دیده بان حقوق حیوانات: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: هم اکنون هفت راس گوزن زرد ایرانی در منطقه ی حفاظت شده ی «قلاجه» نگهداری می شوند.«کاظم علیزاده» در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: در راستای حفاظت از گونه های در حال انقراض حدود چهارماه پیش ۹ راس گوزن زرد ایرانی به استان کرمانشاه انتقال یافتند.

وی ادامه داد: متاسفانه حین جابه جایی و حمل و نقل دو راس از این گوزنها تلف شدند که البته این امر طبیعی است.به گفته ی این مقام مسوول، از این تعداد گوزن سه راس ماده و چهار راس نر است.معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با مثبت ارزیابی کردن شرایط فعلی این گوزن ها، گفت: هم اکنون این هفت گوزن در منطقه ای یک هکتاری قرنطینه شده حفاظت می شوند.

علیزاده ادامه داد: در صورت مساعد شدن شرایط گوزن ها و عادت کردن آنها به شرایط محیط، به سایت ۱۰ هکتاری منتقل میشوند.وی تصریح کرد: مقرر بود شش راس گوزن دیگر از ارومیه هم به کرمانشاه منتقل شوند که به علت شرایط نامناسب دریاچه ی ارومیه این موضوع تا اطلاع ثانوی منتفی ست.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه یادآور شد: جزیره اشک در دریاچه ارومیه زیستگاه طبیعی این نوع گوزن است که هم اکنون به علت باتلاقی شدن دریاچه امکان زنده گیری و حمل آنها وجود ندارد.