استرس و علایم آن در طوطی


امروزه یکی از کلماتی که بسیار تکرار می شود کلمه استرس است . بسیاری از مردم به علت فشارهای کاری ، مشکلاتی که در زندگی روزمره شان اتفاق می افتد و نداشتن زمان کافی برای انجام کارهایی که باید انجام شود دچار نگرانی و استرس می شوند .افزایش این استرس باعث سردرد ، گرفتگی گردن ، کمر درد ، تنگی نفس ، عرق کردن دست ، اختلالات دستگاه گوارش و ریزش مو و همچنین باعث حساسیت مردم شده به طوریکه باعث تغییر رفتار آنها خواهد شد .

این مسئله به همین جا ختم نمی شود . اضطراب، استرس و تنش یک شخص در خانواده به پرندگان خانگی نیز منتقل می شود و باعث استرس آنها می گردد .اگرچه این استرس همیشه بر همه طوطی ها تاثیر نخواهد گذاشت .برخی از گونه های طوطی سانان مانند کاسکوها ( طوطی خاکستری آفریقایی ) ، کاکادو ها و اکلکتوس ها بیشتر مستعد ابتلا به استرس هستند نسبت به آمازون ها و سایر گونه های طوطی سانان که تحمل بیشتری در برابر شلوغی و شرایط استرس زا داشته و حتی ممکن است از آن لذت هم ببرند. نوع طوطی ، جنسیت و شرایطی که طوطی در آن رشد یافته، نیز در کم یا زیاد شدن این استرس تاثیر گذار خواهد بود .


چگونه استرس بیش از حد را در طوطی تشخیص دهیم ؟

در اینجا برخی از علایم عمومی استرس در طوطی ها معرفی شده است :

1 . کوچک شدن مردمک چشم طوطی ، باز کردن پرهای دم به شکل بادبزن ، قرار گرفتن تاج یا پرهای سر به صورت ایستاده

2 . قدم زدن مداوم به جلو و عقب بر روی چوب نشیمن و یا پایین قفس

3 . تغییرات رفتاری ناگهانی برای مثال زمانی که به طور معمول یک طوطی بسیار ساکت و آرام است تبدیل به یک طوطی پر سر و صدا شود یا صاحبان خود را گاز بگیرد

4 . پر کنی یا آسیب زدن به پوست

5 . توقف و یا کند شدن دوره پر ریزی

6 . بی اشتهایی و کاهش وزن

7 . نوشیدن بیش از حد آب و دفع ادرار (دفع به علت استرس)

بدیهی است، بسیاری از علائم ذکر شده در بالا می تواند نشانه بیماری و یا سایر مشکلات رفتاری مرتبط با استرس باشد. بهترین کار این است که همیشه پرنده خود را جهت معاینه کامل فیزیکی نزد دامپزشک پرندگان ببرید. دامپزشک شما را از استرس یا دیگر مشکلات طوطیتان مطلع خواهدکرد .


ترجمه : سپیده

منبع : پارسی پت