دیده بان حقوق حیوانات: کارشناسان انگلیسی در یک گزارش جدید تاکید کردند که باتلاق*ها و تالاب*ها، زیستگاه*های اصلی و کانون تجمع نادرترین گونه*های حیات وحش هستند.
به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کارشناسان زیست محیطی دانشگاه آنجلیای شرقی در جستجوهای جدید خود دریافته*اند که زمین*های باتلاقی، زیستگاه ۲۵ درصد از نادرترین گونه*های حیات وحش انگلیس و ۱۳ گونه بسیار کمیاب در جهان هستند.
به گزارش بی بی سی، این کارشناسان بیش از یک میلیون مورد از اطلاعات گرد آوری و ثبت شده توسط گروهی از دانشمندان و نیز طرفداران تازه*کار زیست*محیطی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. قدمت برخی از این مطالعات به حدود سال ۱۶۷۰ میلادی باز می*گردد.
این مطالعه تحت عنوان «ارزیابی تنوع زیستی باتلاق*ها» جزئیاتی مفصل و مستند درباره ۱۳ هزار و ۷۴۷ گونه از گیاهان، حشرات، پرندگان، ماهی*ها و پستانداران ارائه می*کند.
منطقه تحت مطالعه در این ارزیابی به وسعت حدود ۳۸۰۰ کیلومتر مربع شامل زمین*های باتلاقی «نورفولک»، «سوفولک»، «کمبریج شایر» و «لینکولن شایر» بوده است.
بنابراین گزارش، نتایج مطالعات فوق نشان می*دهد که این منطقه به لحاظ حفظ تنوع زیستی جهانی حائز اهمیت است. این زمین*های باتلاقی در واقع زیستگاه ۱۳ نمونه از گونه*های بسیار کمیاب جهانی هستند که نام آنها در فهرست قرمز گونه*های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) درج شده است.
کارشناسان تاکید کردند که تلاش*های بعدی با هدف احیای این باتلاق*ها، حفظ تالاب*های موجود و ایجاد تالاب*های جدید تحت حفاظت انجام خواهد گرفت.