کرم زبانی یا لینگوآتولاسراتا در خزندگان

خزندگان نیز مانند هر حیوانی دیگری مستعد ابتلا به عفونت های انگلی ( داخلی ) هستند. کرم های زبانی یک نوع انگل هستند که می توانند در گونه های مختلف خزندگان دیده شوند. این کرمها متعلق به زير شاخه پنتاستوميدا از شاخه بندپايان هستند که برای اولین بار در مار های سمی آب و هوای گرمسیری تشخیص داده شدند.

علایم و انواع :

علائم این بیماری در خزندگان به ارگان ها و بافت های آلوده بستگی دارد چون کرم زبانی می تواند همه بافت های بدن خزنده را آلوده کند. با این حال، معمولا ذات الریه با این نوع از عفونت همراه است .

تشخیص:

اگر شما گمان می کنید که خزنده تان به کرم های زبانی مبتلا شده ، باید جهت تشخیص سریعا به دامپزشک مراجعه کنید زیرا این انگل می تواند به انسان نیز سرایت کند.

درمان :

دامپزشک شما درمان خود را با تجویز داروهای آنتی هلمنتیک آغاز خواهد کرد. این داروها باعث بی حس کردن یا از بین بردن کرم ها می شود، اما انگل بدن خزنده را به طور کامل از بین نمی برد. یک دامپزشک ممکن است با انجام اندوسکوپی برای تعیین محل کرم های زبانی در داخل بدن خزنده، به طور خودکار آنها را از بین ببرد.

اگر عفونت کرم های زبانی درمان نشود، دامپزشک توصیه میکند که برای جلوگیری از گسترش عفونت وسرایت آن به انسان و سایر حیوانات، به زندگی خزنده آلوده به این کرم پایان داده شود .

ترجمه : سپیده

منبع : www .parsipet.ir