دیده بان حقوق حیوانات: اولین گروه از پرندگان مهاجر در تالابهای استان گلستان فرود آمدند .
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گلستان، مهندس محمد ممشتی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان اظهار داشت در آستانه فصل پائیز و شروع سرما ، زیستگاههای آبی استان گلستان پذیرای صدها گونه از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است که از نیمکره شمالی و نقاط مختلف سردسیر جهت زمستان گذرانی به این مناطق زیبا پناه می آورند .
چنگر ، خوتکا ، اردک سرسفید ، اردک بلوطی ،* قو ، غاز ، باکلان ، کشیم ها *،* حواصیل ها ، اگرت ها ، پرستوهای دریایی ، سلیم ها و کاکائی ها با طی هزاران کیلومتر از نواحی سردسیر شمالی به تالابهای استان مهاجرت نموده و نیمی از سال را در این مکانها سپری می نمایند.
ورود اولین گروه از این پرندگان ، جذابیت خاصی به تالابهای استان بخشیده و مناظر زیبایی را جهت استفاده علاقمندان و دوستداران طبیعت به ارمغان آورده است این درحالی است که تالابهای استان گلستان وخلیج گرگان بعنوان اولین ایستگاه این پرندگان بوده که در آن زمستان گذرانی و یا پس از توقفی کوتاه به نواحی جنوبی کشور ادامه مسیر می دهند .
مهندس ممشتی گفت : برخی از این پرندگان مانند پلیکان ، فلامینگو و قو به لحاظ ارزشهای حفاظتی حمایت شده بوده و برخی نیز همانند پلیکان پا خاکستری و عقاب دریایی دم سفید از جمله گونه های در معرض خطر انقراض به شمار آمده که همین مسئله حفظ و حراست از این پرندگان ارزشمند را بیش از پیش ضروری می نماید .
وی یاد آور شد : استان گلستان نیز با دارا بودن حدود ۳۰۴ گونه پرنده که از این تعداد ۱۰۲ گونه بومی استان و ۹۷ گونه زمستان گذران و تعداد ۱۹ گونه مهاجرعبوری و اتفاقی در زمستان دیده و ثبت شده اند که از این تعداد ۸۱ گونه نیز برای زادآوری به استان مهاجرت می کنند تالابهای بین المللی آلاگل ، آلما گل ، آجی گل و گمیشان با دارا بودن پوشش گیاهی متنوع جایگاه مناسبی برای انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی است و از گیاهان حاشیه تالابهای استان گلستان میتوان علف شور ،جارو ترکمنی ، سلمه ی سفید ، گز شاهی ، خار شتر ، یولاف وحشی ، مرغ را نام برد .
همچنین از گیاهان بن در آب می توان به نی ، جگن ، لویی و گیاهان غوطه ور در آب به بومادران و گونه ی گوشاب اشاره کرد . در حاشیه تالابهای بین المللی آلاگل ، آجی گل و آلما گل پستاندارانی نظیر : روباه معمولی ، روباه سردم سیاه ( ترکمنی ) گربه دشتی ، شغال ، گراز ، تشی ، جرد بزرگ ، موش صحرائی زیست میکنند.
مهندس ممشتی افزود : نکته حائز اهمیت راجع به جمعیت پرندگان ، تنوع در اراضی پیرامون تالابها است که باعث شده طیف وسیعی از پرندگان آبزی ، کنار آبزی و خشک زی این منطقه را به عنوان مکانی برای زمستان گذرانی ، زاد آوری ویا اقامت دائم برای زیست انتخاب کنند، فلامینگو، قو ، انواع اردک ها ، غاز ، کاکایی، پرستوی دریایی، وحواصیل ها از گروه پرندگان آبزی و خروس کولی ، سلیم هاوآبچلیک ها از پرندگان کنار آبزی و پرندگانی نظیر کوکرها ( باقرقره ) ، کلاغ سیاه ، کوکو ، زنبور خوارها ، سبزقبا ، جغدها ، سارگپه ها ، سنقرها ، شاهین ، دلیجه ، عقاب ( دریائی دم سفید و شاهی ) از پرندگان خشک زی هستند که می توان به آن اشاره کرد .
دوزیستان و خزندگانی که در تالابهای استان زیست مینمایند که میتوان به قورباغه مردابی ، وزغ سبز ، لاک پشت افغانی ، انواع مارمولک ها ، کورمار سلیمانی ، مار آبی ، مار چلیپر ، مار آتشی ، تیر مار ، کفچه مار و افعی اشاره کرد . همچنین از گونه های مختلف ماهی که در این مجموعه تالابها زندگی میکنند می توان گاو ماهی ، سرگنده ، پاروا ، فیتوفاک ، کپور ، آمور ، کاراس ، سیاه ماهی را نام برد .
حشرات این منطقه نیز انواع پروانه های شب پرواز ، روز پرواز و انواع سن ها و سوسک ها را در بر میگیرد . مهندس ممشلی در پایان گفت : با توجه به اصل ۵۰ قانون اساسی که در آن حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می گردد از کلیه علاقمندان به طبیعت و حیات وحش وساکنین حاشیه تالابها در خواست می نماییم که ما را در حفاظت از این میراثهای طبیعی ارزشمند یاری نموده تا بدین وسیله بتوان محلی امن و مطمئن برای زیست پرندگان و همچنین سایر فعالیتهای تحقیقاتی فراهم آورد .