آموزش سخنگویی به طوطی سانان

آموزش سخنگویی به طوطی سانان پیشینه ای در حدود ۳۰۰۰ سال دارد .ولی با این وجود هنوز هم کار دشواری به نظر میرسد.این کار ظرافت های خاصی دارد و روشهای مختلفی نیز برای آن ابداع شده است.۱-روش آینه یکی از قدیمیترین و موثرترین روشهاست.در این روش در انتهای قفس یک آینه می گذاشتند و روی قفس را با یک پارچه می پوشاندند تا طوطی فقط بتواند تصویر خودش را در آینه ببیند.سپس صاحب طوطی کنار قفس می نشست و کلمات را تکرار میکرد.طوطی هم به گمان اینکه تصویر در آینه طوطی دیگریست که دارد با او صحبت می کند پس از چندین بار تکرار کلمات را یاد میگرفت و تکرار میکرد.

۲-روش دیگری که امروزه بیشتر کاربرد دارد اینگونه است که:شیئی را که می خواهید طوطیتان آن را یاد بگیرد در دست بگیرید بطوریکه طوطی کاملا آن را ببیند سپس نام آن را به وضوح ادا کنید.کلمه را در یک جمله بکار ببرید مثلا بگویید دوست داری؟بعد سیب را نشان او بدهید و بگویید سیب.اجازه بدهید طوطی بفهمد در مورد چه چیزی صحبت میکنید.بهتر است کار آموزش را در ساعاتی از شبانه روز که طوطی شاد و پر انرژی است انجام دهید و در ضمن سعی کنید کلمات را اشتباه به طوطی یاد ندهید.

بعضی از طوطی ها مثل کاکادو ها هر حرفی را که بشنوند بعد از مدتی یاد میگیرند و تکرار میکنند و نیاز چندانی به آموزش ندارند.کاسکو هم خیلی زود کلمات جدید را می آموزد.اما طوطی های کوچک تر مثل طوطی سبز هندی نیاز به آموزش و تکرار بیشتر دارند.

حنجره طوطی ها فرکانس های خاصی را پوشش می دهد و در زبان فارسی صداهای(خ,ب,گ,ش,او,ای,ی)را به خوبی می توانند تلفظ کنند.بنابراین بهتر است از کلماتی که با ترکیب این حروف ساخته می شوند شروع کنید مثل(برو,بیا)و بعد کلماتی مثل (سلام, بای بای)را به او بیاموزید.

توجه به چند نکته در فرایندآموزش سخنگویی به طوطی سانان لازم است .اول اینکه پاداش دادن باعث می شود طوطی سریعتر بیاموزد و علاقه بیشتری نشان دهد .نکته دیگر اینکه بهتر است در هر مرتبه فقط یک کلمه را به او یاد دهید و تا پایان روز روی همان کلمه تمرکز کنید تا کاملا به طوطی تفهیم شود.

هرچه طوطی شما کلمات و جملات بیشتری آموخته باشد سرگرم کننده تر و جذاب تر خواهد بود و ضمنا اگر به هر دلیلی قصد فروشش را داشته باشید قیمت بالاتری خواهد داشت.

منبع : totisanan.com