دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت طبق گزارش همیاران محلی و دوستداران محیط زیست به محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاش و پیرو آن بازدید و گشت در مناطق تحت مدیریت حوزه استحفاظی این منطقه جسد یک قلاده پلنگ را در منطقه غیر حفاظت شده اسپیتک ( گوهر کوه در فاصله ۱۴۰ کیلومتری زاهدان ) در بخش نوک آباد شهرستان خاش کشف شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خسرو افسری افزود: علت مرگ این پلنگ نر هنوز مشخص نشده است ولی با توجه به آن که پلنگ ها در این فصل مسافت های طولانی را برای یافتن جفت می پیمایند و بیشتر از زمان های دیگری از سال در طول روز دیده می شوند.

پلنگ ها از روش های گوناگونی (مانند خراش بر روی زمین، غرش و…) برای نشانه گذاری قلمرو خود استفاده می کنند که در این فصل این فعالیت ها را افزایش می دهند. در فصل سرما شانس بیشتری برای مشاهده آثار و علائم این گونه کمیاب وجود دارد.
وی افزود: این گونه پلنگ از نژاد ایرانی بوده و برای اولین بار در استان سال گذشته از این حیوان توسط دوربین های تله ای تراپ عکس و فیلم در مناطق جنوب استان گرفته شده است و سال گذشته درهمین ایام با مشاهده و تائید محیط بانان استان هنگام گشت زنی وجود پلنگ در این استان تبدیل به یقین شد .

افسری بیان کرد : پلنگ ایرانی از جمله بزرگ جثه ترین انواع پلنگ در دنیاست، که متاسفانه امروزه در معرض خطر انقراض قرار دارد. این پلنگ در اکثر مناطق کوهستانی و جنگلی ایران، هرکجا که طعمه هایش باقی مانده اند، در تراکم پایین زندگی می کند و در فصل زمستان تولیدمثل می کند.وی اظهار داشت: جفتگیری معمولاً در اواسط فصل پاییز و تا اواسط زمستان صورت میگیرد. در این زمان صدای نعره پلنگها شنیده میشود و درگیریهایی نیز ممکن است بین نرها ایجاد گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در پایان ضمن تشکر از مردم استان و همکاری با این اداره کل در حفظ و حراست از محیط زیست و گونه های جانوری استان گفت: از مردم شریف سیستان و بلوچستان تقاضا داریم از ورود به حریم حیاط وحش و حفاظت شده در مناطق مختلف استان خودداری کنند و در صورت مشاهده خروج هر نوع حیوانی از زیستگاه اصلی اش موضوع را سریعا به محیط بانان منطقه اعلام کنند.