گر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که پروژه های تنوع زیستی ، جنگل‏ها وخواص آن ، پرنده شناسی ، پروانه ها را بشناسیم ، چرا آسمان رنگی است؟ و روش‏های کاهش آلودگی هوا را انتخاب کرده اید. اگر به طبیعت و حیات وحش ایران علاقمندید، از پارک ملی و نمایشگاه حیات وحش سرخه حصار بازدید نمایید.پارک ملی سرخه حصار واقع در شرق تهران با مساحتی حدود 9168 هكتار، از قدیمی ترین پارک های ملی دنیاست که در سال 1359 به عنوان پارک ملی به ثبت رسید.

ارک ملی سرخه حصار علاوه بر آن که ریه تنفسی کلان شهر تهران به حساب می آید با وسعتی حدود 380 هکتار از نادرترین اکوسیستم استپی - بیشه ای و کوهستانی برخوردار است که دارای 470 گونه گیاهی ، بیش از 2000 رأسقوچ و میش، 111 گونه پرنده و زیستگاه آهو است.
پوشش گیاهی این منطقه شامل بنه، بادام كوهی، ارس، داغداغان، چنار، سپیدار، پده، زالزالك، زبان گنجشك، عرعر و كاج است.


پستاندارانی که در پارک ملی سرخه حصار زندگی می کنند شامل كل وبز، قوچ ومیش البرزمركزی، آهو، گراز، پلنگ، كفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی، گوركن، تشی و خرگوش است.

از پرندگان این منطقه می توان به حواصیل خاكستری، حواصیل شب، بوتیمار، اگرت بزرگ، سرسبز، اردك ارده ای، خوتكا، اردك نوك پهن، فیلوش، عقاب ماهیگیر، كوركور، قرقی، طرلان، عقاب طلایی، عقاب شاهی، سارگپه، كركس، دال سیاه، دلیجه ،بالابان، بحری، شاهین، آبچلیك و آبیا اشاره کرد. با وجود تنوع پرندگان در پارک ملی سرخه حصار این مکان، محلی مناسب برای علاقمندان به پرنده نگری محسوب می شود.


خزندگان و دوزیستان پارک ملی سرخه حصار شامل ماركرمی، كورماردوسر، مارآتشی، مارپلنگی، ماردستی، مارآبی، مارشتری، شترمار، یله مار، تیرمار، سوسن مار، افعی شاخدارایرانی، افعی كوفی، قورباغه معمولی، وزغ سبز، لاك پشت ممیزدارغربی است.


همچنین می توانید از نمایشگاه حیات وحش سرخه حصار واقع در خیابان دماوند، سه راه آزمایش، خیابان گل مریم بازدید نمایید. این نمایشگاه در سال 1376 با مساحتی حدود 900 مترمربع، در یك طبقه و دو بخش است: سالن نمایش فیلم (آمفیتئاتر) و نمایشگاه حیاتوحش تأسیس شده است.

نمایشگاه حیات وحش شامل نمونه تاكسیدرمی شده پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و نمونههایی از حشرات، كانیها و سنگوارهها (فسیل) و هرباریوم گیاهان خشك شده و بذر گیاه است. از امكانات آمفیتئاتر میتوان به پخش اسلاید و نمایش فیلم و برگزاری جلسات و سمینارها اشاره كرد.

توصیه می شود قبل از ورود به حریم خصوصی گیاهان و جانوران منطقه پارک ملی سرخه حصار حتماً با قوانین و مقررات ورود به پارک های ملی آشنا شوید.

گروه مرکز یادگیری (مدرسه اینترنتی) سایت تبیان - تهیه: الهام گارسچی

روزهای بازديد همه روزه به جز ايام سوگواری
ساعت کار ۹:۳۰ - ۱۳ و ۱۴ -۲۱:۳۰
نشانی خيابان دماوند