تغذيه در گربه هامسئله تغذيه مهمترين بحث در پرورش و نگهداري تمامي حيوانات خانگي است . همانطور كه ميدانيد تغذيه مناسب پايه و اساس يك زندگي سالم بوده و برعكس تغذيه غلط ميتواند منشاء بسياري از اختلالات و بيماريها شود .

گربهها در مقاسيه با سگها ، به غذا ، پروتئين و انرژي بيشتري (نسبت به وزنشان) نياز دارند ولي از جهت ديگر از آنجايي كه آنها ساعات زيادي از روز را به استراحت و خواب ميپردازند و از اين رو استعداد بيشتري براي بزرگ شدن و چاق شدن دارند ، عدم توجه و دقت كافي به تعادل جيره غذايي آنها ، باعث خواهد شد كه زود چاق و تنبل شده و اين امر باعث كاهش محبوبيت آنها بعنوان يك حيوان خانگي دوستداشتني خواهد شد .

همانطور كه ميدانيد گربهها حيوانات گوشتخواي هستند . آنها در طبيعت به شكار پرندهها و جوندگان پرداخته و غذاي مورد نياز خود را از اين طريق بدست ميآورند و البته علاوه بر گوشت ، استخوان و گاهي برخي سبزيجات نيز بخشي از جيره غذايي آنها را تشكيل ميدهد . ولي بايد بدانيد كه يك گربه وحشي كه در طبيعت زندگي ميكند و غذاي خود را با شكار كردن و با تحرك و زحمت زياد به دست ميآورد و گربه خانگي و اهلي كه از كمترين تحرك برخوردار بوه و غذاي خود را هميشه بصورت آماده از صاحب خود دريافت ميكند احتياجات يكساني ندارند ، بنابراين هيچ موقع كيفيت و كميت جيره غذاي آنها مشابه هم نخواهد بود . با اين حال همانگونه كه مطلعيد ، يك جيره غذايي ، موقعي مناسبت و متعادل است كه تمامي احتياجات غذايي شامل: پروتئين ، چربي ، كربوهيدارت ، ويتامينها ، مواد معدني و انرژي را براي بدن موجود زنده ، تأمين كند .


براي مثال گذاشتن مقادير زيادي گوشت به تنهايي ، شايد مورد پسند گربه شما واقع شود ولي هيچگاه نميتواند احتياجات غذايي ذكر شده را تأمين كند . پس علاوه بر گوشت ، بايد از منابع كربوهيدرات ، ويتامين ، مواد معدني و ... نيز در تغذيه گربه خود استفاده كنيد .

براي تأمين پروتئين لازم ، منابع مختلفي شامل انواع گوشت سفيد و قرمز وجود دارد ، البته اين منابع لزوما ً گوشت نيست بلكه شما ميتوانيد در كنار گوشت از مواد غذايي دیگری مانند پنير ، شير و تخممرغ نيز استفاده كنيد . به هرحال منبع پروتئين بايد حداقل يك دهم جيره غذايي گربههاي جوان و در حال رشد و حداقل يك بيستم جيره غذايي گربههاي بالغ را تشكيل دهد و البته براي بچه گربههايي كه از شير گرفته شدهاند ، اين میزان به يك سوم افزايش پيدا ميكند .


نكاتي كه در دادن گوشت بايد رعايت كنيد اين است كه :

اولا ً از سالم و تازه بودن گوشتي كه ميخواهيد به گربهتان بدهيد اطمينان حاصل كنيد و به همين منظور آن را كاملا پخته و سپس به مصرف حيوان برسانيد . در ضمن استخوانهاي داخل گوشت را كه احتمال ميدهيد باعث اذيت حيوان شده و يا در گلوي وي گير كند ، از آن جدا كنيد . بهتر است كه گوشت را بصورت تكههاي ريز و نكاتي كه در دادن گوشت بايد رعايت كنيد اين است كه :

اولا ً از سالم و تازه بودن گوشتي كه ميخواهيد به گربهتان بدهيد اطمينان حاصل كنيد و به همين منظور آن را كاملا پخته و سپس به مصرف حيوان برسانيد . در ضمن استخوانهاي داخل گوشت را كه احتمال ميدهيد باعث اذيت حيوان شده و يا در گلوي وي گير كند ، از آن جدا كنيد . بهتر است كه گوشت را بصورت تكههاي ريز و خرد شده در آوريد ؛ بخصوص در مورد گوشت مرغ و ماهي اين مسئله بسيار اهميت دارد .
خرد شده در آوريد ؛ بخصوص در مورد گوشت مرغ و ماهي اين مسئله بسيار اهميت دارد .


در مورد جگر ، مقادير زياد آن توصيه نميشود زيرا باعث بروز اسهال در حیوان خواهد شد و در ارتباط با ساير منابع پروتئين بايد توجه داشته باشيد شير را به هر نسبت كه خود گربه تمايل دارد به وي بدهيد . در مورد تخممرغ ، بایستی آن را بپريد . زيرا تخممرغ خام باعث اختلال در جذب یکی از ویتامین های گروه ب به نام بيوتين شده و علائم كمبود آن در حيوان ظاهر خواهد گشت . پنير هم منبع غني از پروتئين بوده و شما ميتوانيد آنرا بصورت خام يا همراه با ساير غذاها پخته و به مصرف گربه برسانيد .براي تأمين نياز حيوان به كربوهيدرات ، توصيه ميشود از سيبزميني (بصورت پخته) ، نان و غلات در جيره غذايي استفاده كنيد . مزيت مهم استفاده از اين تركيبات در جيره ، بهبود فعاليت رودههاي حيوان است . شما ميتوانيد سيب زميني را با آب گوشت مخلوط كرده و يا غلات را همراه با شير به گربهتان بدهيد .

براي تأمين چربي مورد نياز حيوان ميتوانيد از روغنهاي گياهي و حيواني استفاده كنيد . نياز گربهها به چربي از سگها بيشتر است . وجود چربي در جيره غذايي گربهها ، بويژه گربههاي مسن و لاغر كه قادر به جذب مواد غذايي نستند بسيار حائز اهميت است . در مورد سبزيجات نيز توصيه ميشود انواع تازه آن را خرد كرده و بصورت مخلوط با گوشت ، جلوي گربه خانگيتان بگذاريد .در رابطه با احتياجات ويتاميني بايد توجه داشته باشيد ، وقتي جيره تركيب متنوع و متعادلي از گوشت ، چربي ، غلات و سبزيجات تازه باشد ، انواع ويتامينهاي مورد نياز نيز تأمين خواهد شد و نيازي به مكملهاي ويتاميني در جيره نيست . علاوه بر اين برخي ويتامينها مانند B2 ، ويتامين C و ويتامين K ، خود در بدن گربه ساخته ميشود . با اين حال اگر برايتان مقدر باشد ، مقداري روغن ماهي به جيره غذايي اضافه كنيد چون اين ماده علاوه بر اينكه منبع غني از ويتامين A است ، به دفع توپيهاي مويي احتمالی در معده و روده گربه كمك كرده و در پيشگيري از يبوست نيز بسيار مفيد خواهد بود . مواد معدني را نيز تنها به جيره غذايي گربههاي آبستن ، آنهم در مقادير كم ، ميتوانيد اضافه كنيد .در رابطه با دفعات خوردن غذا و به عبارت ديگر تعداد وعدههاي غذايي ، توجه داشته باشيد كه با افزايش سن از تعداد اين وعدهها كاسته شده و در عوض مقدار آن اضافه ميشود . مثلا براي يك بچه گربه 3 ماهه تعداد 6 وعده غذا كه هر وعده حاوي 180 گرم غذا باشد ، كفايت ميكند و براي يك گربه 8 ماهه 3 وعده غذا (هر وعده 350 گرم) كافي است . براي گربههاي بالغ 2 وعده (هر وعده 400 گرم) در نظر گرفته ميشود ولي آنهايي كه آبستن هستند ، بايد از 4 تا 5 وعده غذا (هر وعده 450 گرم) برخوردار شوند . البته اين اعداد و ارقام كاملا دقيق و علمي نيستند . چون گربهها با توجه به جنس ، نژاد ، سن ، شرايط زيست و ميزان تحرك روزانه و ... نيازهاي متفاوتي به غذا دارند . به همين خاطر به نظر ما بهترين معيار براي تعيين مقدار جيره و دفعات وعده غذايي ، نظر دامپزشک شما است . در واقع مقدار جيره نبايد به اندازهاي باشد كه حيوان را دچار چاقي و تنبلي كند و در عين حال تا حدي كم نباشد كه گربه لاغر و ضعيف شود .نكته ديگری که باید در مورد تغذيه گربهها آن را رعايت كنيد اين است كه هيچ موقع جيره غذايي را يكدفعه و بطور ناگهاني تغيير ندهيد ؛ زيرا اينكار باعث بروز اختلالات گوارشي خواهد شد و در ضمن به هيچ عنوان تركيبات مختلف جيره غذايي را جدا از هم در وعدههاي غذايي مختلف تقسيم نكنيد . زيرا در اينصورت گربه فقط غذاي مورد دلخواه خود را خواهد خورد . براي مثال اگر شما گوشت پخته شده را در 1 وعده به گربه بدهيد و براي وعده بعدي وي پنير و تخممرغ پخته بدهيد ، هيچگاه آنها را نخواهد خورد و آنقدر لج خواهد كرد تا شما مجبور شويد غذاي مورد دلخواه وي ، يعني گوشت ، را به وي بدهيد پس توصيه ميكنيم حتمآ مخلوطي از گوشت ، سبزيجات پخته ، سيبزميني و روغن و ... را بعنوان جيره غذايي تهيه كنيد .

براي تأمين آب مورد نياز ، از آب پاكيزه و يا شير ميتوانيد استفاده كنيد . به ياد داشته باشيد كه گربهها نسبت به تغييرات مزه و طعم آب بسيار حساس هستند . برخي از آنها نيز ممكن است با خوردن شير دچار ناراحتي گوارشي شوند كه براي اين گربهها ، بهتر است كه شير را جايگزين آب نكنيد .منبع: وبلاگ تخصصی حیوانات