منطقه حفاظت شده حرا رود گز

نام انگلیسی : Hara roud-e Gaz protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده حرارود گز
اين تالاب ساحلي-دريايي هم سطح دريا متشكل از جنگلهاي حرا،سواحل شني و كفه هاي گلي است داراي اقليم فرا خشك گرم است .توده هاي جنگلي حرا به مساحتي حدود 900 هكتار به همراه تك درختان چندل پوشش گياهي عمده اين ناحيه را تشكيل مي دهند .

حرا رود گز محل مناسبي براي زمستان گذراني بسياري از پرندگان مهاجر محسوب ميشود .از جمله گونه هاي جانوري منطقه مي توان به:خرگوش،خدنگ،صدف خور،گيلانشاه حنايي،گيلانشاه بزرگ،عقاب ماهي گير،عقاب دريايي دم سفيد و حواصيل هندي .سواحل و جنگلهاي زيباي حرا و پرندگان متنوع زمينه فعاليتهاي گردشگري را در منطقه فراهم ساخته است.
پوشش گیاهی:
توده جنگلی از درختان حرا به همراه معدودی از تک درختان چندل در دهانه رود حرا که احتمالا یکی از شاخص ترین توده درختان از نظر بلندی وتراکم درختان حرا در ایران محسوب می شود.
پوشش جانوری:
مصب رودخانه های گز وحرا مکان زمستان گذرانی با ارزشی برای پرندگان آبزیی و کنار آبزی مخصوصا صدف خور .گیلانشاه حنایی . گیلانشاه بزرگ و چندین گونه پرنده دیگر محسوب می شود در این مکان احتمالا پرنده هایی از تیره حواصیل همانند حواصیل بزرگ و حواصیل هندی جوجه آوری می کنند .از پرندگان شکاری زمستان گذران در تالاب می توان به عقاب دریایی دم سفید اشاره کرد. تاکنون در این تالاب هجده گونه پرنده شناسایی شده که از ان چهار گونه بومی وبقیه اغلب مهاجر زمستان گذران می باشند.
دسترسی:
این منطقه براحتی قابل دسترسی است تا نزدیکی ساحل جاده آسفالته موجودمی باشد.در ساحل نیز با وجود اسکله ای که قایقها به راحتی در ان پهلو می گیرند دسترسی به جنگل را به راحتی امکان پذیر می کند.برای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.