دیده بان حقوق حیوانات: کارشناس ارشد محیط زیست گیلان با تاکید بر اینکه اردک سر سفید در تورهای صیادی کشته می*شود، گفت: این گونه در خطر انقراض نسل قرار دارد.
عباس عاشوری در گفت*وگو با ایسنا با اشاره به اینکه اردک سر سفید از پرندگان در خطر انقراض ایران و جهان است، گفت: مشاهداتی مبنی بر شکار این گونه در تالاب انزلی وجود دارد که با توجه به کاهش جمعیتش باید از شکار آن به طور جدی جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه این گونه در تورهای صیادی در سواحل دریای خزر و غرب تالاب انزلی گرفتار و کشته می*شود، افزود: در حال حاضر این گونه در طبقه*ی در خطر انقراض قرار گرفته است.
عاشوری خاطرنشان کرد: اردک سر سفید در مرداب*های نیمه شور، دریاچه*های شور و شیرین، سواحل دریا و تالاب*های نیزار به سر می*برد و در تالاب*های آذربایجان شرقی و فارس نیز جوجه*آوری می*کند.
وی با بیان این مطلب که چند سالی است که به طور منظم اردک سر سفید در استان دیده می*شود، ادامه داد: زمان حضور این پرنده در گیلان در فصل پاییز و زمستان است.
کارشناس ارشد محیط زیست گیلان، تصریح کرد: اردک سر سفید پرنده*ای با گردن کوتاه و منقار کلفت است.
وی با اشاره به اینکه نام محلی این پرنده در گیلان “خوکر گیلار” است، گفت: اردک سر سفید اغلب دم بلندش را روی آب نگه می*دارد و معمولا در نزدیکی سطح آب پرواز می*کند.