کاکادو یا به زبان لاتین Cockatoo نوعی طوطی است.


طوطی کاکادو بومی استرالیا و جزایر جنوبی اندونزی است. اندازه آنها از ۲۰ تا ۷۰ سانتی متر متغیر است. همگی دارای دمی کوتاه و منقاری بسیار قوی هستند. به زبان بومیان استرالیا کاکادو یعنی گازانبر زیرا منقار بسیار قوی مانند گازانبر دارند. کاکادوها بسیار باهوش و بازیگوش هستند. حرکات شیرین و خنده داری انجام میدهند ولی قدرت سخن گویی آنها ضعیف است.
کاکادو ها بدون اغراق یکی از دوست داشتنیترین پرندگان زینتی هستند ولی برای نگهداری این پرنده زینتی همیشه با یک کاکادوی جوان شروع کنید. کاکادوها طوطیهای استثنایی هستند که بیشتر جنبه آکروباتیک بودن آنها جذابیت دارد تا سخن گویی. هوش فوق الاده و طبیعت فعال و شادابی دارند. از جمله خصوصیات دیگری مانند عشق ورزیدن به صاحب و اعضای خانواده این پرنده را به حیوان خانگی مناسب تبدیل کرده است.
با توجه به صدای ناهنجار، جثه بزرگ و منقار قوی آنها که میتواند به وسایل مختلف آسیب وارد کند، نگهداری آنها آسان نخواهد بود. با وجود این اگر توجه کافی به این پرنده دارید، به شما علاقه زیادی نشان میدهد و به پرندهای بسیار رام و اهلی تبدیل میشود و دیگر خبری از سر و صداهای بلند نیست. وابستگی بسیار شدیدی به صاحبش دارد. در صورتی که به این پرنده توجه کافی نشود به عارضه کندن پرها دچار میشود. در صورت بروز این حالت، برطرف کردن آن بسیار دشوار خواهد بود و این مورد بیشتر در طوطی های بسیار اهلی دیده میشود که به دلایلی صاحب اصلی دیگر توجهی به پرنده خود نمیکند و یا با پرنده دیگری مشغول میشود که باعث ایجاد حسادت در کاکادو میشود.


کاکادوها در همه حال چه خوشحالی و چه ناراحتی یا برای جلب توجه کردن، همیشه جیغهای وحشتناکی میزنند که همین جیغها طرفداران آنها را کم کرده است. درکل اگر شما وقت کافی برای سپری کردن با این پرنده دارید اقدام به خرید کنید. در غیر این صورت یا شما از دست پرنده خسته میشوید یا پرنده از دست شما خسته میشود. در صورتی که وقت کافی ندارید و تمایل به نگهداری این پرنده دارید، بهترین کار نگهداری جفت است که شامل هزینه سنگینی خواهد شد.


غذای این پرنده شامل تخمه و دانههای دیگر مانند بادام و پسته همراه میوه و سبزیجات است. بیشتر کاکادوهای اهلی سر میز با شما غذا خواهند خورد و میتوان هر چیزی را به آنها داد. البته به غیر از چیزهایی که دستگاه گوارش طوطیها را دچار اختلال میکند مانند پنیر، نمک،ادویه جات و غیره که باعث ناراحتیهای گوارشی در این پرنده میشود.


پرنده ماده بالغ از روی عنبیه قرمزش قابل تشخیص است و نرها چشمانی سیاه دارند. کاکادوها به راحتی با هم جفت میخورند و به راحتی تکثیر میشوند و پدر و مادر های بسیار خوبی هستند. لانه بهتر است از کنده تو خالی که به صورت عمودی قرار گرفته، باشد.


بیشتر کاکادوها از هر گونه که باشند در دوران جوجگی دارای زبانهایی روشن سفید رنگ هستند و دور منقار آنها خالی از پر و دارای سوراخهای بینی سفید هستند و پاهای تیره و نازکی دارند. منقار صاف است و لایه لایه نیست و در دور چشم آنها پوستی بسیار صاف و تمیز و تازه وجود دارد.


کاکادو گونه های بسیاری دارد که اسامی بعضی از انها در زیر آمده است


۱ – کاکادو صورتی


۲ – کاکادو گوفینس


۳ – کاکادو کاکل زرد بزرگ


۴ – کاکادو کاکل زرد کوچک


۵ – کاکادو پرتقالی [رنگ]


۶ – کاکادو کاکل سفید


۷ – کاکادو چشم ابی


۸ – کاکادوی مشکی یا کاکل نخلی


۹ – کاکادو اینکا بارتا یا کاکلی سرگرد میشل و یا لید بیتر


در پستهای آینده به معرفی کامل گونه های مختلف کاکادو میپردازیم

منبع : totisanan.com