باهــوش تـرین حیــوانات را بشناسیدگوریلا
گوریلا این توانایی را دارد تا آنکه را دوست دارد به یاد داشته باشد و به صورت مبتکرانه فکر کند. گوریلایی به نام «کوکو» یاد گرفته است که با زبان اشاره چطور ارتباط برقرار کند. در حالی که گوریلای دیگر به نام «میشایل» نقاشی می کند. یکی از نقاشی های او یک سگ خانگی را نشان می دهد که چند سال قبل مرده است. وقتی صاحب میشایل در مورد این نقاشی پرسید، میشایل با زبان اشاره پاسخ داد.
طوطی افریقایی
طوطی خاکستری افریقایی از توانایی شناسایی باورنکردنی برخوردار است. الیکس که از یک مغازه حیوانات اهلی در شیکاگو خریداری شده است، یک طوطی خاکستری افریقایی است که می تواند 50 شکل مختلف و هفت رنگ را تفکیک کند، تا عدد شش را بشمارد و مفهوم هایی چون کلانتر، کوچکتر، مشابه، و متفاوت را درک کند. شب پیش از مرگ الیکس، صاحب اش برایش گفت: «دوستت دارم» و الیکس در پاسخ گفت: «من نیز دوستت دارم».
دلفین
دلفین ها خیلی آسان یاد می گیرند، آنها از با هوش ترین پستانداران دریایی هستند. دلفین ها به زبان خودشان با هم حرف می زنند،اما زبانشان برای انسانها قابل درک نیست. دلفین های مادر برای سالها با بچه هایشان می مانند، تمام چیزهایی را که نیاز دارند به آنها آموزش داده و از آنها نگهداری می کنند. قصه های زیادی در افسانه های انسانها در مورد دلفین ها وجود دارد که درست بودن آنها هنوز معلوم نیست.
اسب
اسب ها در یاد گیری ترفند ها استعداد خاصی داشته و در ایجاد ترفند های جدید، ذهن خلاق دارند. اسبی به نام "چولا" از شهر نوادای امریکا می تواند نقاشی کند. یک نقاشی او در میان 795 اثر از دیگر هنر مندان نقاشی معاصر در نمایشگاه هایی در" ونیز" و "روم" به نمایش گذاشته شده است. او برس نقاشی را با دهان خود می گیرد و چیزی که به ذهنش می رسد را نقاشی می کند. او حتی خودش می تواند رنگ ها را با برس نقاشی بردارد.
شیر دریایی
شیر دریایی به توانایی اش به فکر کردن منطقی مشهور است. «ریو» یک شیر دریایی است که در کالیفورنیا زندگی می کند. در یک آزمایش، عکس یک خرچنگ و گل لاله به او نشان داده شد، پیش از این که عکس همان گل لاله با یک رادیو به او نشان داده شود. او به سادگی قادر به تفکیک این تغییر شد.سگ
سگ ها بهترین دوست انسانها هستند. آنها می توانند اوامر انسانها را درک کنند و به آنها عمل کنند؛ مثل نشستن، برخاستن و غلت زدن. آنها همچنان می توانند به کسانی که نیاز به کمک دارند یاری برسانند. سگ ها همچنان توانایی این را دارند که همانند انسانها نشانه های غیر کلامی را درک کنند. آنها همچنان از مد و تزئین هم خوششان می آید.
گربه
همانند سگ ها، برخی گربه ها هم می توانند آموزش ببینند که بنشینند، غلت بزنند و یا از موانع بپرند. آنها همچنان قابلیت این را دارند که از یک رفتار تقلید کنند. اما گربه ها بیشتر از سگ ها به رفتار انفرادی عادت دارند و می توانند افکار و رفتار خود را پنهان کنند. حد اقل این را می توان از ویدیو هایی که از آنها در اینترنت گذاشته شده دریافت.خوک
خوک ها به شکل باور نکردنی می توانند به درستی بیاموزند. در سال 1990 یک خوک توانست بیاموزد که مکان نما را در یک صفحه ویدیویی حرکت دهد، آن حیوان می توانست مکان نما را از میان دیگر خط های تصویر تشخیص بدهد. آنها هم می توانند به سرعت شامپانزه ها بیاموزند. حیوانات اهلی یکی از سوژه های فیلم های کودکان هستند؛ چرا که آنها به آسانی قابل آموزش هستند.
شامپانزه
اطلاعات به دست آمده از شامپانزه ها نشان می دهد که آنها از نظر جنیتیکی بسیار به انسانها نزدیک هستند، حتی در سطح 98 درصد؛ آنها می توانند به حل مسایل پیچیده بپردازند، چهره ها را به یاد داشته باشند و حتی از ابزار استفاده کنند. این شامپانزه ها در باغ وحش برگر در شهر "آرنهم" در هالند نگهداری می شوند.
سنگ پشت
سنگ پشت های گلاپاگوس اگر چه سریع نیستند اما به عنوان هوشیار ترین در میان خزندگان هستند. آنها می توانند صدای انسانها را بشناسند و به خاطر بسپارند. آنها همچنان قابلیت روی برنامه غذا خوردن را دارند و زمان سنج هستند. این نوع بزرگ از سنگ پشت ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و برای نگهداری در خانه مناسب نیستند. چند گونه از سنگ پشت های بزرگ تا کنون منقرض شده اند.
راکن
راکن ها قابلیت این را دارند که به خوبی خود را به محیط جدید وفق بدهند، آنها همچنان به خوبی می دانند که قبل از خوردن غذا باید آن را تمیز کنند. به هر صورت حالا بیشتر آنها ساکن جنوب امریکا هستند و تعدادشان در آلمان کم است. با در نظر داشت آمار سال 1934 میلادی حالا باید حدودا 700هزار راکن در سراسر آلمان وجود داشته باشد که بیشترین جمعیت آنها در ایالت"هسن" می باشد.
اورانگوتان
اورانگوتان ها مثل گوریلا ها می توانند زبان خاص خودشان را برای ارتباطات استفاده کنند. اما با استفاده از تکنولوژی کار برایشان آسان تر شده است. مثلا با " آی پد"، این اورانگوتان در جنگلی در جزیره میامی فلوریدا زندگی می کند و برای ایجاد ارتباط با شخصی که از او نگهداری می کند از آی پد استفاده می کند. هر وقت خواسته باشد او را صدا کند؛ دکمه ای از آی پدش را فشار می دهد.
اختاپوس
گونه های مختلفی از اختاپوس ها وجود دارند، اما همه آنها مثل هم فکر می کنند. سطح درک "هشت پا ها" اختاپوس ها تقریبا برابر است با یک نوزاد انسان. آنها می توانند از ابزار استفاده کنند، با مشاهده بیاموزند و مشکلات را حل کنند. این اختاپوس" پاول" نا دارد و در "مرکز زندگی دریایی" شهر اوبرهاوزن آلمان نگهداری می شود. یک اختاپوس بازی های جام جهانی 2010 را پیش بینی کرد که همیشه پیش بینی اش درست بود.
موش
این جانور شاید به عنوان آفت شناخته شود. اما مطالعات نشان داده است که موشها بسیار با هوش هستند. آنها حتی برای یافتن ماین های دفن شده در زیر خاک می توانند آموزش ببینند. موش ها حتی می توانند معماهای مارپیچ را حل کنند. آنها موجودات اجتماعی هستند و علایمی چون، پشیمانی،هراس، هیجان در آنها دیده شده است. تحقیقات همچنان نشان داده است که آنها وقتی که خواب هستند رویا می بینند.