیط*بانان سازمان می*شود نمونه*هایی است که طی یک، دو ماه اخیر منتشر شده*اند.
امید است مدیران محترم روزنامه همشهری در ارزیابی عملکرد فرد یا افراد موثر در این فرایند تحریف و تخریب در اجرای رسالت روزنامه*نگاری خود موفق بوده و در پیشگاه خداوند متعال و مردم شریف ایران سربلند و روسفید باشند.
مضافا سازمان حفاظت محیط*زیست آمادگی کامل خود را اعلام می*دارد تا در جهت جلسات کارشناسی مشترک به تمام مسائل مورد نظر طرفین پاسخ قانع*کننده ارائه کند که حاصل آن به صورت گزارش*های مکتوب در آن روزنامه درج گردد. البته موارد دیگری در حوزه ارتباطات، روابط عمومی در این مقاله درج شده است که جای بحث و بررسی آن در این مجال نیست.
توضیح همشهری: رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست در سفر به حیدرآباد هند (۲۶مهرماه سال*جاری) در سخنرانی خود در یازدهمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی، تعداد یوزپلنگ*های ایران را بالغ بر ۵۰قلاده اعلام کرد. این در حالی است که تا پیش از این، مسئولان سازمان حفاظت محیط*زیست همواره تعداد یوزها را ۷۰ و در مواردی ۱۲۰قلاده هم اعلام کرده بودند. از آنجایی که سازمان حفاظت محیط*زیست درباره این تفاوت آماری هیچ*گونه اطلاع*رسانی نکرده بود اختلاف آمار اعلام شده از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست با آمارهای پیشین که نشان از کاهش ناگهانی جمعیت یوزها داشت پرسش*های متعددی را در ذهن دوستداران محیط*زیست ایجاد کرد. گزارش «انقراض نماد حیات*وحش ایران شتاب گرفت» در واقع در پاسخ به این پرسش*ها تهیه شد.در عین حال، فارغ از رویکردی که روابط عمومی سازمان حفاظت محیط*زیست در برخورد با اصحاب رسانه در پیش گرفته است،گروه محیط زیست همشهری ضمن تکریم محیط*بانان، کارکنان و کارشناسانی که با وجود دشواری*های فراوان برای حفظ و ارتقای محیط*زیست تلاش می*کنند، برای دست*اندرکاران پروژه یوزپلنگ آسیایی نیز توفیق آرزومند است و زحمات آنها را ارج می*نهد.