کاکادو گوفیننام انگلیسی: Goffin Cockatooنام علمی: Cacatuagoffini


پراکنش :


بومی جزایر تنیمبر اندونزی Tanimbar Islands of Indonesia است و به صورت آزاد شده از قفس در سنگاپور هم پراکنده شده است.


مشخصات ظاهری :


اندازه متوسط جثه این پرنده حدود ۳۲ سانتیمتر و وزن اش حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ گرم است. رنگ عمومی پرها سفید، حلقه چشمی آبی(کبود)، فاصله بین چشم و منقار صورتی، پوشپرهای روی گوش، زیر بالها و دم زرد بسیار کم رنگ(لیمویی کم رنگ که این رنگ در پوشپرهای روی گوش زیاد مشهود نیست اما در زیر بال و دم به علت زیاد تر بودن پرهای رنگی مشهود تر است.) نوک خاکستری- سفید. رنگ چمشم از قهوه ای تا سیاه متغیر است( در برخی منابع ذکر شده رنگ چشم پرنده نر سیاه و ماده قرمز و یا گفته اند رنگ چشم پرنده نر قهوه ای – سیاه و در پرنده ماده قرمز – سیاه است)


تشخیص جنسیت:


گوفین ماده بالغ دارای عنبیه چشم قهوهای مایل به قرمز و کاکادو گوفین نر عنبیه سیاه یا قهوهای سیر است.


عادات و رفتار:


در مقایسه با سایر گونه های کاکاتو مقاوم تر می باشند. مانند سایر طوطی ها به توجه نیاز داشته و باید برای آنها وسایل سرگرمی فراهم کرد. اندازه قفس برای نگهداری یک پرنده حداقل ۳۰*۳۰* ۶۰ سانتیمتر است. این پرنده اجتماعی بوده و به راحتی با اعضای خانواده صمیمی می شود. لوده ، بازیگوش است و برای پیدا کردن صاحبش با صدای رسا و شفاف جیغ می کشد.


طول عمر:


طول عمر این پرنده حداقل ۴۰ سال است (دیده شده در طبیعت و در مناطق بکر تا ۶۰ سال هم عمر کرده است) . قابلیت تقلید صدای انسان و بازگویی چند کلمه را دارد و به راحتی صدای تلفن، ماکرویو، ساعت و غیره را نیز تقلید می کند.


تولید مثل:


سن بلوغ در کاکاتوی گوفین حدود ۲ الی ۳ سال است. ۲ تا ۳ تخم گذاشته و ۲۸ روز روی تخم ها می خوابد. پرنده نر و ماده نوبتی از تخمها مراقبت می کنند. جوجه ها بعد از ۱۱ هفته لانه را ترک می کنند.


تغذیه :


دانه ها ، خشکبار(آجیل)، میوه ها را می توان در رژیم غذاییش قرار داد . در طبیعت به خوردن حشرات هم علاقه مند است.


علایق:


کاکادو گافین معمولا عاشق موزیک و رقصیدن است.به بالا و پایین رفتن از قفس و یا درختجه ها علاقه زیادی دارد.بیرون از قفس بودن برای تامین سلامت روحی و فکری طوطی بسیار واجب است.

منبع : totisanan.com