پستانداران نخستین در خطرند؛ فهرست ۲۵ گونه از مهمترین پستانداران نخستین در معرض انقراض منتشر شد
دیده بان حقوق حیوانات: فعالان محیط زیست با ارائه یک گزارش جدید در یازدهمین کنفرانس تنوع بیولوژیک اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، فهرست ۲۵ گونه از مهمترین پستانداران نخستین را که در حال حاضر به طور جدی در معرض خطر انقراض هستند، منتشر کردند.
به گزارش سرویس محیطزیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گزارش با عنوان «پستانداران نخستین در خطرند؛ ۲۵ گونه از مهمترین پستانداران نخستین در معرض خطر از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ میلادی» با همکاری مشترک «گروه تخصصی بررسی پستانداران نخستین» تحت نظارت «کمیسیون بقای گونهها» در اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، انجمن بینالمللی شناخت پستانداران (IPS) و همچنین با مشارکت سازمان بینالمللی حفاظت از محیط زیست (CI) و انجمن علوم و حفاظت از محیط زیست بریستول (BCSF) گردآوری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاعرسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، در این گزارش تاکید شده است که در حال حاضر شامپانزهها، میمونها، لمورها و سایر گونههای پستانداران نخستین در آستانه انقراض و در لبه پرتگاهی نابودی هستند و باید هر چه سریعتر اقدامات فوری برای حفظ نسل و بقای آنها صورت گیرد.
در این گزارش که هر دو سال یکبار از سوی کارشناسان برجسته گونهشناسی ارائه میشود، تاکید شده است که مهمترین عواملی که این گونههای ارزشمند را به لبه پرتگاه نابودی کشانده شامل تخریب جنگلهای استوایی، تجارت غیرقانونی حیات وحش و شکار غیرقانونی برای مقاصد تجاری هستند.
در فهرست جدید اسامی ۹ گونه از پستانداران نخستین بومی آسیا، شش گونه بومی ماداگاسکار، پنج گونه بومی آفریقا و پنج گونه بومی نواحی «نو- استوایی» منتشر شده است.
همچنین بررسی جداگانه کشورها در این گزارش نشان میدهد که ماداگاسکار با دارا بودن شش گونه در معرض انقراض از کل این ۲۵ گونه، در بالای این فهرست قرار گرفته است. پس از آن به ترتیب ویتنام با پنج گونه، اندونزی با سه گونه، برزیل با دو گونه و چین، کلمبیا، ساحل عاج، جمهوری کنگو، اکوادور، گینه استوایی، غنا، کنیا، پرو، سریلانکا، تانزانیا و بالاخره ونزوئلا هر کدام با دارا بودن یک گونه در معرض انقراض در جایگاههای بعدی این دستهبندی قرار گرفتهاند.
فعالان محیط زیست با توجه به جزئیات این گزارش تاکید دارند که باید اقدامات فوری برای حفظ گونههای به شدت در معرض خطر مانند میمونهای گونه Pygmy Tarsier ، بومی نواحی جنوبی و مرکزی جزیره سولاوسی صورت گیرد. ظاهرا از این گونه در سال ۲۰۰۸ میلادی فقط سه نمونه در پارک ملی «لور لنیدو» و یک میمون دیگر در طبیعت مشاهده شده است. جمعیت بسیار اندکی که از این پستانداران نخستین باقی مانده، هماکنون به شدت از سوی انسانها تهدید میشوند. لمورهای بومی ماداگاسکار نیز در شرایط مشابهی هستند.
لمور
بر اساس این گزارش، بیش از نیمی (۵۴ درصد) از کل ۶۳۳ گونه پستاندار نخستین که در حال حاضر در کل حیاتوحش جهان موجود هستند در فهرست قرمز گونههای در معرض انقراض IUCN گنجانده شدهاند.