محمد محمدی زاده در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: کشور آذربایجان نسبت به کشورهای روسیه ، ترکمنستان، قزاقستان و همچنین ایران سابقه بیشتری در استخراج نفت از دریای خزر دارد. محمدی زاده اظهار داشت: یک شرکت انگلیسی که برای جمهوری آذربایجان از دریای خزر نفت استخراج می کرد در نحوه بهره برداری اشتباهاتی را انجام داد که سبب آلودگی نفتی در این دریا شد.

به نقل از ایرنا، وی افزود: به تازگی بیست تن گلوله های نفتی در نتیجه عملکرد نادرست این شرکت در نحوه استخراج نفت به سمت مرزهای آبی ایران حرکت کرد. رییس سازمان محیط زیست یادآوری کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن پیگیری حقوقی این مساله سواحل دریای خزر را از این آلودگی نفتی پاکسازی کرد.

محمدی زاده خاطرنشان کرد: این آلودگی نفتی مشکلاتی را در مناطق ساحلی در انزلی و امیرآباد ایجاد کرده بود که با لایروبی و پاکسازی، مشکل این مناطق برطرف شد. وی با یادآوری این که کشور جمهوری آذربایجان متقاعد شده است که شرکت های طرف قرارداد آنها در استخراج نفت دچار اشتباهاتی شده است، افزود: برای اطمینان از تکرار نشدن این مشکل زیست محیطی، پیگیری حقوقی آن از سوی کشورمان ادامه دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به پیگیری این مساله از سوی کشورهای حاشیه دریای خزر در ترکمنستان اشاره کرد و گفت: امروز (چهارشنبه) با حضور مسوولان ذیربط کشورهای حاشیه دریای خزر، این موضوع بررسی و پیگری می شود. محمدی زاده افزود: همچنین در جلسه ای که یک ماه آینده در روسیه برای پیگیری این موضوع و همچنین تکرار نشدن آن برگزار می شود، شرکت خواهیم کرد.

اعتقادی به خشک کردن دریاچه ارومیه نداریم


رییس سازمان محیط زیست در ادامه درباره مطالب مطرح شده مبنی بر درخواست خشک کردن دریاچه ارومیه با توجه به وضعیت ایجاد شده در این دریاچه، اظهار داشت: یکی از استادان دانشگاه چنین درخواستی را براساس اقدام انجام شده برای دریاچه اورال پیشنهاد داده است اما به این مساله اعتقادی نداریم.

محمدی زاده افزود: دریاچه ارومیه یک اکوسیستم آبی در منطقه است که به طور حتم آب مورد نیاز آن با توجه به پیگیری و برنامه های دولت، تامین خواهد شد. وی با یادآوری این که هنوز یک سوم دریاچه ارومیه آب دارد، افزود: حق آبه این دریاچه 1.1 تا 1.2 میلیارد مترمکعب کسری آب دارد که امید است با انجام پروژه های دولت در این زمینه، آب دریاچه تامین شود

منبع:زیست نیوز